نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپی دست شاخه خاصی از فیزیوتراپی است که در تشخیص، درمان و توانبخشی طولانی مدت دست در موارد آسیب و بیماری تخصص دارد. اهداف فیزیوتراپی دست بازگرداندن حرکت و عملکرد طبیعی دست و همچنین کاهش خطر عود بیمار است. به طور کلی، فیزیوتراپی شامل ترکیبی از رویکردهای مختلف، از تمرینات فیزیکی دست تا طب سوزنی، برای دستیابی به اهداف درمانی است. از آنجایی که دست نقش مهمی در حرکات عادی روزمره دارد، آسیب ها و بیماری های دست و مچ می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین فیزیوتراپی دست بسیار مهم است.

پس از هر مشکلی در مچ دست، دست یا انگشتان، مهم است که حرکت و قدرت را بازگردانید. این به بهبود بافت کمک می کند و به شما کمک می کند دوباره حرکت کنید. ممکن است نتوانید فوراً به سطح ورزش معمولی خود بازگردید و بهبودها ممکن است در شروع آهسته باشد. با این حال، بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی بهترین راه برای دستیابی به نتایج خوب کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت پس از مشکل مچ، دست یا انگشت است.

هنگام انجام ورزش باید به سطح درد خود گوش دهید، به خصوص در مراحل اولیه. ممکن است متوجه شوید که این تمرینات در ابتدا علائم شما را کمی افزایش می دهند. با این حال، آنها باید با گذشت زمان آسان تر شوند و با تمرین منظم، می توانند به بهبود حرکت مچ دست، دست یا انگشتان کمک کنند. اگر تمرینات باعث ناراحتی می شود، مصرف داروهای تجویز شده توسط  دکتر متخصص دست در تهران  یا داروساز ممکن است به شما کمک کند که ورزش کنید.

فیزیوتراپی دستمزایای فیزیوتراپی دست

مزایای حرکت بافت نرم به وسیله ی فیزیوتراپی دست عبارت است از:

کاهش درد، افزایش تحرک/انعطاف پذیری/دامنه حرکت، افزایش گردش خون و کاهش تنش بافت نرم. تحرک بافت نرم با در نظر گرفتن این مزایا انجام می شود. همه بیماران از این نوع درمان سود نخواهند برد.

از مهمترین مزایای فیزیوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گزینه درمانی غیر جراحی، دارو/بدون مواد شیمیایی
 2. می تواند به عنوان یک روش درمانی پیشگیرانه یا محافظه کارانه استفاده شود
 3. درد مفاصل حاد و حتی مزمن را مدیریت و/یا کاهش می دهد
 4. برای آموزش مجدد حسی صحیح، اعصاب را پس از آسیب یا ضربه، حساسیت زدایی می کند
 5. حرکت، مهارت و قدرت را افزایش می دهد
 6. برنامه های ورزشی متفکرانه در خانه برای توانبخشی سریعتر و آماده سازی عضلانی
 7. در صورت وجود، آتل سفارشی برای جلوگیری یا اصلاح آسیب
 8. آموزش برای یادگیری و سازگاری برای موفقیت در مهارت های زندگی روزمره

درمان درد دست با فیزیوتراپی

یک درمانگر دستی آموزش دیده احتمالاً نوعی تحرک یا دستکاری مفصل را با اهداف مشابه در ذهن خواهد داشت. تحرک مفصل تکنیکی است که برای افزایش دامنه حرکتی، کاهش درد یا تنش عضلانی استفاده می شود. این نوع درمان به صورت کشش یا نوسان طولانی مدت ملایم در محدوده ای بدون درد انجام می شود. دستکاری مفصل یک تکنیک پیشرفته است که تعاریف متعددی دارد. اساساً دستکاری یک رانش با سرعت بالا و دامنه کم است که به یک مفصل خاص اعمال می شود. دستکاری معمولا برای درمان بیماری های ستون فقرات استفاده می شود، اما ممکن است برای درمان اندام ها نیز استفاده شود. هم تحرک مشترک و هم دستکاری با در نظر گرفتن اهداف فوق انجام می شود.

اگر درمانگر بتواند دامنه حرکتی را بهبود بخشد و درد را کاهش دهد، می توان تمرینات درمانی را برای کمک به تقویت و تثبیت مفاصل انجام داد. تحرک و دستکاری مفصل فقط باید توسط درمانگرانی انجام شود که آموزش های گسترده ای در زمینه درمان دستی دیده اند. با فیزیوتراپ خود صحبت کنید تا ببینید آیا درمان دستی برای شرایط شما مناسب است یا خیر

مرکز فیزیوتراپی دست در تهران

مراکز فیزیوتراپی دست متعددی در تهران وجود دارند که می توانند به ارائه ی خدمات فیزیوتراپی دست بپردازد. مرکز فیزیوتراپی دست در تهران خدمات مختلفی برای کاهش انواع دردهای دست، گردن و شانه ارائه می دهند که باعث کاهش درد و افزایش تحرک می شود.

این مراکز فیزیوتراپی به گونه ای به درمان مشکلات و درد های دست می پردازد که بدون نیاز به جراحی و خون ریزی یا حتی استفاده از داروی شیمیایی صورت می پذیرد. برای یافتن بهترین مرکز فیزیوتراپی در تهران می توانید با توجه به محل سکونت و امکان رفت و آمد خود به انتخاب بهترین مرکز فیزیوتراپی بپردازید.

فیزیوتراپی دستفیزیوتراپی دست با دستگاه

برنامه های درمانی فیزیوتراپی دست تنها توسط فیزیوتراپیست های حرفه ای آموزش دیده و متخصص در آسیب های دست و مچ انجام و تسهیل می شود. آنها معمولاً در کلینیک‌های فیزیوتراپی/توانبخشی، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی اجتماعی، و به عنوان فیزیوتراپیست‌های خصوصی شاغل به عنوان بخشی از تیم‌های ورزشی و سازمان‌های خیریه کار می‌کنند.

در طول مشاوره فیزیوتراپی دست، درمانگر دست و مچ دست بیمار را معاینه می کند تا میزان آسیب یا اثرات بیماری را مشخص کند. پس از این، یک برنامه درمانی متناسب با مورد یا شرایط بیمار طراحی خواهد شد. این برنامه درمانی شامل تکنیک های درمانی مختلفی است، مانند:

 1. تمرینات دست و مچ – تمرینات منظم به بهبود تدریجی قدرت و حرکت دست و مچ به دنبال یک بیماری یا آسیب کمک می کند.
 2. درمان دستی – در درمان دستی، درمانگر دست‌ها و مچ‌ها را ماساژ می‌دهد تا گردش خون و مایعات را بهبود بخشد، درد و سفتی را تسکین دهد و آرامش عصبی و عضلانی را تقویت کند.
 3. طب سوزنی – در طب سوزنی، درمانگر سوزن های بسیار ظریفی را در نقاط خاصی از بدن وارد می کند تا فشار را کاهش داده و درد را کاهش دهد.
 4. آب درمانی یا آب درمانی – به تمریناتی اطلاق می شود که در آب گرم و کم عمق انجام می شود، زیرا آب به عنوان اثر آرام بخش بر عضلات و مفاصل شناخته شده است.
 5. درمان فشرده سازی – شناخته شده است که برای کاهش تورم بسیار مفید است
 6. وسایل کمک حرکتی – در صورت لزوم، برنامه درمانی ممکن است شامل استفاده از آتل و تسمه باشد. جدا از بهبود تحرک و بهبودی، آتل های دست و انگشت نیز محافظت بسیار مورد نیاز را در طول دوره بهبودی ارائه می دهند.
 7. تکنیک‌های بازسازی – این تکنیک‌ها زمانی انجام می‌شوند که زخم و اسکار درگیر باشد

درمانگر همچنین به بیمار در مورد ارگونومی مناسب دست و مچ آموزش می دهد تا سرعت بهبودی را افزایش دهد و از بروز آسیب های بعدی جلوگیری کند.

دکتر نوری طب فیزیکی در تهران
کلینیک ستاری: 02144484260
کلینیک امیرآباد: 02188021345

آدرس کلینیک امیرآباد: امیرآباد، جلال آل احمد تقاطع چمران ضلع شمال شرقی، روبروی دانشگاه تربیت مدرس، نبش خیابان اول پلاک 6 واحد دوم شرقی
آدرس کلینیک ستاری: ستاری شمالی بالاتر از مجتمع کوروش، نبش بن بست رجب، جنب داروخانه دکتر طولابی، پلاک 47 واحد 3

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *