نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

هایپر اکستنشن زانو

برای اطلاع از هایپر اکستنشن زانو و علائم و درمان آن، تا انتهای این مطلب از مقاله کلینیک دکتر نوری همراه ما باشید.

زانو مهم‌ترین مفصل بدن است که وظیفه حرکت پا، تحمل وزن بدن و… را بر عهده دارد. زانو دارای ساختار پیچیده و مهمی است که متأسفانه هرگونه آسیب می‌تواند سبب اختلال در حرکت و کارکرد درست این مفصل شود.

به دلیل اهمیت زانو، باید در حفظ سلامتی آن بسیار دقت نمود اما متأسفانه گاه آسیب‌های وارد شده به زانو، ما را دچار مشکل می‌کنند. یکی از آسیب‌های زانو، هایپر اکستنشن زانو است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به این نوع آسیب بپردازیم.

 

زانو

هایپر اکستنشن زانو چیست ؟

هایپر اکستنشن زانو یک نوع آسیب دیدگی زانو است. این آسیب دیدگی به علت خم شدن بیش از اندازه‌ی مفصل زانو به سمت عقب به وجود می‌آید. این عارضه بیشتر پس از انجام حرکات شدید رخ می‌دهد.

فرود آمدن پس از پرش، توقف کوتاه و به یکباره در هنگام دویدن، ورزش‌های تماسی و… برخی از دلایل این نوع آسیب به زانو هستند. زمانی که این عارضه  رخ می‌دهد فرد علائمی را در ناحیه زانو خود مشاهده می‌کند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در صورت مشاهده هر گونه از این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص به راحتی با انجام یک معاینه دقیق، می‌تواند آسیب دیدگی را تشخیص دهد و نسبت به درمان اقدام کند.

هایپر اکستنشن زانو

علائم هایپر اکستنشن زانو

هر گونه آسیبی که به مفصل زانو و بافت‌ها و رباط‌های اطراف آن وارد شود، سریعاً علائمی در این ناحیه بروز می‌کنند. علائم مشاهده شده به منظور یک هشدار جدی برای مراجعه به پزشک متخصص است.

هر چند تشخیص این عارضه بسیار راحت است چراکه فرد در این حالت احساس می‌کند زانو به عقب خم شده است. برخی از علائم هایپر اکستنشن زانو عبارتند از:

  • تورم شدید در ناحیه زانو
  • احساس درد متوسط تا شدید بستگی به میزان آسیب‌دیدگی دارد.
  • آسیب بافت نرم زانو یا اطراف زانو
  • بی ثباتی زانو
  • احساس ضعف و بیرون زدگی
  • کبودی در اطراف زانو

درمان هایپر اکستنشن زانو

برای درمان آسیب این عارضه راه‌های مختلفی وجود دارد که به میزان آسیب‌دیدگی بستگی دارد. استفاده از روش‌های درمانی با توجه به صلاح دید و تجویز پزشک باید انجام شود.

برخی از روش‌های درمانی هایپر اکستنشن زانو شامل موارد زیر هستند:

  • استراحت:

اولین و ساده‌ترین راه درمان در هنگام آسیب‌های جزئی هایپر اکستنشن زانو، استراحت دادن به زانو است. برای ورزشکاران بهتر است مدتی از انجام فعالیت‌های ورزشی خود عقب نشینی کنند.

راه نرفتن و عدم انجام فعالیت‌های ورزشی و بدنی می‌تواند باعث بهبود هایپر اکستنشن زانو شود. با توجه به نظر دکتر می‌توانید در طول زمان استراحت از دارو‌های مسکن و ضد التهاب استفاده کنید.

  • استفاده از کمپرس یخ

اگر که آسیب دیدگی زانو شدید نباشد در کنار استراحت، استفاده از کمپرس یخ می‌تواند در درمان هایپر  مؤثر باشد. در  این عارضه  استفاده روزانه از یخ برای کاهش درد و تورم مفید است.

در این روش درمانی باید به صورت روزانه ۱۵ دقیقه بر روی محل آسیب‌دیدگی یخ قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست ناشی از سرمای یخ می‌توانید بر روی پوست یک حوله قرار دهید و روی آن یخ بگذارید.

  • استفاده از فیزیوتراپی برای بازگرداندن قدرت زانو
  • در موارد شدیدتر و برای ترمیم رباط‌های زانو و تراز زانو باید از جراحی استفاده کرد.

هایپر اکستنشن زانو

چند نکته درباره هایپر اکستنشن زانو

درباره این عارضه زانو باید چند نکته را بدانید. اولین نکته این است که ورزشکاران زن نسبت به ورزشکاران مرد بیشتر در معرض آسیب هایپر اکستنشن زانو هستند.

نکته‌ی دیگر این است که در مواردی که آسیب جزئی است، پزشکان با تنظیم یک برنامه استراحت، استفاده از یخ و فیزیوتراپی می‌توانند به راحتی این عارضه را درمان کنند.

در صورتی که آسیب دیدگی شدید باشد احتمال آسیب رسیدن به رباط‌ها، سایر بافت‌ها و رگ‌های خونی موجود در زانو نیز وجود دارد که درمان پیشرفته‌تر و دشوارتری را نیاز دارد.

سخن آخر

سلامت زانو بسیار حائز اهمیت است چراکه هر گونه آسیب دیدگی می‌تواند در حرکت کردن و انجام فعالیت‌های روزانه تأثیر منفی بگذارد. یکی از عارضه‌های زانو، هایپر اکستنشن زانو است.

این نوع آسیب دیدگی به علت خم شدن بیش از اندازه مفصل زانو به عقب رخ می‌دهد که با توجه به میزان آسیب‌دیدگی درمان‌های متفاوتی دارد. در صورت مشاهده هر گونه علائم ناراحتی و آسیب در ناحیه زانو توصیه می‌کنیم تا به پزشک متخصص زانو  مراجعه کنید.

پزشک متخصص می‌تواند با انجام معاینات، نوع آسیب دیدگی را تشخیص دهد و بهترین درمان را به کار گیرد. انجام خودسرانه هرگونه درمان می‌تواند سبب تشدید آسیب‌دیدگی شود.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *