نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که بسیاری از افراد در سنین مختلف به آن مبتلا می‌شوند. کمر درد از علائم شایع فتق دیسک کمر است. دیسک کمر در بسیاری از موارد می‌تواند بدون جراحی و تنها با انجام ورزش دیسک، قابل درمان باشد. البته اینکه چه ورزش‌هایی برای شما مفید است را فقط بهترین متخصص ستون فقرات در تهران می‌تواند تشخیص دهد. پس در صورت احساس کمر درد یا هرگونه درد در ناحیه ستون فقرات، لازم است در درجه اول به دکتر ستون فقرات مراجعه نمایید. بهترین جراح دیسک کمر در تهران پس از تشخیص نوع بیماری، در صورتی که به ورزش نیاز داشته باشید، ورزش دیسک کمر مهره 4و5 را به شما آموزش می‌ دهد.

در این مطلب می‌خواهیم درباره یکی از موارد شایع دیسک، یعنی دیسک مهره 4و5 ستون فقرات با شما صحبت کنیم و بگوییم ورزش دیسک کمر مهره 4و5 چیست. اگر شما هم با این بیماری رو به رو هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید، همچنی می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر نوری و یا تماس با شماره 02188021345 سوالات خود را مطرح نمایید و وقت مشاوره بگیرید.

سوالات درباره دیسک

سوالی که همیشه بیماران مبتلا به بیماری دیسک کمر می پرسند این هست که آیا این دیسک بیرون زده و یا پاره شده کمر من با درمان غیرجراحی دیسک امکان پذیر هست ؟خوشبختانه پاسخ به این سئوال مثبت هست. واقعیت این هست حتی جراحان ستون فقرات هم اول درمان غیرجراحی دیسک را توصیه می کنند چرا که می دانند اغلب مبتلایان به بیماری دیسک کمر، سیاتیک و کمردرد با درمان بدون جراحی دیسک بهبود می یابند.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5حالا این سئوال پیش میاد چه کسانی باید حتما جراحی دیسک کمر را انجام دهند؟

برای تعیین نوع درمان مبتلایان به دیسک کمر این بیماران دو دسته می شوند گروه اول بیمارانی هستند که از همان اول باید تحت درمان جراحی دیسک قرار گیرند این بیماران شامل کسانی هستند که دچار بدتر شدن نقایص عصبی همراه با میلوپاتی یا سندرم دم اسب هستند. سخت شد؟ نگران نباشید این گروه عده بسیار کمی از بیماران هستند و تمامی پزشکان این گونه بیماران را تشخیص داده و به جراح ستون فقرات ارجاع می دهند. اما گروه دوم بقیه بیماران هستند که اول باید تحت درمان غیرجراحی قرار گیرند چرا که اکثر آنها به این درمان پاسخ خواهند داد.

کمر درد

کمردرد می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند فتق دیسک، استئوآرتریت، پوکی استخوان، تنگی کانال نخاعی، چاقی، فشار، وضعیت بد بدن، سیاتیک، اسکولیوز، سیگار کشیدن، اسپوندیلولیستزیس، اسپوندیلیت آنکیلوزان، بیماری دژنراتیو دیسک، عدم فعالیت بدنی، آسیب، ضعف عضلات پشت، عفونت، بلند کردن اجسام سنگین، ساکروایلییت و تومورهای نخاعی. همه اینها دلایل احتمالی کمر درد هستند که ممکن است افراد با آن مواجه شوند.

دیسک کمر مهره 4و5

بخش L4-L5 از مهره های L4 و L5 تشکیل شده است. بدنه های مهره L4 و L5 در جلو بالاتر از پشت قرار دارند. بین مهره های L4-L5 دیسکی قرار دارد که از یک ماده ژل مانند به نام هسته پالپوزوس تشکیل شده است که توسط حلقه فیبری به نام حلقه فیبروزوس احاطه شده است. این دیسک به عنوان ضربه گیر و بالشتک عمل می کند و از ساییده شدن مهره ها به یکدیگر در حین حرکات ستون فقرات جلوگیری می کند.

حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمری به ارتفاع دیسک L4/L5 بستگی دارد. ریشه های عصبی نخاعی L4 از طریق روزنه های استخوانی کوچک از کانال نخاعی خارج می شوند و به اعصاب دیگر متصل می شوند و اعصاب بزرگتری را تشکیل می دهند.

 دیسک کمر مهره 4و5

برآمدگی دیسک و فتق در قسمت تحتانی کمر بیشتر در بخش L4-L5 یا در سطح دیده می شود. از آنجا که آنها عملکردهای باربری را انجام می دهد که از بدنه های بالایی پشتیبانی می کند، به این بخش بیشترین فشار وارد می شود. بخش L4-L5 به دلیل استرس بیش از حدی که در معرض آن است، اغلب محلی برای برآمدگی دیسک ستون فقرات است.

بخش L4-L5 ستون فقرات مستعد ابتلا به انواع آسیب ها و اختلالات است. مشکلات رایج عبارتند از مشکلات مفصل فاست به دلیل تحرک زیاد، استهلاک دیسک منجر به فتق، اسپوندیلولیز شامل شکستگی استخوان در این سطح، سرخوردگی مهره که با افزایش سن رخ می دهد، و تنگی کانال نخاعی ناشی از باریک شدن سوراخ های عصبی و کانال نخاعی. آسیب های خارجی مانند تصادفات نیز می توانند باعث شکستگی یا دررفتگی شوند. اگرچه نادر است، تومورها ممکن است در این ناحیه ایجاد شوند.

ورزش مناسب برای درمان دیسک کمر مهره 4و5 چیست؟

ورزش دیسک کمر مهره 4و5 از پایه های درمان فتق دیسک کمر مهره 4و5 هست. این درمان به تنهایی و یا در کنار درمان بدون جراحی دیسک می تواند نقش مفید و موثری برای درمان دیسک و پیشگیری از عود آن داشته باشد.

ورزش شماره 1

روی زمین به پشت بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد، سپس یکی از دستان خود را در قسمت گودی کمر قرار دهید و شکم را به سمت داخل بکشید و به مدت 10 ثانیه نگهدارید. پس از 10 ثانیه شل کنید. این ورزش را روزانه 10 بار و هر بار به مدت 10 ثانیه تکرار نمایید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 2 

روی زمین به پشت بخوابید، طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد. سپس پای راست خود را از قسمت زانو خم کنید و با دو دست زیر زانو را گرفته و به سمت قفسه سینه بکشید. به مدت 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت اولیه بازگردید و همین حرکت را روی پای مخالف انجام دهید. این ورزش را میبایست روزانه 10 بار و هر بار به مدت 10 ثانیه تکرار نمایید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 3 

روی زمین به پشت بخوابید به طوریکه شکم شما روی زمین قرار بگیرد؛ حالا هر دو پا را از زانو خم کنید و به سمت شکم بیاورید، در همین حالت تا 10 بشمارید و دوباره به حالت اول بازگردید. این حرکت نیز 10 بار در روز و هر بار 10 ثانیه شمارش، مناسب است.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 4

روی زمین به پشت بخوابید، به طوریکه شکم شما روی زمین قرار بگیرد. پای راست را از روی زمین بلند کنید و به حالت عمود بر زمین قرار دهید. به این شکل که ابتدا پای خود را از روی زمین بلند کنید، سپس زانوی خود را تا زاویه 90 درجه باز کنید و سپس پای خود را صاف کنید و به حالت عمودی قرار دهید. این حالت را 10 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اولیه باز گردید و همین حرکت را روی پای مخالف اجرا کنید. این تمرین را میتوانید به مدت 10 بار و هر بار 10 ثانیه انجام دهید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 5

روی زمین به پشت بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد. هر دو دست خود را به هم قلاب کنید و آن را زیر سر قرار بدهید. سپس سر و شانه خود را بلند کنید تا جایی که روی عضلات شکم خود فشار حس نمایید. این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید، سپس به حالت اولیه بازگردید و 10 ثانیه استراحت نمایید. این تمرین را میتوانید به مدت 10 بار و هر بار 10 ثانیه انجام بدهید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 6

 روی زمین به پشت بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد. زانو را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید. دست ها را زیر سر قلاب کنید و سپس شروع کنید پاها را به فرم دوچرخه سواری حرکت دهید. به عبارت دیگر در حالت خوابیده حرکت دوچرخه سواری را تقلید نمایید. این ورزش کمر را 10 بار تکرار کنید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 7 – حالت گربه و شتر

در حالتی که زانوها و دست ها را روی زمین گذاشته اید، قرار بگیرید، شکم را به سمت داخل بکشید و کمر با به طرف بالا قوز کنید (مانند یک شتر کوهان دار) سپس سر را به سمت پایین خم کنید. سپس سر را به سمت بالا بیاورید و کمر خود را به حالت گود (مانند یک گربه) بگیرید. این حرکات متناوب گربه و شتر را 10 بار تکرار کنید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5، حرکت گربه - شتر ورزش کمر

 ورزش شماره 8

به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. به صورتی که زانوها و کف دست ها روی زمین باشد. حال دست راست و پای چپ را از روی زمین بلند کنید و به حالت کشیده 10 ثانیه در این حالت بمانید. سپس همین حرکت را با پای راست و دست چپ تکرار کنید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 9

روی زمین دراز بکشید طوریکه شکم شما روی زمین قرار بگیرد. سپس آرنج دست ها را روی زمین قرار دهید و روی نیم تنه بلند شوید. در این حالت پای راست خود را بالا بیاورید و به مدت 10 ثانیه نگهدارید، سپس پای راست را به آرامی پایین بیاورید و 10 بار تکرار کنید. پس از اتمام حرکت پای راست، پای چپ را بالا بیاورید و همین حرکت را به مدت 10 بار تکرار نمایید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 10

روی زمین به شکم بخوابید به طوریکه شکم شما روی زمین قرار بگیرد. در همین حالت سر و گردن خود را بالا بیاورید و به سمت پشت خم نمایید، به مدت 10 ثانیه در همین حالت بمانید. سپس به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را روزانه 10 بار تکرار کنید.

ورزش شماره 11

روی زمین به شکم بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد، سپس زانوی راست خود را به پشت خم کنید، طوری که کف پای شما به باسن نزدیک شود. به مدت 10 ثانیه در همین حالت بمانید سپس به حالت اول بازگردید و این حرکت را روی پای مخالف انجام دهید. این حرکت را 10 بار در روز و به مدت 10 ثانیه تکرار نمایید.

ورزش شماره 12

روی زمین به کمر بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد. سپس پای راست خود را بدون اینکه زانو خم شود، تا جایی که امکان دارد بالا ببرید و به حالت عمود بر زمین نگهدارید. به مدت 10 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس به حالت اول بازگردید. سپس همین کار را با پای چپ انجام دهید. این حرکت باعث تقویت تاندون های عضلات همسترینگ موجود در پشت ران می‌شود.

ورزش شماره 13

روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید. پای چپ خود را به سمت شکم جمع کنید و به سمت انگشتان پای راست خم شوید. دست راست را بدون اینکه زانوی شما خم شود؛ به سمت انگشتان پای راست بکشید. سپس به مدت 10 ثانیه در همین حالت بمانید. دوباره به حالت اول بازگردید و همین حرکت را 10 بار تکرار نمایید. این تمرین را با پای مخالف هم انجام دهید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

ورزش شماره 14

روی زمین به کمر بخوابید و زانوها را خم کنید طوریکه کف پاها روی زمین قرار بگیرد. سپس دست‌ها را روی شکم بگذارید و با چرخاندن لگن و سفت کردن عضلات شکم، گودی کمر را به زمین فشار دهید. به مدت 5 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس به حالت اولیه بازگردید و 10 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را روزانه 10 بار تکرار کنید .

ورزش شماره 15

روی زمین به کمر بخوابید به طوریکه کمر شما روی زمین قرار بگیرد، سپس زانوها را خم کنید و عضلات باسن را کاملا منقبض نمایید. به طوریکه باسن تا حد امکان از زمین بالا آورده شود. 5 ثانیه خود را در این وضعیت نگه دارید. سپس بتدریج به حالت اولیه برگردانید. این تمرین را 10 بار در روز تکرار نمایید.

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

جمع بندی و سخن پایانی

ورزش‌های فوق بهترین ورزش دیسک کمر مهره 4و5 هستند. این ورزش‌ها را از 10 بار و در اول صبح شروع کنید و به یاد داشته باشید که ورزش ها حتما در ساعات اولیه صبح انجام شود. سپس با توجه به افزایش قدرت عضلات، 3 بار در روز آن‌ها را انجام دهید. تعداد آنها را از 10 بار تا 40 بار با گذشت زمان افزایش دهید. در صورتی که در باره انجام این ورزش‌ها سوال دارید می‌توانید با کلینیک دکتر نوری با شماره 02188021345 تماس بگیرید. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات مناسبی درباره ورزش دیسک کمر مهره 4و5 به دست آورده باشید.

 فیلم ورزش دیسک و سیاتیک را می توانید در سایت دکتر نوری مشاهده نمایید.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *