نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟ آکوپانکچر یا طب سوزنی، درمانی است که سوزن های فولادی بسیار نازک وارد پوست شما می شود تا نقاط خاصی را در سراسر بدن از جمله پشت، گردن، سر و صورت تحریک کند. هدف از طب سوزنی تسکین بیماری یا علامتی مانند درد است. این عمل از طب سنتی چین می آید مطالعات علمی اثربخشی آن را برای برخی شرایط تایید کرده است. طب سوزنی عمدتا یک درمان مکمل است. مطالعات متعدد اثربخشی را در درمان کمردرد، حاد یا مزمن، زانو درد ثانویه به آرتروز زانو، درد میوفاشیال و سردرد نشان داده‌اند. دکتر طب سوزنی یا متخصص طب سوزنی با دانش و تجربه و شناختی که از طب سوزنی دارد آن را برای طیف وسیعی از بیماری ها بکار می برد.

آکوپانکچر (acupuncture)، سوزن درمانی گاهی معادل و مترادف طب سوزنی بکار می روند.

ریشه این سیستم درمانی در طب سنتی چین با اصول فلسفی مرتبط با کنفوسیوس و تائوئیسم است. تحت این ایدئولوژی، سلامت از همسویی چی ناشی می‌شود که به معنای «انرژی حیاتی» است و دوگانگی یین/یانگ را در بر می‌گیرد که در تمام جهان‌های فیزیکی جریان دارد. 5 عنصر اساس این نظریه چی است : چوب، آب، آتش، خاک و فلز. انسداد یا زیاده روی در این انرژی حیاتی مختل می شود. هدف باز کردن انسداد یا کاهش بیش از حد چی که در کانال‌های خاصی در بدن جریان دارد، به نام مریدین‌ها شناخته می‌شود. در این ایدئولوژی، سلامتی صرفاً فقدان بیماری نیست، بلکه ارتباط متقابل تندرستی است.

نحوه عمل طب سوزنی

ظب سوزنی به معنای “نفوذ سوزن” است. سوزن‌های کوچک در نقاط خاص قرار می‌گیرند، این نقاط طب به‌عنوان مناطقی برای باز کردن چی مشخص می‌شوند. طب چینی انرژی را که در بدن شما جریان دارد چی می نامد پزشکان چینی معتقدند اختلالات چی باعث ایجاد عدم تعادل در انرژی بدن شما می شود که منجر به بیماری می شود. Qi به کانال یا مریدینها یا کانال هایی مرتب شده است که جریان چی را امکان پذیر می کند. فشار دستی، تحریک الکتریکی، لیزر، گرما و حتی اولتراسوند نیز استفاده شده است. تصور می‌شود که استفاده از این روش‌ها، چی را به همان روشی که نفوذ سوزن انجام می‌دهد، دستکاری می‌کند.

هدف برخی از انواع آکوپانکچر (acupuncture) ایجاد تعادل مجدد چی با سوزن ها است. صدها نقطه را در سراسر بدن شما در امتداد 12 کانال وجود دارد که به آنها کانال های حامل انرژی نیز می گویند.

سوزن ها سیستم عصبی و  ایمنی بدن شما را تحریک می کنند تا :

 • به یک بیماری یا علامت واکنش نشان دهید
 • بدن خود را مجدداً متعادل کنید
 • مواد شیمیایی طبیعی مانند اندورفین، مسکن‌های طبیعی بدن و انتقال‌دهنده‌های عصبی، مواد شیمیایی که تکانه‌های عصبی را کنترل می‌کنند، آزاد کنید.طب سوزنی

در جلسه درمان طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟

در اولین قرار ملاقات، پزشک طب سوزنی ابتدا در مورد وضعیت شما با شما صحبت خواهد کرد، سپس بدن شما را بررسی می‌کند و سوزن‌ها را به نقاطی از پوست در سراسر بدن شما وارد می‌کند.

سوزن‌ها استریل، یکبار مصرف و بسیار نازک هستند. دکتر طب سوزنی سوزن‌ها را به عمق‌های مختلف، از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر، وارد می‌کند و. سپس آنها را بعد از چند دقیقه تا 20 دقیقه از بدن خارج می کند.

فواید طب سوزنی چیست؟

مزایای آن شامل تسکین درد طولانی مدت (مزمن) و سایر شرایط سلامتی است. بسیاری از افراد از طب سوزنی برای تسکین درد در سراسر بدن خود از جمله برای میگرن، کمردرد و آرتریت استفاده می کنند. مطالعات همچنین نشان داده اند که این درمان ممکن است یک گزینه درمانی موفق برای شرایط مختلف، از جمله مشکلات سیستم ایمنی، ناباروری و اثرات یائسگی باشد.

اهمیت بالینی طب سوزنی

آکوپانکچر (acupuncture) به عنوان مکملی برای درمان های پزشکی آلوپاتیک معمولی محبوبیت پیدا کرده است و حتی در مراکز معتبر پزشکی دانشگاهی نیز ارائه می شود. با این حال، با وجود مطالعات متعدد، مکانیسم چگونگی عملکرد فیزیولوژیکی آن هنوز مشخص نشده است. فرضیه ها شامل این است که تحریک بر نشانگرهای التهابی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد تغییرات هورمونی می شود یا حتی خود فشار بافت همبند سست را که باعث تعدیل ایمنی می شود دستکاری می کند. این نظریه وجود دارد که بی‌ دردی نیز از انتشار مواد افیونی طبیعی در هر دو سطح نخاعی یا فوق نخاعی ناشی می‌شود. MRI عملکردی تغییرات فیزیولوژیکی را در سیستم عصبی مرکزی در حین انجام طب سوزنی نشان داده است.

طب سوزنی چگونه از نظر علمی کار می کند؟

نحوه عملکرد آکوپانکچر (acupuncture) به طور کامل درک نشده است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که ممکن است اثراتی بر سیستم عصبی، اثرات بر سایر بافت‌های بدن و اثرات غیراختصاصی (دارونما) داشته باشد.

 • مطالعات روی حیوانات و افراد، از جمله مطالعاتی که از روش‌های تصویربرداری برای مشاهده آنچه در مغز اتفاق می‌افتد استفاده کردند، نشان داده‌اند که آکوپانکچر (acupuncture) ممکن است بر عملکرد سیستم عصبی تأثیر بگذارد.
 • طب سوزنی ممکن است اثرات مستقیمی بر روی بافت هایی که سوزن ها در آن وارد می شوند داشته باشد. این نوع اثر در بافت همبند دیده شده است.
 • آن اثرات غیراختصاصی دارد. اثرات غیراختصاصی ممکن است به دلیل اعتقاد بیمار به درمان، رابطه بین پزشک و بیمار یا سایر عواملی باشد که مستقیماً با وارد کردن سوزن ایجاد نمی شوند. این یافته ها نشان می دهد که اثرات غیر اختصاصی به تأثیر مفید طب سوزنی بر درد یا سایر علائم کمک می کند.
 • در تحقیقات اخیر، یک اثر غیراختصاصی به روشی منحصر به فرد نشان داده شد : به بیمارانی که در طول جلسه قبلی طب سوزنی تسکین درد را تجربه کرده بودند، ویدئویی از آن جلسه نشان داده شد و از آنها خواسته شد تا تصور کنند که درمان دوباره اتفاق می افتد. این تکنیک تصویربرداری با هدایت ویدئویی اثر تسکین درد قابل توجهی داشت.

تحقیقات در مورد اثربخشی طب سوزنی برای درد چیست؟

تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی ممکن است برای چندین وضعیت درد، از جمله کمردرد یا گردن درد، زانو درد همراه با آرتروز و درد پس از عمل مفید باشد. همچنین ممکن است به تسکین درد مفاصل مرتبط با استفاده از مهارکننده‌های آروماتاز، که داروهای مورد استفاده در افراد مبتلا به سرطان سینه هستند، کمک کند.

تجزیه و تحلیل داده‌های 20 مطالعه روی افراد مبتلا به شرایط دردناک (کمر درد، آرتروز، گردن درد یا سردرد) نشان داد که اثرات مفید آکوپانکچر (acupuncture) تا یک سال پس از پایان درمان برای همه بیماری‌ها به جز گردن درد ادامه دارد.طب سوزنی

آیا طب سوزنی انواع مختلفی دارد؟

طب سوزنی‌ چینی  از اصول سنتی/باستانی پیروی می‌کند و منحصراً بر هدایت جریان چی (تلفظ “چی”) یا انرژی در بدن شما تمرکز می‌کند.

طب سوزنی مدرن از طب غربی استفاده می کند و از سوزن برای تحریک سیستم های بدن شما استفاده می کند. بسیاری از متخصصان از ترکیبی از هر دو روش استفاده می کنند.

آماده سازی و تکنیک انجام آکوپانکچر (acupuncture)

تجهیزات طب سوزنی

سوزن‌های آکوپانکچر (acupuncture) تجهیزات پیشرو مورد استفاده هستند که معمولاً از فولاد ضد زنگ و سوزن‌های انعطاف‌پذیر از 10 تا 100 میلی‌متر هستند. برای نفوذ به مناطقی که بافت ضخیم‌تری دارند، به سوزن‌های بلندتری نیاز است. به طور کلی سر و گردن از سوزن های نازک و کوتاه استفاده می کنند. آنها باید یکبار مصرف و استریل باشند. اکثر جلسات شامل قرار دادن 5 تا 20 سوزن در نقاط مشخص شده است.

انجام طب سوزنی

پزشک سوزن ها را در حالی که بیمار در حالت خوابیده و در حالت استراحت قرار دارد، وارد می کند. سوزن ها از چند دقیقه تا 20 دقیقه در بدن بیمار می ماند. پس از وارد کردن سوزن، احساس درد خفیف پیش بینی می شود، اما به طور کلی، با یک مقدمه سریع، درد به حداقل می رسد. به طور کلی، این درمان باید در محیطی آرام و ساکت انجام شود.

قبل از شروع سوزن درمانی، بیماران معمولاً تحت یک مصاحبه و معاینه کامل توسط پزشک قرار می گیرند. پس زمینه می تواند شامل تاریخچه پزشکی معمولی و فیزیکی باشد، اما ممکن است به تجزیه و تحلیل خاصی از زبان و نبض رادیال نیز گسترش یابد. اغلب به وضعیت درونی بیمار به همان اندازه به وضعیت بیرونی علائم توجه می شود، زیرا فلسفه زیربنایی این روش وضعیت ذهنی فرد را فرض می کند و احساسات در حالت فیزیکی منعکس می شود. متخصص طب سوزنی نقاط خاص را شناسایی می کند که تقریباً 350 مورد از آنها در 12 کانال یا مریدین قرار دارند.

سوزن های استریل و استیل ضد زنگ استفاده می شود و اغلب یکبار مصرف هستند. یک لوله راهنمای پلاستیکی ممکن است برای وارد کردن سوزن های بسیار نازک یا شکننده لازم باشد. پزشک به سرعت سوزن را در نقطه مشخص شده وارد می کند. از نظر تئوری، باید چیزی که به عنوان “کشیدن” یا “گرفتن” سوزن در داخل پوست توصیف می شود وجود داشته باشد. سپس سوزن به مدت 10 تا 20 دقیقه در موقعیت خود باقی می ماند. بیماران اغلب بی حسی یا رادیکولوپاتی های خفیف را تایید می کنند که ممکن است منتشر شود. این انتشار مورد نظر است و به آن “de-qi” می گویند و نشانه ای از درمان موثر است. اگر بیمار این احساس مشخصه را تأیید نکند، ممکن است سوزن دستکاری شود.

موارد منع طب سوزنی

موارد منع دقیق بسیار کمی برای طب سوزنی وجود دارد. حتی در جمعیت های آسیب پذیر مانند بیماران باردار و کودکان نیز استفاده شده است. به نظر می رسد تهوع و استفراغ در هر دوی این جمعیت ها با طب سوزنی بهتر از جمعیت عادی بهبود می یابد. به طور کلی، سوزن‌های آکوپانکچر (acupuncture) نازک‌تر و در نتیجه ملایم‌تر از سوزن‌های توخالی معمولی مانند کاتترهای داخل وریدی (IV)، سوزن‌های فلبوتومی یا سوزن‌های نوراکسیال هستند. بر اساس این منطق، ضد انعقاد نیز یک منع اکید نیست.

اکثر پزشکان توصیه می کنند که در صورت وجود موارد زیر طب سوزنی انجام نگیرد :

 • عفونت فعال، به خصوص پوست
 • بدخیمی
 • نوتروپنی شدید

دو منع مصرف خاص شایسته ذکر ویژه هستند :

 • بیماران دارنده دفیبریلاتور کاشتنی AICD باید از هرگونه تحریک الکترومغناطیسی که ممکن است به عنوان نوعی آکوپانکچر (acupuncture) استفاده شود اجتناب کنند.
 • همچنین توصیه نمی شود بیمارانی که از روان پریشی یا هذیان رنج می برند یا مستعد ابتلا به آن هستند، تحت سوزن درمانی قرار گیرند.

افرادی که از وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند، و همچنین افرادی که سابقه اختلالات خونریزی دارند، منع استفاده طب سوزنی نیستند. بارداری نیز منع استفاده طب سوزنی نیست.

طب سوزنی چه چیزی را درمان می کند؟طب سوزنی

اگرچه محققان کاملاً مطمئن نیستند که طب سوزنی چگونه کار می کند ، مطالعات نشان می دهد که می تواند باعث افزایش اندورفین و تغییر سیستم عصبی خودمختار شود.

طب سوزنی یک درمان شناخته شده برای تسکین فوری درد است. طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، طب سوزنی به ویژه برای دردهای مزمن، مانند درد کمر و گردن، آرتروز/زانو درد و سردرد موثر است. فرکانس و شدت سردردهای تنشی را کاهش می دهد و همچنین می تواند به جلوگیری از میگرن کمک کند.

آکوپانکچر (acupuncture) می تواند به درمان بسیاری از مشکلات سلامتی کمک کند. اغلب افراد از آن برای تسکین دردهای مزمن (طولانی مدت) استفاده می کنند، مانند :

 • آرتروز
 • کمر درد، گردن درد
 • درد عضلانی
 • سردرد و میگرن
 • زانو درد
 • گرفتگی های قاعدگی
 • آسیب های ورزشی
 • درد صورت و سایر ناراحتی های عصبی

سایر شرایط سلامتی طب سوزنی ممکن است به شما کمک کند عبارتند از :

 • عوارض جانبی سرطان و درمان سرطان
 • مشکلات سیستم ایمنی
 • ناباروری
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 • یائسگی و گرگرفتگی
 • ناراحتی های بارداری
 • سندرم استفاده بیش از حد

کمردرد یا گردن درد

 طب سوزنی مؤثرتر از عدم درمان برای کمردرد یا گردن درد است. اثر تسکین درد آن با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (داروهایی مانند بروفن، دیکلوفناک و. . . ) قابل مقایسه بود.

یک دستورالعمل کالج پزشکان آمریکا شامل طب سوزنی در میان گزینه های غیردارویی توصیه شده به عنوان درمان خط اول برای کمردرد مزمن هست. و نیز یکی از گزینه های درمانی توصیه شده برای کمردرد حاد است.

طب سوزنی

آرتروز

طب سوزنی مؤثرتر از عدم درمان برای درد آرتروز است. اکثر در مورد آرتروز زانو مطالعه شده است. اثر تسکین درد آکوپانکچر (acupuncture) با داروهای NSAID(داروهایی مانند بروفن، دیکلوفناک و. . . ) قابل مقایسه بود.

در مورد سوزن درمانی را برای استئوآرتریت لگن یکی از مطالعات نشان داد که افزودن این درمان به مراقبت‌های معمول توسط پزشک ممکن است باعث بهبود درد و عملکرد در بیماران مبتلا به آرتروز لگن شود.

یک دستورالعمل عمل بالینی از کالج روماتولوژی آمریکا و بنیاد آرتریت به طور مشروط طب سوزنی را برای آرتروز زانو، لگن یا دست توصیه می کند. بیشترین تعداد مطالعاتی که فواید آن را نشان می‌دهند مربوط به آرتروز زانو بوده است.

 آرتریت روماتوئید

آکوپانکچر (acupuncture) هیچ تأثیری بر نشانگرهای التهابی در آرتریت روماتوئید یا کاهش میالژی، فعالیت بیماری یا استفاده از داروها ندارد.

سردرد و میگرن

بررسی مطالعات که طب سوزنی را با داروهای مختلف برای پیشگیری از میگرن مقایسه کرده بودند، نشان داند که اندکی مؤثرتر است و شرکت کنندگان در مطالعه که طب سوزنی دریافت کرده بودند، به دلیل عوارض جانبی، احتمال ترک تحصیل از مطالعات بسیار کمتری داشتند.

شواهدی نشان می‌دهد آکوپانکچر (acupuncture) ممکن است دفعات میگرن را کاهش دهد. شواهدی با کیفیت متوسط ​​تا پایین وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی ممکن است دفعات سردرد تنشی را کاهش دهد.طب سوزنی

سندرم درد میوفاشیال

سندرم درد میوفاشیال شکل رایج درد ناشی از عضلات و بافت همبند مربوط به آنها (فاسیا) است. این شامل گره های حساس به نام “نقاط ماشه ای” است. فشار دادن روی این گره ها الگوی درد بیمار را بازتولید می کند.

تجزیه و تحلیل ترکیبی تعداد کمی از مطالعات برای سندرم درد میوفاشیال نشان داد که طب سوزنی اعمال شده بر روی نقاط ماشه ای اثر مطلوبی بر شدت درد دارد.

طب سوزنی لاغری

آکوپانکچر (acupuncture) همچنین برای کمک به درمان چاقی استفاده می شود و به طور جالبی فواید و کاهش وزن را نشان می دهد.

سیاتیک

سیاتیک شامل درد، ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ساق پا است. معمولاً در یک طرف بدن است که در اثر آسیب یا فشار روی عصب سیاتیک ایجاد می شود.

دو ارزیابی به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی ممکن است برای درد سیاتیک مفید باشد. البته کیفیت تحقیق به اندازه کافی نبود که بتوان نتیجه‌گیری قطعی را ارائه کرد.

درد بعد از عمل

یک ارزیابی نشان داد که بیمارانی که با طب سوزنی یا تکنیک‌های مرتبط درمان شده‌اند، یک روز پس از جراحی درد کمتری داشتند و پس از عمل از داروهای ضد درد کمتری استفاده کردند.

درد سرطان

مطالعات نشان داد که طب سوزنی در تسکین درد سرطان مؤثرتر از درمان دارویی معمول نیست. با این حال، شواهدی وجود داشت مبنی بر اینکه این درمان به همراه دارو درمانی ممکن است بهتر از درمان دارویی به تنهایی باشد.

نشان داده شده است که گروهی از داروها به نام مهارکننده‌های آروماتاز ​​در درمان سرطان پستان حساس به هورمون مفید هستند، اما این داروها می‌توانند باعث درد و سفتی مفاصل شوند و گاهی اوقات بیماران به دلیل این عوارض جانبی مصرف آنها را قطع می‌کنند. طب سوزنی مورد مطالعه قرار گرفته است تا مشخص شود که آیا برای این نوع درد مفید است یا خیر.

  • بررسی در مورد آکوپانکچر (acupuncture) برای درد مفاصل ناشی از مهارکننده آروماتاز ​​در بیماران مبتلا به سرطان پستان به این نتیجه رسید که 6 تا 8 هفته درمان ممکن است به کاهش درد کمک کند. با این حال، مطالعات فردی تنها شامل تعداد کمی از زنان بود و از انواع تکنیک‌ها و روش‌های اندازه‌گیری طب سوزنی استفاده می‌کرد، بنابراین مقایسه آنها دشوار بود.
  • یک مطالعه بزرگتر شامل 226 زن مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه بود که از مهارکننده های آروماتاز ​​استفاده می کردند. این مطالعه نشان داد که زنانی که 6 هفته درمان دریافت کردند، دو بار در هفته، درد مفاصل کمتری را گزارش کردند.

پروستاتیت مزمن / سندرم درد مزمن لگن

پروستاتیت مزمن/سندرم درد مزمن لگن شرایطی در مردان است که شامل التهاب غده پروستات می شود. علت آن نامشخص است

مطالعاتی نشان دادند که  آکوپانکچر (acupuncture) ممکن است علائم پروستاتیت را در مقایسه با روش ساختگی کاهش دهد. از آنجایی که پیگیری شرکت کنندگان در مطالعه نسبتا کوتاه بود و تعداد مطالعات و شرکت کنندگان کم بود، نمی توان به نتیجه قطعی دست یافت.

سندرم روده تحریک‌پذیر

مروری بر مطالعات نشان داد که طب سوزنی برای علائم سندرم روده تحریک‌پذیر مؤثرتر از گروه ساختگی (بدون آکوپانکچر (acupuncture) ) نیست، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که می تواند در کنار سایر اشکال درمان مفید باشد.

تهوع و استفراغ بعد از عمل و شیمی درمانی

به طور کلی، طب سوزنی به اندازه داروهای ضد استفراغ برای درمان تهوع و استفراغ بعد از عمل معتبر است. نقطه Acupoint P6 روی مچ دست به عنوان محل این اثر شناسایی شده است. اثر ضد استفراغ برای تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی کمتر موثر در نظر گرفته می شود، اما برخی از مطالعات اثربخشی را برای این نیز نشان داده اند.

اگرچه آکوپانکچر (acupuncture) معمولاً برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و همچنین کنترل درد در بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود، اما اثربخشی آن کم است و مطالعات انجام شده کیفیت پایینی دارند.

فیبرومیالژیا

بررسی 12 مطالعه روی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نشان داد که طب سوزنی به طور قابل‌توجهی بهتر از گروه ساختگی (بدون آکوپانکچر (acupuncture) ) برای تسکین درد است.طب سوزنی

آلرژی فصلی (رینیت آلرژیک یا تب یونجه)

13 مطالعه برای رینیت آلرژیک، که شامل 2365 شرکت‌کننده بود، شواهدی را نشان داد که طب سوزنی ممکن است به تسکین علائم بینی کمک کند. شرکت‌کنندگان در مطالعه که آکوپانکچر (acupuncture) دریافت کردند همچنین نمرات دارویی پایین‌تری داشتند (به این معنی که از داروی کمتری برای درمان علائم خود استفاده می‌کردند) و سطوح خونی پایین‌تر ایمونوگلوبولین E (IgE)، نوعی آنتی‌بادی مرتبط با آلرژی‌ها.

یک دستورالعمل عمل بالینی در سال 2014 از آکادمی آمریکایی گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن شامل  آکوپانکچر (acupuncture) در میان گزینه هایی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است به بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک ارائه دهند.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری استرسی یک مشکل کنترل مثانه است که در آن حرکات – سرفه، عطسه، خندیدن یا فعالیت بدنی – به مثانه فشار وارد می کند و باعث نشت ادرار می شود.

در یک مطالعه در سال 2017 بر روی حدود 500 زن مبتلا به بی اختیاری استرسی، شرکت کنندگانی که تحت درمان با آکوپانکچر (acupuncture)   الکتریکی (18 جلسه در 6 هفته) قرار گرفتند، نشت ادرار کاهش یافته بود، به طوری که حدود دو سوم از زنان کاهش 50 درصدی یا بیشتر داشتند.

آسم

مطالعه‌ای در آلمان انجام شد، 357 شرکت‌کننده تحت مراقبت‌های معمول آسم به‌طور تصادفی برای دریافت یا عدم دریافت طب سوزنی و 1088 نفر دیگر که برای آسم آکوپانکچر (acupuncture) دریافت کردند نیز مورد مطالعه قرار گرفتند. افزودن این درمان به مراقبت های معمول با کیفیت زندگی بهتر در مقایسه با مراقبت های معمول به تنهایی همراه بود.

بررسی 9 مطالعه قبلی نشان داد که افزودن آکوپانکچر (acupuncture) به درمان معمول آسم علائم را بهبود می‌بخشد اما عملکرد ریه را بهبود نمی‌بخشد.

افسردگی

یک بررسی در سال 2018 در مورد طب سوزنی برای افسردگی نشان داد که این درمان در مقایسه با درمان معمول یا عدم درمان ممکن است منجر به کاهش متوسط ​​در شدت افسردگی شود. با این حال، این یافته ها باید با احتیاط تفسیر شوند.

ترک سیگار

در توصیه‌های مربوط به درمان ترک سیگار صادر شده در سال 2021، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، گروهی از کارشناسان که توصیه‌های مبتنی بر شواهد را در مورد پیشگیری از بیماری ارائه می‌کنند، توصیه‌ای در مورد استفاده از طب سوزنی به‌عنوان درمان ترک سیگار ارائه نکردند، زیرا فقط محدود است. شواهد موجود بود این تصمیم بر اساس بررسی 9 مطالعه در سال 2014 بود که به تأثیر آن بر نتایج ترک سیگار برای 6 ماه یا بیشتر پرداختند و هیچ فایده قابل توجهی پیدا نکردند. برخی از مطالعاتی که در آن مرور گنجانده شده است شواهدی از فواید کوچک احتمالی آکوپانکچر (acupuncture) در ترک سیگار برای مدت زمان کوتاه‌تر نشان داده است.

ناباروری

یک بررسی 6 مطالعه (2507 شرکت‌کننده) را ارزیابی کرد که اثرات طب سوزنی در مقابل گروه ساختگی (بدون آکوپانکچر (acupuncture) ) را بر موفقیت لقاح آزمایشگاهی به عنوان درمانی برای ناباروری مقایسه کردند. تفاوتی بین دو گروه در میزان بارداری یا تولد زنده مشاهده نشد.

یک بررسی 12 مطالعه (1088 شرکت‌کننده) را در مورد استفاده از آکوپانکچر (acupuncture) برای بهبود کیفیت اسپرم در مردانی که تعداد اسپرم و تحرک کم اسپرم داشتند، ارزیابی کرد. بازبینان به این نتیجه رسیدند که به دلیل طراحی متنوع مطالعات و کیفیت پایین برخی از آنها، شواهد برای نتیجه گیری قطعی کافی نیست.

سندرم تونل کارپال

یک بررسی از 12 مطالعه با 869 شرکت‌کننده به این نتیجه رسید که طب سوزنی و طب سوزنی لیزری (درمانی که از لیزر به جای سوزن استفاده می‌کند) ممکن است در مقایسه با گروه ساختگی (بدون آکوپانکچر (acupuncture) ) تأثیر کمی بر علائم سندرم تونل کارپ داشته باشد یا هیچ تأثیری نداشته باشد.

در یک مطالعه در سال 2017 که 80 شرکت‌کننده مبتلا به سندرم تونل کارپال به‌طور تصادفی به یکی از سه نوع مداخله تقسیم شدند هر سه مداخله شدت علائم را کاهش دادند، اما آکوپانکچر (acupuncture) موضعی و دیستال در ایجاد تغییرات مطلوب در مچ دست و مغز بهتر از گروه ساختگی (بدون طب سوزنی ) بود.

گرگرفتگی مرتبط با یائسگی

مروری بر مطالعات طب سوزنی در سال 2018 برای علائم وازوموتور مرتبط با یائسگی (گرگرفتگی و علائم مرتبط با آن مانند تعریق شبانه) شواهد ترکیبی از بررسی قبلی 15 مطالعه (1127 شرکت‌کننده) و 4 مطالعه جدیدتر (696 شرکت‌کننده دیگر) را تجزیه و تحلیل کرد. تجزیه و تحلیل نشان داد که آکوپانکچر (acupuncture) در کاهش فراوانی و شدت علائم بهتر از بدون طب سوزنی است.

طب سوزنی گوش چیست؟طب سوزنی ، طب سوزنی گوش

آکوپانکچر (acupuncture) گوش، نوعی از طب سوزنی است که شامل تحریک نواحی خاصی از گوش شما می شود. متخصصان آکوپانکچر (acupuncture) سوزن‌هایی را در نقاط خاص آکوپانکچر (acupuncture) گوش وارد می‌کنند تا کمردرد مزمن و تسکین درد سرطان را فراهم کنند.

 • تحقیقات در مورد طب سوزنی گوش برای کمردرد مزمن و درد سرطان نتایج امیدوارکننده ای داشته است.
  • در یک بررسی در سال 2019 از 15 مطالعه (930 شرکت کننده) در مورد طب سوزنی گوش یا طب فشاری گوش (شکلی از درمان گوش که شامل نفوذ با سوزن نمی شود)، این درمان به طور قابل توجهی شدت درد را کاهش داد.
  • مروری بر 9 مطالعه (783 شرکت‌کننده) در سال 2020 در مورد طب سوزنی گوش برای درد سرطان نشان داد که آکوپانکچر (acupuncture) گوش تسکین درد بهتری ایجاد می‌کند. همچنین، تسکین درد با ترکیبی از طب سوزنی گوش و درمان دارویی بهتر از درمان دارویی به تنهایی بود.

تعداد جلسات طب سوزنی

تعداد جلسات به وضعیت شما، شدت مشکل و نحوه پاسخ بدن شما بستگی دارد. اکثر مردم هفته ای یک جلسه درمان دارند برخی دیگر بسته به مدت زمان ماندگاری اثرات، کم و بیش درمان می شوند. متخصص طب سوزنی برنامه ای را که برای شما مناسب است توصیه می کند.

ممکن است در جلسه اول یا دوم از مزایای کامل آکوپانکچر (acupuncture) بهره مند نشوید. اگر تصمیم دارید این درمان را امتحان کنید، باید حداقل 5 جلسه آن را انجام دهید.

سوالات متداول طب سوزنی

آیا طب سوزنی درد دارد؟

ممکن است با هر سوزن یک سوزش کوچک احساس کنید این درد کمتر از احساسی است که در هنگام دریافت واکسن یا خونگیری احساس می کنید سوزن ها بسیار نازک تر از سوزن های طبی هستند و جامد هستند، توخالی نیستند.

سوزن ها ممکن است برخی از احساسات عضلانی مانند درد مبهم یا سوزن سوزن شدن را ایجاد کنند زمانی که احساس سنگینی یا بی‌حسی شدید می‌کنید، پزشک از شما می‌خواهد که گزارش دهید این احساسات معمولاً به این معنی است که درمان مؤثر است.

بعد از درمان طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟

آکوپانکچر (acupuncture) یک اثر آرام بخش دارد، بنابراین ممکن است بخواهید بعد از جلسه درمان خود – به خصوص اولین قرار – به خانه بروید اگر این امکان وجود ندارد، سعی کنید قبل از رانندگی، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد که بعد از هر جلسه یک یا دو روز بعد آن کار سنگین نکنید.

درای نیدلینگ با آکوپانکچر (acupuncture) چه تفاوتی دارد؟

طب سوزنی شبیه سوزن خشک یا درای نیدلینگ است، اما روش دقیقا مثل هم نیست. اگرچه هر دو شامل استفاده از سوزن می شوند. طب سوزنی مبتنی بر طب شرقی است و متخصصان طب سوزنی مجاز آن را انجام می دهند. سوزن خشک یا درای نیدلینگ در طب غربی هست.

سوزن خشک، یک روش درمانی است که توسط پزشکان مختلف مراقبت های بهداشتی، از جمله فیزیوتراپیست ها، پزشکان، و کایروپراکتیک ها. استفاده می شود. متخصصان آکوپانکچر (acupuncture) معمولا معتقدند که سوزن خشک از طب سوزنی اقتباس شده است، اما دیگران سوزن خشک را به عنوان نوعی از وارد کردن سوزن به نقطه ماشه ای در نظر می گیرند.

سوزن خشک عمدتاً برای درمان نقاط ماشه ای میوفاشیال استفاده می شود، اما برای هدف قرار دادن بافت همبند، بیماری های عصبی و بیماری های عضلانی نیز استفاده می شود.

آیا طب سوزنی بی خطر است؟

عوارض نسبتا کمی ناشی از استفاده از آکوپانکچر (acupuncture) گزارش شده است. با این حال، عوارض ناشی از استفاده از سوزن های غیر استریل و ارائه نادرست درمان ها به وجود آمده است.

هنگامی که طب سوزنی به درستی انجام نشود، می تواند عوارض جانبی جدی، از جمله عفونت، آسیب اندام، و آسیب به سیستم عصبی ایجاد کند. لذا حتما باید توسط متخصص طب سوزنی انجام شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سوزن‌های طب سوزنی را به‌عنوان وسیله‌ای پزشکی بیان می‌کند که لازم است سوزن استریل باشد و فقط بصورت یک بار مصرف استفاده شود.

خطرات یا عوارض طب سوزنی چیست؟

هر زمان که جسم خارجی حتی سطحی به بیمار وارد شود، خطر خونریزی، تحریک موضعی یا عفونت وجود دارد. به طور کلی، عوارض ناشی از طب سوزنی نادر است. هنگامی که یک متخصص واجد شرایط آکوپانکچر (acupuncture) را انجام می دهد، عوارض یا عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

پس از برداشتن سوزن ها از نقطه طب سوزنی، ممکن است این ناحیه همچنان درد داشته باشد. درد ناشی از طب سوزنی معمولاً پس از 24 ساعت از بین می رود.

اگرچه سوزن ها بسیار نازک هستند، اما گاهی اوقات به رگ های خونی کوچک برخورد می کنند که منجر به کبودی خفیف در آنجا می شود. این آسیب‌های جزئی معمولاً بدون درد هستند و بسته به فرد، کبودی‌ها ممکن است چندین روز طول بکشد تا اینکه کاملاً ناپدید شوند.

طبق الزام  سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)  تمام سوزن ها باید فولادی، جامد، استریل، غیر سمی و دارای برچسب مناسب باشند.

فقط افراد متخصص و صلاحیت‌دار می‌توانند از سوزن‌های آکوپانکچر (acupuncture) استفاده کنند؛ پس از یک بار استفاده، سوزن‌ها باید به صورت ایمن دور انداخته شوند.

دریافت آکوپانکچر (acupuncture) از پزشکان فاقد صلاحیت می تواند مضر باشد. یک ارائه‌دهنده آموزش ندیده یا استفاده از سوزن‌های غیراستریل می‌تواند باعث عفونت، سوراخ شدن اندام‌ها و آسیب‌های سیستم عصبی شود.

بعد از طب سوزنی چه باید کرد؟

مراقبت های بعد از طب سوزنی به بدن و ذهن شما کمک می کند که بیشترین بهره را از درمان خود ببرید.

 • استراحت کافی داشته باشید
 • غذای سالم بخورید
 • زیاد بنوشید
 • خود را گرم نگه دارید
 • کارها و تمرینات سنگین انجام ندهید

آیا به درمان های دیگری غیر از طب سوزنی نیاز دارم؟

از آکوپانکچر (acupuncture) برای به تعویق انداختن مراجعه به پزشک در مورد یک مشکل سلامتی استفاده نکنید. در بیشتر موارد، افراد از طب سوزنی در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، فردی که درد مزمن دارد احتمالاً دارو مصرف می‌کند و همچنین طب سوزنی می‌گیرد. فرد مبتلا به سرطان همچنان درمان سرطان را دریافت می‌کند اما از آکوپانکچر (acupuncture) نیز استفاده می‌کند.

بیمار باید به مصرف داروهای تجویز شده خود ادامه دهد، حتی اگر طب سوزنی احساس خوبی در او ایجاد کرده باشد.

کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوریطب سوزنی

طب سوزنی یکی از رو ش های درمان توانبخشی در کلینیک دکتر نوری هست که اکثر بیماران از نتیجه آن رضایت دارند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزش های دکتر نوری

نوبت تلفنی نوبت آنلاین تلفن گویای کلینیک