لیزر تراپی دیسک و کمردردلیزر Laser مخفف (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) است و به معنی تقویت نور بوسیله انتشار تابشی تحریک شده می باشد.

اثرات لیزر

با درمان با لیزر چندین نوع فعالیت سلولی شدیدتر می شود. ترمیم سلولها بعد از تخریب و رشد عصب آسیب دیده با لیزر درمانی دیده می شود. تحریک پاسخهای ایمنی بدن، کاهش درد و تشدید سرعت ترمیم زخم و افزایش سرعت بازسازی عصب ها از جمله اثرات دیگر لیزر می باشد.

اثرات حرارتی لیزر

دردمای 42-40 درجه اثرات ضد درد و ضد ورم درمان با لیزر ظاهر می شود. انتقال انرژی به بافت بخصوص در لیزر های پر توان می تواند دمای متوسط بافت را افزایش دهد. در دمای 46-42 درجه متابولیسم بافتی به صورت برگشت پذیر کاهش یافته و باعث مهار درد در بافت می شوند.

اثرات استفاده از لیزر تراپی:
1.اثرات ضد التهابی
2.اثرات ضد درد
3.اثرات ضد ورم
4.اثرات تحریک بافتی ناشی از لیزردرمانی

عوارض جانبی و مشکلات لیزر درمانی:

لیزرها در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند درد ایجاد نمی کنند و باعث سوختن بافت نمی شوند. بطورکلی لیزر فاقد عوارض جانبی بوده و خطری برای انسان ندارد.

موارد منع استفاده از لیزر

توصیه می شود که در بیماران زیر از استفاده از لیزر درمانی پرهیز شود.
•در خانمهای حامله لیزر در ناحیه شکم، کمر و لگن نبایستی استفاده شود.
•بیماران سرطانی و در بدخیمی ها در ناحیه تومور استفاده از لیزر ممنوع است.
•بیماران دارای Pacemaker لیزر بر روی قفسه سینه استفاده نشود.
•بیماران حساس به نور
•مناطق نزدیک به چشم به خصوص در لیزرهای پر توان

فرایند لیزر درمانی

پس از معاینه و تعیین برنامه درمانی مناسب و روش درمانی، جلسات لیزر درمانی شروع می گرد. زمان هر جلسه بین 30-5 دقیقه بسته به نوع لیزر و محل و علت مراجعه بیمار می تواند متفاوت باشد. تعداد جلسات از یک جلسه تا جلسات متعدد متفاوت است.

کاربرد لیزر درمانی

هر روز بر تعداد بیماری‌هایی كه از لیزدرمانی در آن استفاده می‌شود، اضافه می‌شود. كارایی لیزر را می‌توان در دو بخش لیزرهای جراحی و ترمیمی طبقه‌بندی كرد.

در جراحی های لیزری، لیزر به عنوان چاقویی بسیار ظریف و حساس استفاده می‌شود. مدت استفاده از نور به جای چاقوی جراحی بیش از چهار دهه است. در این تكنیك میزان خونریزی، آلودگی و عفونت به مراتب كمتر و سرعت بهبودی زخم بسیار زیاد است علاوه بر این، جراحی با دقت و سرعت بالاتری صورت می‌گیرد.

لیزر ترمیمی با اثرات ضد درد، ضد التهاب و سرعت‌بخشی در ترمیم ضایعات و زخم‌ها یك درمان كاملا بدون عارضه است و در زیرشاخه‌های پزشكی به طور عمده در زمینه کاهش درد و ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شود. استفاده از لیزرهای ترمیمی در برخی موارد می‌تواند از انجام عمل‌های جراحی جلوگیری كند و زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی كاهش ‌دهد.

كاهش مصرف دارو و عوارض دارویی از دیگر مزایای لیزر درمانی است. لازم به ذكر است كه لیزرهای جراحی و لیزرهای ترمیمی هر كدام كاربرد و جایگاه خود را دارند و امروزه تكنیك‌های مكمل و توام این دو لیزر بیشترین پاسخ درمانی را دارند.

استفاده از ليزر در درمان بيماريها تحت عنوان ليزر درماني شناخته مي شود در واقع ليزر استفاده از نور جهت يافته و تقويت شده مي باشد كه خواصي را براي آن بوجود مي آورد.

بسته به ميزان قدرت ليزر مي توان از ليزر بجاي چاقوي جراحي براي برش استفاده كرد و يا براي تسريع ترميم زخمها آنرا بكار گرفت.

نقش ليزر در درمان درد

ليزر مي تواند با كاهش التهاب و اثرات ترميمي و نفوذ به بافتهاي ضايعه ديده درد را كاهش دهد .ليزر مي تواند با تحريك نقاط طب سوزنی تاثيرات طب سوزني را ايجاد نمايد.

در کلینیک دکتر نوری لیزر درمانی برای انوع بیماری های ارتوپدی انجام می گیرد.

1 نظر

  • مادرم با دو جلسه لیزر درمانی دیگه هیچ دردی نداره و کاملا از خدمات دکتر نوری عزیز راضی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *