نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس یک روش تشخیصی بوده که برای ارزیابی فعالیت الکتریکی عضلات و عصبها استفاده می شود. در مورد ام اس (اسکلروز چندگانه)، EMG ممکن است در ارزیابی علائم اعصابی و عضلانی مرتبط با این بیماری مفید باشد. با این وجود، برای تشخیص نهایی ام اس، ترکیبی از تاریخچه پزشکی، آزمایش های تشخیصی دیگر و مشاوره با پزشک تخصصی نورولوژی به طور کامل لازم می باشد.

ام اس چیست؟

اماس یا اسکلروز چندگانه (Multiple Sclerosis) یک بیماری اتوایمیونی است که سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه به ماده های مخاطی و ایزوله شده در مغز و نخاع نرم حمله میکند. این حملات باعث تخریب موادی به نام میلین (مادهای که عصب ها را پوشانده و سرعت انتقال اطلاعات عصبی را افزایش میدهد) میشود. این تخریب باعث اختلال در انتقال اشارات عصبی در سیستم عصب مرکزی شده که میتواند به علائمی مانند ضعف عضلات، اختلال در تعادل، اختلال در حافظه و تمرکز، اشکال در دید و سایر مشکلات عصبی منجر شود.

نحوه تست نوار عصب عضله برای تشخیص ام اس

تست نوار عصب و عضله (EMG/NCS) معمولاً به منظور ارزیابی عملکرد عضلات و عصب ها استفاده میشود. این تست میتواند به تشخیص ام اس کمک کند، اما تشخیص نهایی همچنان به وسیله پزشک تخصصی نورولوژی انجام می گیرد.

نحوه انجام تست نوار عصب و عضله به شرح زیر است:

 1. EMG (الکترومیوگرافی): در این بخش، نواری از الکترودها به عضلات مرتبط متصل میشود. این الکترودها سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط عضلات را ثبت میکنند. این تست به پزشک اطلاع میدهد که آیا عضلات به طور نرمال به اشارات عصبی پاسخ میدهند یا خیر. تغییرات در الگوهای الکتریکی ممکن است به نشانه مشکلات عصبی باشند.
 2. NCS (آزمایش هدایت عصبی): در این بخش، الکترودها در اطراف عصب ها قرار داده میشوند. اشاره های الکتریکی به طور ترتیبی از یک نقطه به نقطه دیگر از طول عصب ارسال میشوند. سرعت و قدرت هدایت این اشارات توسط پزشک اندازه گیری میشود. اگر اشارات با سرعت پایین تر یا به طور ناقص به عقب بازگردند، این ممکن است به نشانه تخریب میلین و مشکلات عصبی مرتبط باشد.

استفاده از ترکیبی از نتایج این دو تست و ترکیب با سایر علائم و آزمایش ها توسط پزشک تخصصی نورولوژی به تشخیص نهایی ام اس کمک میکند.

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

تست نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس باید توسط چه کسی انجام شود؟

تست نوار عصب و عضله (EMG/NCS) باید توسط یک پزشک تخصصی نورولوژی یا پزشک فیزیکیدرمانی (Physical Medicine and Rehabilitation) انجام گیرد. این پزشکان دارای تخصص و آموزش لازم برای تفسیر نتایج این تست ها به صورت صحیح هستند. قبل از اجرای هر تست، پزشک به شما توضیح خواهد داد که چگونه این فرآیند انجام میشود و چگونه باید برای آمادگی به این تست ها آماده شوید.

آیا تست نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس با عوارض جانبی همراه است؟

بله، ممکن است تست نوار عصب و عضله (EMG/NCS) با عوارض جانبی همراه باشد، اما این عوارض معمولاً کوتاه مدت و نسبتاً کم هستند. به عنوان مثال:

 • درد یا ناراحتی: در برخی از مواقع، در هنگام وارد کردن سوزن های الکترود به عضلات، ممکن است درد یا ناراحتی کمی احساس شود. این حس در طول آزمون و بلافاصله پس از آن معمولاً کاهش مییابد.
 • خونریزی یا کبودی: به دلیل وارد کردن سوزن های الکترود به عضلات، احتمال خونریزی یا کبودی کوچکی وجود دارد. این علائم عموماً به سرعت خودبخود بهبود می یابند.
 • عفونت: احتمال وقوع عفونت در نقاطی که سوزن های الکترود وارد میشوند وجود دارد. اما این احتمال نادر است و تمام تلاشها برای جلوگیری از آن انجام میشود.
 • حساسیت به سوزن های الکترود: در برخی افراد، ممکن است به علت حساسیت به سوزن های الکترود، پوست در منطقه تزریق به مدت کوتاهی تحریک شود.

لطفاً قبل از انجام هر آزمایش، با پزشک خود در مورد تمام مخاطرات و عوارض ممکن صحبت کنید تا بهترین تصمیم برای شرایط خاص شما اتخاذ گردد.

لباس مناسب برای نوار عصب عضله

برای تست نوار عصب و عضله، لباسی انتخاب کنید که به پزشک و تکنسین اجازه دهد به طور آسان به مناطق مورد نیاز دسترسی داشته باشند. بهتر است لباس های راحت و مناسبی انتخاب کرده که از پوست به راحتی جدا شود و تا حد امکان حرکت آزاد داشته باشید.

معمولاً در این آزمون، از شما خواسته میشود برخی از لباس ها را بردارید تا به مناطقی که نیاز به قرار دادن الکترودها دارد، دسترسی داشته باشید. از این رو، انتخاب لباس هایی که به آسانی قابل خلع و پوشیدن باشند، میتواند مفید باشد.

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

نکات مهم در زمینه انجام تست نوار عصب و عضله

در زمینه انجام تست نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس، نکات مهم دیگری هم وجود دارند که میتوان به آنها توجه کرد:

 • مصرف داروها: قبل از آزمون، به پزشک خود اطلاع دهید که در حال مصرف داروهای خاصی هستید یا نه، زیرا برخی داروها میتوانند تاثیراتی بر نتایج تست داشته باشند.
 • فرآیند آزمون: پزشک یا تکنسین اطلاعات دقیقی از فرآیند تست به شما خواهند داد. اگر سوالی دارید، حتماً از آنها بپرسید تا با فرآیند آزمون آشنا شوید.
 • آمادگی قبل از تست: پزشک ممکن است از شما بخواهد تا از چند روز قبل از تست استفاده از لوسیون های پوستی، روغن ها یا کرم های پوستی را متوقف کنید. این اقدام به افزایش دقت نتایج کمک میکند.
 • تجربه ی شما: احساسات و تجربه های شما در طی تست میتوانند به پزشک کمک کنند. اگر در هنگام آزمون هرگونه علایم عصبی یا عضلانی احساس میکنید، حتماً به پزشک یا تکنسین اطلاع دهید.
 • تاخیر در نتایج: نتایج تست ممکن است چند روز به طول انجامد. پس صبور باشید و در صورت نیاز با پزشک خود تماس بگیرید تا اطلاعات نتایج را به دست آورید.

همچنین، از پزشک خود میتوانید نکات و توصیه های خاص دیگری را برای تهیه بهترین تجربه در حین انجام تست دریافت کنید.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *