نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

ورتبروپلاستی چیست

این مشکل معمولاً در افراد مسن که مبتلا به پوکی استخوان و یا شکستگی مهره ها در ستون فقرات هستند رایج است. این شکستگی ها نیاز به ضربه شدید ندارند و معمولا  بدون وارد شدن ضربه شدید و در حین انجام کارهای معمولی و روزمره ایجاد می شود یکی از علامت های آن کمردرد است که به تدریج این شکستگی ها موجب قوز کمر فرد می‌ شود و ورتبروپلاستی  همان تزریق سیمان است.

که فرد بدون نیاز به جراحی و به روش سرپایی برای تثبیت شکستگی های فشاری در ستون فقرات انجام می دهد و به استخوان های ترک خورده یا شکسته تزریق میشود و سیمان سفت و سخت می شود و شکستگی را تثبیت می کند و ستون فقرات شما حفاظت می کند و در کل هدف از این عمل تسکین درد نخاعی و بازگشت قابلیت جابجایی و حرکت در بیمار می باشد.

مزایای ورتبروپلاستی چیست؟

ورتبروپلاستی مزایای بسیار خوبی برای بیمار دارد زیرا  استخوان بر اثر پوکی شکننده شده و سیمان تزریق شده کمک میکند که منافذ به وجود آمده بر روی مهره ها پر شود و استخوان دارای استحکام بیشتری شود و این جراحی کمک میکند شکستگی استخوان ثابت و محکم شود و درد بیمار کاهش پیدا کند از مزایای ورتبرو پلاستی میتوان این موارد را نام برد:

 • عدم نیاز به جراحی وسیع در بیماران مسن
 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی عدم نیاز به بستری شدن
 • از بین رفتن درد در ۲۴ الی ۴۸ ساعت
 • برگشت به انجام فعالیت‌ های روزانه در مدت کوتاه

اقداماتی که باید قبل از جراحی صورت گیرد

قبل از جراحی بهترین متخصص ستوان فقرات در تهران به صورت دقیق بیمار را معاینه می کند تا محل دقیق شکستگی را تشخیص دهد و وضعیت مهره ها را بررسی کند . پزشک ایکس ری را تجویز  و تاریخچه بیماری را نیز بررسی می کند و امکان دارد که برای جمع آوری اطلاعات بیشتر ام آر آی یا سی تی اسکن از بیمار انجام شود .حتما دقت  داشته باشید که اگر در حال مصرف دارو هستید و یا مشکلات مربوط به خون و یا مصرف داروهای انعقاد خون دارید با پزشک خود در این رابطه  مشورت کنید، چون لخته شدن خون یکی از عوامل بسیار مهم در پروسه درمان بیمار می باشد.

ورتبروپلاستی چیست

شیوه جراحی ورتبروپلاستی چگونه است؟

برای شروع عمل جراحی و جلوگیری از درد در طول عمل جراحی به بیمار داروهای آرام بخش و بی حسی موضعی تزریق می شود و برای انجام این عمل جراحی  بیمار بر روی شکم قرار میگیرد و بهترین جراح دیسک کمر در تهران با استفاده از نوعی  دستگاه رادیولوژی کامپیوتری  که فلورسکوپ  نام دارد در اتاق عمل تصاویر را بر روی مانیتور می‌ بیند و سوزن بلندی را از پشت کمر به مهره های شکسته وارد میکند و ماده خاصی را که با آن سیمان استخوان می گویند و به حالت مایع است را داخل مهره را تزریق می کند .

این ماده سیمانی پس از ۱۵ دقیقه سفت میشود و مهره های شکسته شده و ضعیف را محکم میکند و درد بیمار را آرام می کند و از بین می برد.

اقدامات بعد از جراحی

بعد از جراحی بیمار به بخش ریکاوری انتقال داده میشود و فشار خون ضربان قلب و تنفس بررسی می شود و درد وی  تسکین داده میشود بیمار باید بعد از عمل همچنان تا یک ساعت روی تخت بخوابد و بعد از گذشت حدود دو ساعت می تواند راه برود اکثر بیماری ها یک شب در بیمارستان بمانند و صبح روز بعد مرخص می شوند و برخی بیماران می توانند همان روز مرخص شود

 بهتر است که بیمار بعد از ترخیص  رانندگی نکند و با فرد دیگری به منزل برود و از کمپرس آب سرد برای کاهش درد احتمالی جلوگیری کند و بانداژ پشت بدن تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی باز نشود و بیمار باید برای فعالیت های روزانه خود کم  کم  و به تدریج شروع به کار کند. از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین تا ۶ هفته اجتناب کند.

ورتبروپلاستی برای چه بیمارانی مناسب می باشد؟

برای درمان شکستگی های فشاری که به علت پوکی استخوان به وجود آمده است موثر می باشد.

 • برای خانم هایی که بعد از یائسگی استخوان هایشان تحلیل می رود و معمولا دچار شکستگی مهره می باشند.
 • برای افرادی که کهولت سن دارند و نمی ‌توانند مجدد جراحی انجام دهند.
 • مناسب افرادی است که استخوان هایشان برای جراحی های ترمیمی مهره ها بسیار ضعیف است
 • افرادی که مهره هایشان بر اثر تومور بدخیم دچار تخریب شده است
 • و افرادی که دچار پوکی استخوان شده اند بر اثر استفاده طولانی مدت است استروئیدها

عوارض احتمالی از جراحی ورق پلاستیک

این جراحی مانند هر جراحی دیگر امکان دارد با عوارض احتمالی مانند موارد زیر همراه باشد؛

 • مشکلات ناشی از بیهوشی
 • لخته شدن خون در ورید های عمقی اندام تحتانی
 • عفونت
 • امکان نشت سیمان استخوانی به بافت های اطراف
 • ادامه درد

ورتبروپلاستی چیست

تفاوت ورتبروپلاستی با کایفو پلاستی  در چیست ؟

شکستگی های ستون فقرات به دو روش جراحی درمان میشود؛

 1. ورتبروپلاستی
 2. کایفو پلاستی

در جراحی کایفو پلاستی و یا همان تزریق سیمان پزشک در مهره شکسته بالنی را قرار می دهد و سپس آن را از هوا پر می کند این کار باعث میشود فضایی در استخوان ایجاد شود و در مرحله بعد بهترین دکتر برای درمان قوز کمر در تهران  هوا را از داخل بالن تخلیه می کند و فضای ایجاد شده را با سیمان پر خواهد کرد.

ولی در جراحی و ورتبروپلاستی سیمان در مهره آسیب دیده تزریق میشود و روش کار در این جراحی کمی متفاوت  با جراحی کایفو پلاستی می باشد زیرا در این روش پزشک از بالن استفاده نمی کند و سیمان را با استفاده از سوزن به محل آسیب دیده تزریق می کند و تزریق سیمان حدوداً یک ساعت طول می کشد.

در صورت بروز چه عوارضی باید با پزشک تماس گرفت

دقت داشته باشید که اگر تب بالایی۶. ۳۸ درجه سانتیگراد داشتید یا اگر زخم تان باز شد و یا نشانه های عفونت مثل قرمزی، ورم و درد و یا ترشح را روی زخم دیدید با پزشک تماس بگیرید و یا اگر متوجه شدید که راه رفتن برایتان  سخت شده و دچار بی اختیاری روده یا مثانه شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *