نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درد شانه

علل درد شانه متنوع هست، اما جایی که درد را احساس می‌کنید ممکن است به تشخیص علت درد شانه ها در زنان کمک کند. شاید علت درد شانه به دلیل چیزی ساده مانند نادرستی در قرار گیری وضعیت بدن در حین استفاده از کامپیوتر باشد. پرتحرکت ترین مفصل بدن، شانه هست. ممکن است درد شانه شما به علت بورسیت شانه باشد که ناشی از حرکت‌های تکراری، آسیب ناگهانی یا حتی بیماری متفاوتی باشد. تشخیص علت و درمان درد شانه توسط متخصصین ارتوپدی، روماتولوژی و طب فیزیکی و توانبخشی صورت می گیرد. در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری تشخیص و درمان بدون جراحی درد شانه انجام می گیرد. بهترین دکتر شانه پس از شرح حال و معاینه و در صورت لزوم بررسی تشخیصی علت را تشخیص داده و بهترین درمان درد شانه برای شما انجام می دهد.

 دلایل شایع درد شانه :

– شانه یخ زده ( frozen shoulder)

– گیر افتادگی تاندون شانه (Impingement syndrome )

– شکستگی بازو

– آسیب‌های ورزشی

– رادیکولوپاتی سرویکال (فشار بر عصب)

– التهاب مفصل ( Tendonitis & Bursitis)

درد شانه می‌تواند از خفیف تا شدید باشد و ممکن است ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. درمان علت درد شانه (شکستگی، التهاب بافت، عدم استحکام رباط) نیز متفاوت خواهد بود. این گزینه‌های درمان شامل استراحت، داروها و فیزیوتراپی می‌شود. در موارد جدی‌تر مانند پارگی روتاتور کف دست، ممکن است جراحی توصیه شود. این مقاله توضیح می‌دهد برخی از علل درد شانه را. همچنین، زمانی که باید به متخصص شانه مراجعه کنید و آزمایشات مختلفی که ممکن است برای تشخیص و تعیین برنامه درمانی برای شما درخواست شود را معرفی می‌کند.

ساختمان شانه

شانه پرتحرکت ترین مفصل بدن هست و از چندین لایه تشکیل شده است که شامل موارد زیر است :

 • استخوان ها : استخوان ترقوه (ترقوه)، تیغه شانه (کتف) و استخوان بازو (بازو).
 • مفاصل : تسهیل حرکت، از جمله موارد زیر :
  • مفصل استرنوکلاویکولار (جایی که ترقوه به جناغ می رسد)
  • مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) (جایی که ترقوه با آکرومیون برخورد می کند)
  • مفصل شانه (مفصل گلنوهومرال). مفصل گوی و کاسه ای که حرکت رو به جلو، دایره ای و عقب شانه را تسهیل می کند.
 • رباط ها : نوار سفید، براق و انعطاف پذیر از بافت فیبری که مفاصل را به هم متصل می کند و استخوان ها و غضروف های مختلف را به هم متصل می کند، از جمله موارد زیر :
  • کپسول مفصلی. گروهی از رباط ها که استخوان بازو را به حفره مفصل شانه روی کتف متصل می کند تا شانه را تثبیت کند و از دررفتگی آن جلوگیری کند.
  • رباط هایی که ترقوه را به آکرومیون متصل می کنند
  • رباط هایی که با اتصال به فرآیند کوراکوئید، ترقوه را به کتف متصل می کنند
 • آکرومیون : سقف (بالاترین نقطه) شانه که توسط بخشی از کتف تشکیل شده است.

ساختمان شانه

 • تاندون ها : طناب های سخت بافتی که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند. تاندون‌های روتاتور کاف گروهی از تاندون‌ها هستند که عمیق‌ترین لایه ماهیچه‌ها را به استخوان بازو متصل می‌کنند.
 • عضلات : (برای کمک به حمایت و چرخش شانه در جهات مختلف)
 • بورس ها : فضای بسته بین 2 سطح متحرک که مقدار کمی مایع روان کننده در داخل آن وجود دارد. بین لایه عضله روتاتور کاف و لایه بیرونی عضلات بزرگ و حجیم قرار دارد.
 • روتاتور کاف : روتاتور کاف (و عضلات مرتبط) که از تاندون‌ها تشکیل شده است، توپ مفصل گلنوهومرال را در بالای استخوان بازو (بازو) نگه می‌دارد.

درد شانه ممکن است در یک ناحیه خاص موضعی باشد یا ممکن است به نواحی اطراف شانه یا پایین بازو سرایت کند.

علت درد شانهدرد شانه - ورزش های شانه

با در نظر گرفتن آناتومی پیچیده مفصل شانه درک علت درد شانه شما راحت‌تر می‌شود .

مکان درد شانه شما به دکتر شانه شما کمک می‌کند تا درک کند کدام قسمت از شانه تحت تأثیر قرار گرفته است. همچنین، این می‌تواند کمک کند تا تشخیصی که به علت فعالیت یا رویداد خاصی (مانند درد شانه شناگر) است یا مربوط به یک بیماری جدی‌تر است (مانند درمان سرطان سینه)، تعیین شود.

شانه یخ زده ( frozen shoulder)

شانه یخ زده، که از نظر پزشکی به عنوان کپسولیت چسبنده نیز شناخته می شود، یک وضعیت ناتوان کننده است که با درد و سفتی در مفصل شانه مشخص می شود. به طور معمول، علائم به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان تشدید می شوند و حرکت را دشوار و ناراحت کننده می کنند. با این حال، معمولا علائم در طی یک تا سه سال بهبود می یابند. احتمال ایجاد شانه یخ زده زمانی افزایش می یابد که شانه برای مدت طولانی بی حرکت بماند. این وضعیت بر اهمیت حفظ تحرک شانه و مداخله پزشکی به موقع برای کاهش ناراحتی و بازیابی عملکرد تاکید می کند.

بیماری های تاندون روتاتورکاف (Rotator Cuff)

چهار عضله تاندون روتاتورکاف شانه را حرکت می‌دهند، چهار نوع اصلی مشکلات تاندون روتاتورکاف عبارتند از :

– التهاب تاندون روتاتورکاف :

التهاب تاندون‌ها (که عضلات شانه را به استخوان بازوی بالا متصل می‌کنند) می‌تواند ناشی از قرارگیری نادرست است.

-بورسیت :

این التهاب بورس (فضای پر از مایع) است.

– پارگی تاندون روتاتورکاف :

پارگی ناشی از جدا شدن تاندون‌های تاندون روتاتورکاف از استخوان بازو است.

– گیر افتادگی تاندون شانه :

این نوع درد در هنگام بالابردن بازو رخ می‌دهد. علت آن تماس نوک استخوان شانه با تاندون و بورس میان تاندون روتاتورکاف و استخوان شانه است.

مشکلات تاندون روتاتورکاف باعث درد می‌شوند، به ویژه هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند گرفتن و پرتاب کردن. درد عمیق و سوزناک شانه معمولاً در شب بدتر می‌شود و ممکن است باعث بیدار شدن شما از خواب شود یا سختی در خوابیدن ایجاد کند.

مشکلات تاندون روتاتورکاف ممکن است با محدودیت دامنه حرکت فعال همراه باشند. از آنجایی که حرکت ارادی عضله آسیب‌دیده یا التهابی دشوار است، شانه شما ممکن است سفت به نظر برسد. اما اگر کسی بجای شما کار را انجام دهد و بازوی شما را بالا ببرد (حرکت غیر ارادی)، شانه شما احتمالاً به طور طبیعی حرکت خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که فشار خون بالا، و همچنین سایر عوامل خطر بیماری قلبی، با درد و التهاب تاندون روتاتورکاف همراه هستند.

چرا شانه‌ام در شب درد می‌کنددرد شانه

بعضی موارد درد شانه در شب بدتر می‌شود زیرا در هنگام خوابیدن منطقه فشرده‌تر می‌شود. درد تاندون‌به‌تاندون (tendonitis)، بورسیت و پارگی تاندون روتاتورکاف نیز معمولاً در شب شدیدتر می‌شوند. همچنین ممکن است درد شانه بهبودی و پیشگیری از مشکلات شانه :

– استفاده از یخ در منطقه دردناک برای کاهش التهاب و درد.

– استراحت و اجتناب از فعالیت‌هایی که می‌توانند درد را تشدید کنند.

– استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) برای کاهش التهاب و درد.

– فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی برای بهبود استحکام و انعطاف‌پذیری عضلات و تاندون‌های شانه.

– استفاده از انبساطی‌ها و تکنیک‌های ماساژ برای کاهش فشار و تسکین درد.

– در صورت لزوم، استفاده از اسپلینت یا بانداژ برای استحکام‌بخشی به منطقه متضرر.

– مشاوره با پزشک متخصص و فیزیوتراپیست در مورد تغییرات فعالیتی و رژیم غذایی مناسب برای بهبود و پیشگیری از مشکلات شانه.

مهم است که با پزشک متخصص خود درباره علت درد شانه خود صحبت کنید تا تشخیص صحیح و درمان مناسب را دریافت کنید.

جداشدن مفصل AC

جدا شدن AC که همچنین با نام جداشدگی شانه (Shoulder Separation) شناخته می‌شود، می‌تواند پس از افتادن مستقیماً بر روی شانه و آسیب رساندن به رباط‌های اطراف مفصل AC رخ دهد. بسته به شدت آسیب رباطی، یک توده ممکن است بالای شانه شما شکل گیرد به دلیل جدا شدن استخوان ترقوه از استخوان کتف.

خار استخوانی ترقوه (Distal Clavicle Osteolysis)

خار استخوانی انتهایی علت درد تیز یا درد مزمن در انتهای استخوان ترقوه است. این بیشتر به وزن‌برداران یا افراد دیگری که به صورت مکرر اشیاء سنگین را بلند می‌کنند یا حمل می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. استخوان ترقوه پشتیبانی لازم برای استخوان شانه را فراهم می‌کند و به باز شدن درد، ضعف یا ناپایداری در شانه منجر می‌شود.

قرارگیری بد (Poor Posture)

ایستادن کج یا نشستن با سر به جلو می‌تواند درد در بخش بالای پشت شانه ایجاد کند. این نوع درد ممکن است پس از نشستن با نگهداری نادرست به مدت طولانی در مقابل کامپیوتر یا در حال نگاه به تلفن رخ دهد.

درد در سراسر شانه

تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات شانه شما را پایدار نگه می‌دارند. اگر این بافت‌ها لخت شوند یا پاره شوند، ناپایداری یا خروج از مفصل شانه ممکن است رخ دهد.

ناپایداری شانه (Shoulder Instability)

همانطور که از نام آن پیداست، ناپایداری باعث لخت شدن مفصل می‌شود. این می‌تواند ناشی از آسیب ناگهانی (خروج از مفصل) یا از استفاده زیاد باشد. شانه‌هایی که حس ناپایداری دارند، به احساس می‌رسانند که به زودی از مفصل خارج خواهند شد.

ناپایداری چندجهتی ممکن است ناشی از رباط‌های مزمن لخت شونده باشد. این وضعیت معمولاً افراد جوان و ورزشکار را تحت تأثیر قرار می‌دهد و احساس می‌کنند که شانه‌شان به طور مطلوب درموقعیت قرار نمی‌گیرد (جابجایی ناقص شانه). احساس معمولاً به عنوان “دست مرده” با محدودیت بیش از حد حرکت شانه توصیف می‌شود.

در رفتگی شانه (Shoulder Dislocation)

دررفتگی شانه یک آسیب است که زمانی رخ می‌دهد که قسمت بالای استخوان بازو از استخوان کتف جدا می‌شود. اگر کسی شانه خود را خارج کرده باشد، رباط‌های طبیعی که شانه را در موقعیت قرار می‌دهند ممکن است آسیب ببینند. در نتیجه، شانه به طور مکرر ممکن است از مفصل خارج شود.

زمان مراجعه به دکتر شانه

زمان آن رسیده است که به متخصص شانه مراجعه کنید اگر درد جدید، تشدید شده یا شدید در شانه دارید. علائم دیگر که نیاز به توجه دارند ممکن است عبارتند از :

آسیبی که منجر به تغییر شکل مفصل می‌شود

عدم توانایی در حمل اشیاء یا استفاده از بازو

عدم توانایی در بلند کردن بازو

درد شانه که در شب یا در حال استراحت رخ می‌دهد

درد شانه که بیش از چند روز ادامه دارد

نشانه‌های عفونت، از جمله تب، قرمزی پوست و گرمایش

تورم یا کبودی قابل توجه در اطراف مفصل یا بازو

درد شانه و حمله قلبی

درد ناگهانی شانه که باعث درد قفسه سینه می‌شود می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. این مورد نیاز به مراقبت پزشک متخصصی فوری دارد. درد شانه که عفونت استقرار پیدا کرده است می‌تواند نشانه‌ای از آنژین ناپایدار، نوعی بیماری قلبی باشد که نیز نیاز به مراقبت پزشک متخصصی اورژانسی دارد.

تشخیص درد شانهدرد شانه معاینه

از آنجایی که دلایل مختلفی برای درد شانه وجود دارد، پزشک متخصص شانه بررسی دقیقی از علائم شما، معاینه فیزیکی و گاهی هم آزمون‌های تصویربرداری انجام می‌دهد. روش های تشخیصی معمول شامل عکس رادیوگرافی، ام آر آی و سونوگرافی است.

درمان درد شانه

بطور کلی درمان بدون جراحی درد شانه در اکثر بیماران مفید و موثر هست. اینکه بهترین درمان درد شانه چیست تا حدود زیادی به علت آن و شرایط فردی بیمار بستگی دارد. برنامه‌ریزی دقیق برای زمانبندی و مدت زمان هر درمان بسیار مهم است تا به درستی بهبود یابید. استفاده از پک یخ برای کاهش تورم و درد ناشی از آسیب شانه حاد بسیار رایج است. همچنین می‌توان از آن برای درمان آسیب‌های مزمن شانه استفاده کرد (مانند التهابن شانه یا بورسیت شانه).

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان درد شانه ایفا می‌کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است از روش‌های مختلفی برای افزایش قدرت، بازیابی تحرک و کمک به بازگشت به فعالیت قبل از آسیب استفاده کند. کدام یک، یخ یا گرما، برای درمان آسیب بهتر است؟ معمولا از هر دو می توان به تناوب استفاده کرد. در این موارد، باید بلافاصله پس از فعالیت بالا در شانه، یخ روی محل آسیب اعمال شود تا آغاز التهاب را کاهش دهد. پتوهای گرم نیز برای درمان بیماری‌های مزمن شانه استفاده می‌شوند، اما به طور کلی قبل از انجام فعالیت بالا اعمال می‌شوند. گرما می‌تواند عضلات را باز کند، سفتی را کاهش دهد و درد را کم کند.

 حرکات ورزشی برای درد شانه

تمرینات کشش می‌توانند در کاهش درد شانه در خانه به شما کمک کنند. برای مثال، دست یکی از بازوها را در سینه خود قرار داده و به آرامی با دست مقابل آن را کشیده تا پشت شانه را کشش دهید. به مدت 30 ثانیه نگه دارید و سپس بازوها را جابجا کنید.

از پزشک متخصص خود درباره سایر تمرینات کششی که می‌توانید در خانه انجام دهید برای کاهش دردهای خاص شانه سوال کنید. این تمرینات همچنین ممکن است پس از عمل جراحی، در صورت نیاز برای ترمیم شانه، انجام شود.

داروها

دو نوع داروی رایج برای کاهش درد و تورم شانه، ضد التهاب‌های غیر استروئیدی (NSAIDs) و تزریقات استروئیدی است.

NSNSAIDs :

– برخی از NSAIDs بدون نیاز به نسخه پزشک متخصص (مانند ایبوپروفن) در دسترس هستند و برخی دیگر نیاز به نسخه پزشک متخصص دارند، مانند ولتارن (دیکلوفناک). این داروها معمولاً برای درمان مشکلات شانه مانند التهاب مفصل، بورسیت و التهابن شانه استفاده می‌شوند.

مهم است که از آنها فقط به مدت کوتاه و تنها تحت نظارت پزشک متخصص خود استفاده کنید. NSAIDs مخاطراتی دارند، بنابراین اگر باردار هستید یا مشکلاتی مانند فشار خون بالا، آسم، بیماری کلیه، بیماری کبد، زخم معده دارید، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید.

تزریق داخل  شانهدرد شانه

 متخصص شانه یک تزریق کورتیزون (ماده استروئیدی قوی که التهاب را کاهش می‌دهد) به شانه شما انجام می دهد. تزریق داخل شانه می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند و شما قادر به شرکت در جلسات فیزیوتراپی خواهید بود. گاهی هم تزریق ازون و یا تزریق پلاکت به شانه صورت می گیرد.

جراحی شانه

در برخی موارد و احتمالاً به عنوان آخرین راه‌حل، احتمالاً نیاز به جراحی وجود دارد اگر تدابیر محافظتی موثر نباشد یا آسیب شانه شما از ابتدا شدید باشد. جراحی شانه نیازمند خدمات یک جراح ارتوپدیست است و ممکن است شامل یکی از چندین تکنیک مانند جراحی لاتارجه باشد.

پیشگیری از درد شانه

-در برخی موارد، درد شانه را می‌توان با ایجاد تغییراتی در خانه جلوگیری کرد. این شامل کاهش خطر سقوط و لغزش با اطمینان از عدم لغزنده بودن کف‌ها و فرش‌ها است.

همچنین می‌توانید سعی کنید :

– با ورزش، شامل عضلات شانه، سلامت خود را حفظ کنید.

– اطمینان حاصل کنید که برای سلامت استخوان کلسیم و ویتامین D کافی دریافت می‌کنید.

– تعادل و انعطاف پذیری خود را (با یوگا به عنوان مثال) بهبود دهید.

– قبل از انجام فعالیت (حتی کارهای خانگی) کشش کنید.

– با تغییر ذخیره‌سازی آشپزخانه یا کمدها، جلوی بلند کردن بالای سر را بگیرید.

سخن پایانی

تعیین دقیق علت درد شانه می‌تواند چالش بزرگی باشد زیرا بسیاری از مسائل را باید در نظر گرفت. البته متخصص شانه با دانش و تجربه لازم علت را تشخیص داده و درمان را انجام می دهد. بیماران اغلب دنبال بهترین دکتر شانه هستند تا بتوانند بهترین نتیجه را بگیرند. در کلینیک و توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری رویکرد کلی مبتنی بر دانش و تجربه و بینش و نگرش جامع در درمان درد شانه هست.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *