نویسنده: دکتر اسماعیل نوری


ورزش دیسک گردن بخشی از درمان بیماری دیسک گردن هست که می تواند در کنترل علائم بیماری و جلوگیری از عود آن موثر و مفید باشد. دیسک بین مهره ای یک ساختار غضروفی است که از سه جزء تشکیل شده است: هسته پالپوزوس داخلی، فیبروز حلقوی خارجی و صفحات انتهایی که دیسک ها را به مهره های مجاور متصل می کند. فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که بخشی یا تمام هسته پالپوزوس از طریق حلقوی فیبروزوس بیرون بزند. فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن یکی از علل شایع گردن درد در بزرگسالان است. شدت این بیماری می تواند از خفیف تا شدید و حتی تهدید کننده زندگی متغیر باشد.

ورزش‌هایی که برای دیسک گردن مناسب هستند، بهبود قوام عضلات گردن و حفظ انعطاف‌پذیری و قابلیت حرکت آن را بهبود می‌ بخشند. اما در نظر داشته باشید که همیشه قبل از شروع هر برنامه ورزشی، مشورت با پزشک خود را جستجو کنید تا اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌ها مناسب و بدون خطر ایجاد تضعیف یا آسیب بیشتر برای شما هستند.

دیسک گردن

فتق دیسک گردن یک بیماری شایع است که زمانی رخ می دهد که ماده نرم و داخلی هسته دیسک بین مهره ای در گردن از طریق برآمدگی، بیرون زدگی یا پارگی در لایه بیرونی دیسک بیرون بزند. این می تواند به نخاع یا ریشه های عصبی مجاور فشار وارد کند و باعث درد گردن، بی حسی، گزگز، یا ضعف در گردن، شانه ها، بازوها یا دست ها شود.

علائم فتق دیسک گردن بسته به محل و شدت فتق دیسک می تواند متفاوت باشد. برخی از علائم رایج عبارتند از:

گردن درد که ممکن است به شانه ها، بازوها یا دست ها تابیده شود
– بی حسی، گزگز یا ضعف در بازوها یا دست ها
– کاهش رفلکس در بازوها یا دست ها
– مشکل در مهارت های حرکتی ظریف یا هماهنگی
سردرد یا سرگیجه

تشخیص معمولاً شامل معاینه فیزیکی، سابقه پزشکی و آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن است. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل اقدامات محافظه‌کارانه مانند داروها، فیزیوتراپی یا بستن گردنبند، یا روش‌های تهاجمی‌تر مانند تزریق استروئید اپیدورال یا جراحی باشد.

حرکات ورزشی دیسک گردن

1. استراحت و آرامش:

به‌خصوص در دوره‌های تشدید درد و التهاب، استراحت و آرامش برای گردن بسیار مهم است. اجتناب از فعالیت‌هایی که می‌توانند به گردن فشار وارد کنند و استفاده از بالش مناسب برای خواب از اقداماتی هستند که می‌توانند به تسکین درد کمک کنند.

2. تمرینات انعطاف‌پذیری:

تمریناتی که به افزایش انعطاف‌پذیری گردن کمک می‌کنند، می‌توانند مفید باشند. مثال‌هایی از این تمرینات شامل چرخش گردن، خم کردن و خم شدن گردن به جلو ، و خم و چرخش گردن به طرفین هستند.خم کردن گردن به جلو انجام نشود

ورزش دیسک گردن

3. تمرینات قوام عضلات گردن:

تمریناتی که به تقویت عضلات گردن کمک می‌کنند، می‌توانند استحکام و پایداری آن را افزایش دهند. مثال‌هایی از این تمرینات شامل فشردن لبه دست روی کنار سر ، فشردن لبه دست روی پشت سر و لمس شانه با گوش هستند.ورزش دیسک گردن

4. تمرینات کشش عضلات:

تمرینات کشش عضلات گردن می‌توانند به کاهش سفتی و تنش در مفاصل و بافت‌های نرم گردن کمک کنند. مثال‌هایی از این تمرینات شامل خم کردن آرام گردن به طرف جلو، آرام کردن گردن به طرف عقب و چرخش آرام گردن به طرفین هستند.ورزش دیسک گردن

مهم است که هرگز به حداکثر میزان درد یا عدم راحتی در هنگام انجام تمرینات برسید و در صورت لزوم، تمرینات را با مشورت پزشک تغییر دهید یا قطع کنید.  ورزش‌هایی که برای دیسک گردن مناسب هستند، بهبود قوام عضلات گردن و حفظ انعطاف‌پذیری و قابلیت حرکت آن را بهبود می بخشند . اما در نظر داشته باشید که همیشه قبل از شروع هر برنامه ورزشی، مشورت با پزشک خود را جستجو کنید تا اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌ها مناسب و بدون خطر ایجاد تضعیف یا آسیب بیشتر برای شما هستند.

 

چگونه می‌توان تمرینات کشش عضلات گردن را انجام داد؟ورزش های گردن

تمرینات کشش عضلات گردن می‌توانند به کاهش سفتی و تنش در مفاصل و بافت‌های نرم گردن کمک کنند. در زیر چند تمرین کشش عضلات گردن را برای شما آورده‌ام. آنها را با دقت و با حرکت‌های آرام و کنترل شده انجام دهید. قبل از شروع تمرینات، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این تمرینات برای شما مناسب هستند و هیچ عوارض جانبی ندارند.

1. خم کردن آرام گردن به طرف جلو:

– نشسته یا ایستاده با جسم عمودی و ستون فقرات گردنی کاملاً در حالت طبیعی قرار بگیرید.

– آرام‌آرام سر و گردن را به طرف جلو ببرید تا احساس کشش در پشت گردن کنید.

– تا حدی که راحت هستید در این حالت بمانید و سعی کنید تا 30 ثانیه نگه دارید.

-در انتهای حرکت می توانید از دست خود برای کشش بیشتر کمک بگیرید

– سر را به حالت اولیه برگردانید.

– این تمرین را تا 5 بار تکرار کنید.

2. آرام بردن گردن به طرف عقب:

ورزش دیسک گردن

– نشسته یا ایستاده با جسم عمودی و ستون فقرات گردنی کاملاً در حالت طبیعی قرار بگیرید.

– آرام‌آرام سر و گردن را به طرف عقب ببرید، تا احساس کشش در جلو گردن کنید.

– تا حدی که راحت هستید در این حالت بمانید و سعی کنید تا 30 ثانیه نگه دارید.

-در انتهای حرکت می توانید از دست خود برای کشش بیشتر کمک بگیرید.

– سر را به حالت اولیه برگردانید.

– این تمرین را تا 5 بار تکرار کنید.

3. چرخش آرام گردن به طرفین:

– نشسته یا ایستاده با جسم عمودی و ستون فقرات گردنی کاملاً در حالت طبیعی قرار بگیرید.

– آرام‌آرام سر و گردن را به طرف راست بچرخانید تا احساس کشش در گردن سمت چپ را ببرید.

– تا حدی که راحت هستید در این حالت بمانید و سعی کنید تا 30 ثانیه نگه دارید.

– سر را به حالت اولیه برگردانید.

-در انتهای حرکت می توانید از دست خود برای کشش بیشتر کمک بگیرید

– این تمرین را به طرف چپ نیز تکرار کنید.

– هر طرف را تا 5 بار تکرار کنید.

ورزش دیسک گردن

ورزش دیسک گردن

در سایت دکتر نوری فیلم ورزش های گردن  قابل دسترسی و مشاهده هست.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که اگر درد یا عدم راحتی در هنگام انجام ورزش دیسک گردن احساس کردید، فوراً تمرین را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، قبل از شروع هرگونه برنامه تمرینی جدید، توصیه می‌شود که با یک متخصص ورزشی یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا تمرینات مناسب برای شرایط خاص شما را تعیین کنند.

مهم است که هرگز به حداکثر میزان درد یا عدم راحتی در هنگام انجام تمرینات نرسید و در صورت لزوم، تمرینات را با مشورت پزشک تغییر دهید یا قطع کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *