نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

گردن درد

گردن درد به ناراحتی یا درد در گردن، به ویژه در 7 مهره گردنی اشاره دارد. درد ممکن است خفیف یا شدید باشد، و به شانه، بازو و یا دست‌ انتشار یابد. علت درد گردن عوامل مختلفی مانند کشیدگی عضلانی، وضعیت نامناسب قرارگیری گردن، آسیب، آرتروز گردن و یا دیسک گردن هست. علائم دیگر درد پشت گردن می تواند شامل سفتی، محدودیت دامنه حرکتی، سردرد و انتشار درد در شانه ها، بازوها یا دست ها باشد. درمان درد گردن معمولا شامل ورزش، دارو درمانی، تغییر شیوه زندگی یا در برخی موارد جراحی هست.
مهم است که با دکتر متخصص ستون فقرات برای تعیین علت و درمان مناسب مشورت نمایید.

نوع گردن درد

 • درد محوری که بیشتر در گردن احساس می شود.
 • درد رادیکولار، دردی که به نواحی دیگر مانند شانه ها یا بازوها و دستها انتشار می یابد.

درد گردن در صورت عدم درمان می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. خوشبختانه، بیشتر علل آن خطرناک نیستند و با درمان های غیر جراحی مانند داروی ضد درد، ورزش و مدیریت استرس بهبود می یابند.

درد گردن حاد و مزمن

درد حاد معمولاً با شروع ناگهانی ناراحتی یا درد مشخص می شود که می تواند تیز یا مبهم باشد. اغلب به دلیل آسیب یا ضربه اخیر به گردن، مانند ضربه شلاق ناشی از تصادف رانندگی یا آسیب های ورزشی ایجاد می شود. از سوی دیگر، درد مزمن در مدت زمان طولانی‌تری ادامه می‌یابد و ممکن است در نتیجه شرایط زمینه‌ای مانند آرتریت، دیسک گردن، آرتروز گردن یا قرارگیری بدنی نامناسب باشد.

طول مدت درد گردن حاد معمولا کوتاه مدت است و می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد، در حالی که گردن درد مزمن ممکن است ماه ها یا حتی سال ها در صورت عدم درمان ادامه یابد.

گردن "</h2

ستون فقرات شما ستون بلندی از استخوان هاست که از گردن تا پایین کمر شما امتداد دارد. به عبارتی از پایه جمجمه (استخوان سر) شروع می شود و به دنبالچه ختم می شود. گردن شما دارای 7 مهره (C1 تا C7) است. این مهره های گردن به شما امکان می دهند سر خود را بچرخانید، کج کنید و سرتان را تکان دهید. گردن یک شکل C به سمت جلو ایجاد می کند که به آن منحنی لوردوز می گویند.

دو مهره اول ستون فقرات گردنی شما از نظر شکل و عملکرد منحصر به فرد هستند. اولین مهره شما (C1) که اطلس نیز نامیده می شود، استخوانی حلقه ای شکل است که از پایه جمجمه شما شروع می شود. این نام از اطلس، اساطیر یونانی گرفته شده است که جهان را بر دوش خود نگه داشته است. اطلس سر شما را صاف نگه می دارد. مهره دوم شما (C2) که محور نیز نامیده می‌شود، به اطلس اجازه می‌دهد تا بچرخد و چرخش سر شما از یک سمت بهسمت دیگر ممکن شود.

ستون فقرات گردنی

7 مهره گردنی شما (C1 تا C7) در پشت استخوان توسط یک نوع مفصل (به نام مفاصل فاست) به هم متصل هستند که امکان حرکت به جلو، عقب و چرخشی گردن شما را فراهم می کند.

گردن توسط ماهیچه ها، اعصاب، تاندون ها و رباط ها احاطه شده است. دیسک های “جاذب شوک” که دیسک های بین مهره ای نامیده می شوند، بین هر مهره قرار دارند. نخاع از مرکز کل ستون فقرات می گذرد. نخاع پیام هایی را از مغز می فرستد و دریافت می کند که تمام جنبه های عملکرد بدن را کنترل می کند.

ستون فقرات گردنی که به نام گردن نیز شناخته می شود، بخش مهمی از ساختار اسکلتی انسان است. از هفت مهره تشکیل شده است، سر را پشتیبانی می کند و دامنه وسیعی از حرکت را امکان پذیر می کند و به ما امکان می دهد گردن را بچرخانیم، کج کنیم و خم کنیم. ستون فقرات گردنی نقش حیاتی در محافظت از نخاع ایفا می کند که سیگنال ها را بین مغز و بقیه بدن منتقل می کند. تراز و سلامت ستون فقرات گردنی برای حفظ سلامت کلی بدن و جلوگیری از مشکلاتی مانند درد مزمن، محدودیت حرکتی و مشکلات عصبی ضروری است.

علائم درد گردنگردن درد

افراد مختلف درد گردن را اینگونه توصیف می کنند :

 • یک درد مداوم
 • درد خنجری یا سوزشی
 • انتشار درد به شانه ها، بازوها و دست ها

درد ممکن است با علائم دیگری نیز همراهی داشته باشد، از جمله :

 • سردرد
 • سفتی در گردن، شانه ها و بین کتف ها
 • محدودیت در حرکات گردن
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در شانه ها یا بازوها.

علت گردن درد

علل مختلف گردن درد :

1. فتق دیسک گردن : دیسکی در ستون فقرات که برآمده یا بیرون زده و به اعصاب اطراف فشار وارد کرده و باعث درد می شود.

2. تنگی کانال نخاعی گردن : تنگی کانال نخاعی که می تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث درد گردن شود.

3. فشرده شدن اعصاب : هنگامی که عصب گردن فشرده یا تحریک می شود، می تواند باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن شود.

4. آرتروز گردن : ساییدگی و فرسودگی مفاصل گردن و در نتیجه ایجاد التهاب و درد.

5. بیماری دژنراتیو دیسک : ساییدگی و فرسایش تدریجی دیسک های ستون فقرات که منجر به درد و سفتی می شود.

6. میلوپاتی اسپوندیلوتیک گردنی : باریک شدن کانال نخاعی در گردن که می تواند به نخاع فشار وارد کند و باعث درد گردن و علائم عصبی شود.

گردن درد

8. فرسایش و تحلیل بافتی : روند طبیعی پیری که می تواند منجر به انحطاط تدریجی و ساییدگی ساختارهای گردن و ایجاد درد و سفتی شود.

9. خوابیدن در وضعیت نامناسب : خوابیدن در وضعیتی که بر عضلات و مفاصل گردن فشار وارد می کند و منجر به درد می شود.

10. وضعیت نامناسب قرارگیری : وضعیت نامناسب، مانند قوز کردن روی میز یا نگاه کردن به تلفن، می تواند به گردن فشار وارد کند.

11. کشیدگی گردن : رگ به رگ شدن گردن یک آسیب به عضلات و تاندون‌ها در ناحیه گردن است که منجر به درد، سفتی و محدودیت حرکتی می‌شود که اغلب به دلیل حرکات ناگهانی یا ضربه‌ای گردن است. علل شایع عبارتند از ضربه شلاق ناشی از تصادف اتومبیل، آسیب های ورزشی، وضعیت نامناسب، یا تکان دادن ناگهانی گردن.

12. ضربه شلاقی تصادف : حرکت ناگهانی و شدید گردن، اغلب به دلیل تصادف رانندگی یا ضربه ناگهانی، که می تواند باعث آسیب به عضلات، تاندون ها و رباط ها شود.

13. سندرم درد میوفاشیال : یک بیماری مزمن شامل درد و حساسیت در عضلات و بافت همبند (فاسیا) گردن و سایر نواحی.

14. فیبرومیالژیا : یک بیماری مزمن که با درد گسترده اسکلتی عضلانی، از جمله در گردن مشخص می شود.

16. ضربه و آسیب : آسیب فیزیکی مانند تصادف، سقوط یا آسیب های ورزشی، می تواند باعث درد شود.

آرتریت روماتوئید

7. آرتریت : التهاب و سفتی در مفاصل، که می تواند گردن را تحت تاثیر قرار دهد. مانند گردن درد ناشی از آرتریت روماتوئید که اغلب به دلیل التهاب در مفاصل گردن، منجر به سفتی، محدودیت دامنه حرکتی و درد می شود. این نوع گردن درد می تواند مزمن شود و اگر به درستی مدیریت نشود ممکن است در طول زمان بدتر شود.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که در درجه اول مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می شود. زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پوشش مفاصل حمله می کند و منجر به یک بیماری مزمن و پیشرونده می شود. علائم معمولی شامل تورم، قرمزی و حساسیت در مفاصل آسیب دیده است که اغلب از مفاصل کوچکتر دست و پا شروع می شود. با گذشت زمان، التهاب می تواند به غضروف و استخوان ها آسیب برساند و منجر به بدشکلی مفصل و از دست دادن عملکرد شود.

عفونت / تومور / شکستگی و…

17. عفونت : عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی در گردن یا ستون فقرات می تواند منجر به گردن درد شود.

18. تومورها : رشد یا توده های خوش خیم یا سرطانی که می توانند در گردن ایجاد شوند و باعث درد شوند.

19. مننژیت : عفونت یا التهاب غشای اطراف مغز و نخاع که می تواند باعث درد و سفتی گردن شود.

20. شکستگی فشاری مهره ها : شکستگی یک یا چند مهره در ستون فقرات، اغلب به دلیل پوکی استخوان یا ضربه.

21. تورتیکولی : وضعیتی که در آن سر به یک طرف کج می شود که اغلب به دلیل اسپاسم یا آسیب عضلانی است.

استرس با سفت کردن عضلات گردن می تواند منجر به درد و سفتی گردن شود. در بسیاری از افراد عضلات در هنگام استرس یا آشفتگی ذهنی منقبض می‌شوند، و به این دلیل گردنشان شروع به درد می‌کند، یا درد قبلی آنها تشدید می شود.

تشخیص گردن دردگردن درد

معمولاً یک سابقه پزشکی و یک معاینه فیزیکی برای متخصص ستون فقرات برای تشخیص علت گردن درد کافی است. دکتر ستون فقرات ابتدا علل جدی درد گردن، مانند فشار بر نخاع، میلوپاتی، عفونت یا سرطان را در نظر می گیرد و درمان می کند.

 • سابقه پزشکی : پزشک ستون فقرات در مورد صدمات قبلی گردن که ممکن است باعث ضربه شلاقی به گردن یا فتق دیسک شده باشد، سوال خواهد کرد. آنها ممکن است در مورد کار یا سایر فعالیت هایی که می تواند گردن شما را تحت فشار قرار دهد سؤال کنند. آنها در مورد درد شما می پرسند، از جمله اینکه چه زمانی شروع شده است، کجا قرار دارد، چقدر طول می کشد و چقدر شدید است.
 • معاینه فیزیکی : پزشک شما هم ترازی سر و گردن شما را بررسی می کند و هنگامی که گردن خود را حرکت می دهید دامنه حرکتی شما را مشاهده می کند. آنها گردن و عضلات پشتیبان شما را برای بررسی حساسیت و علائم کشیدگی احساس می کنند.

ارزیابی تشخیصی

تصویربرداری پزشکی معمولاً برای شناسایی عامل ایجاد گردن درد ضروری نیستند. با این حال، اگر پزشک متخصص مشکوک به آسیب جدی باشد یا اگر درد شدیدی را تجربه می کنید که بهبود نمی یابد، ممکن است از گردن شما تصویربرداری پزشکی صورت بگیرد.

 • اشعه ایکس : اشعه ایکس می تواند مشکلاتی را در استخوان ها یا بافت های نرم شما نشان دهد که ممکن است باعث درد گردن شود. عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌تواند مشکلات مربوط به استخوان های گردن، شکستگی‌ها و سرخوردگی مهره گردن را نشان دهد.
 • ام آر آیگردن دردMRI می تواند مشکلات نخاع، اعصاب، مغز استخوان و بافت نرم را نشان دهد. ام آر آی می تواند نشان دهد که آیا دیسک از جای خود بیرون زده است. همچنین علائم عفونت و توده هایی که ممکن است باعث درد گردن شوند، مانند کیست یا تومور را نشان می دهد.
 • سی تی اسکن : اگر ام آر آی در دسترس نباشد، ممکن است از سی تی اسکن استفاده شود. می تواند خارهای استخوانی و نشانه هایی از استهلاک استخوان را نشان دهد.

در موارد نادر، دکتر ستون فقرات ممکن است آزمایش‌های اضافی را سفارش دهد، از جمله :

 • نوار عصب و عضله : این تست ها عملکرد اعصاب و پاسخ عضلانی شما را بررسی می کنند. آزمایشات شامل مطالعات هدایت عصبی و فعالیت الکتریکی عضلات است.
 • آزمایش خون : این آزمایش‌ها می‌توانند به پزشک شما کمک کنند تا علل درد گردن غیر از آسیب‌های اسکلتی عضلانی، مانند عفونت‌ها، بیماری‌های روماتولوژیکی یا سرطان‌ها را شناسایی کند. آزمایشات شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش ادرار و نشانگرهای التهاب و غیره است.

درمان گردن درد"</h2

هدف درمان تسکین درد و بهبود حرکت در گردن است. بیشتر علل درد در نهایت بهبود می یابند. پزشک شما درمان هایی را برای مدیریت علائم شما پیشنهاد می کند، از جمله :

 • داروهای ضد درد و شل‌کننده‌های عضلانی : داروها، از جمله داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) برای کاهش درد و التهاب، و شل‌کننده‌های عضلانی برای کمک به بهبود عضلات گردن، درمان‌های خط اول رایج برای درد گردن هستند.
 • فیزیوتراپی و ورزش : ممکن است با یک فیزیوتراپ کار کنید تا تمرینات و حرکاتی را بیاموزید که عضلات و تاندون های گردن شما را تقویت می کند و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد.
 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) : TENS جریان الکتریکی سطح پایینی را به پوست شما نزدیک اعصاب شما اعمال می کند تا سیگنال انتقال درد را مختل کند و باعث بهبود ناراحتی و درد شود. همیشه قبل از استفاده از واحد TENS با متخصص ستون فقرات مشورت کنید.
 • تزریق استروئید : تزریق در ستون فقرات گردن، در نزدیکی ریشه های عصبی می تواند التهاب را کاهش دهد و درد را تسکین دهد.
 • درمان‌های تکمیلی : پزشک ممکن است طب سوزنی را برای تسکین درد یا ماساژ برای کمک به شل شدن ماهیچه‌های سفت شده که به ناراحتی شما کمک می‌کند توصیه کند. شما ممکن است برای درمان دستی ستون فقرات خود به یک استئوپات یا کایروپراکتیک مراجعه کنید.
 • جراحی : بیشتر علل گردن درد نیازی به جراحی ندارند. با این حال، اگر یک یا چند دیسک مهره در ستون فقرات شما از جای خود خارج شده باشد یا به اعصاب شما فشار وارد کند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

درمان گردن درد در خانه"</h3

علاوه بر مصرف داروهای مسکن، می توانید اقداماتی را در خانه برای تسکین درد انجام دهید، از جمله :

 • گرم درمانی : دوش آب گرم بگیرید یا یک حوله داغ یا پد گرم کننده (در پایین ترین حالت) به مدت 15 دقیقه هر چند ساعت یکبار روی محل درد خود قرار دهید. گرما ماهیچه های شما را شل می کند و جریان خون را تقویت می کند.
 • سرما درمانی : هر چند ساعت یک بار یک بسته یخ سرد یا یک کیسه سبزیجات یخ زده (پیچیده شده در یک حوله نازک برای محافظت از پوست) به مدت 15 دقیقه قرار دهید. سرما رگ های خونی شما را تنگ می کند و التهاب و تورم را کاهش می دهد. بلافاصله پس از آسیب به جای گرما از سرما استفاده کنید.
 • ورزش : از راهنمایی های پزشک مراقبت های پزشکی خود در مورد ورزش گردن پیروی کنید تا زمینه بهبود درد و دامنه حرکتی گردن فراهم شود. اگر آسیب جدی به گردن یا فشار عصبی دارید، ورزش نکنید.
 • تکنیک های کاهش استرس : ذهن آگاهی، مدیتیشن، تمرینات تنفسی و یوگا می تواند به کاهش تنش در بدن شما کمک کند که ممکن است به کاهش درد کمک کند.
 • سیگار را ترک کنید : سیگار به ساختار استخوان آسیب می زند، بیماری دژنراتیو دیسک را تسریع می کند و روند بهبود را کند می کند.

پیشگیری از گردن درد"</h3

 • قراری وضعیتی گردن خود را اصلاح کنید. دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه و تلفن را در جای مناسب قرار دهید تا مجبور نباشید هنگام استفاده از آنها گردن خود را خم کنید یا تحت فشار قرار دهید. هنگام نشستن شانه های خود را در یک راستا و پشت خود را صاف نگه دارید تا به گردن خود فشار نیاورید. صندلی خودرو را طوری تنظیم کنید که در هنگام سفر وضعیت بدنی خوبی داشته باشید.
 • وضعیت خواب خود را اصلاح کنید. هنگام خواب وضعیت بدن خود را خوب حفظ کنید. اگر به پشت یا پهلو می‌خوابید، از یک بالش برای حمایت از سر خود استفاده کنید تا سر و گردنتان با بقیه بدنتان در یک راستا باشد. اگر به پشت می خوابید، یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید تا فشار اضافی از روی کمرتان کم شود. از خوابیدن روی شکم با سر چرخان خودداری کنید.

ورزش و فعالیت

 • فعال بمانید. می توانید از تمرینات مشابهی که برای تسکین درد استفاده می شود برای جلوگیری از آن استفاده کنید. اگر شغلی را انجام می‌دهید که مستلزم نشستن طولانی‌مدت است، گاه به گاه استراحت کنید تا به اطراف حرکت کنید و کل بدن خود از جمله عضلات گردن خود را بکشید.
 • وزن سنگین را روی شانه های خود حمل نکنید. از حمل اجسام سنگین مانند کیف کتاب یا چمدان روی شانه خودداری کنید. در عوض، استفاده از چمدان یا کیف های چرخ دار را در نظر بگیرید.
 • عضلات صاف کننده ستون فقرات را تقویت کنید. طبیعی است که با افزایش سن، بخشی از قدرت در ستون فقرات خود را از دست بدهید. در نتیجه، شانه‌های شما به سمت جلو متمایل می شود و سرتان در موقعیتی جلوی ستون فقرات به سمت جلو قرار می‌گیرد. این موقعیت، فشار بیشتری به گردن و قسمت بالایی پشت شما وارد می کند.

در گردن درد چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کنم

در موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید :

 • گردن درد بعد از تصادف
 •  از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 • علائم سردرد، سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ
 • تب یا کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها یا از دست دادن هماهنگی در بازوها یا پاها

سخن پایانی

میانگین وزن سر انسان حدود 5 کیلو گرم است. گردن شما وظیفه تحمل این وزن را بر عهده دارد و سرتان را در یک راستا با بقیه بدنتان نگه می دارد. با گذشت زمان، این کار می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد، به خصوص اگر دائماً به گردن خود فشار بیاورید. اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از درد گردن انجام دهید، مانند انجام ورزش گردن، وضعیت بدنی خوب و استراحت مناسب. اگر گردن درد دارید، به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. آنها می توانند داروها و درمان هایی را توصیه کنند که درد و علائم شما را تسکین دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *