درمان کمر دردقطعا همه ی شما مطالبی در مورد دیسک ، کمر درد ، دیسک کمر ، سیاتیک ، علت کمر درد و درمان کمر درد می دانید؛ ما امروز این جا هستیم تا در رابطه با بهترین درمان کمر درد با یک دیگر صحبت کنیم. گاهی اوقات ممکن است به طور دچار کمر درد شدید و ناگهانی شوید به نظر شما علت پیدایش این مشکل چیست و درمان کمر درد شدید و ناگهانی چیست. اگر مایل هستید بیش تر در این باره بدانید با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که برخی اوقات عواملی هم چون بلند کردن وسایل سنگین موجب بروز کمر درد می شود، حرکات روتین و روزمره ی فرد مثل خم و راست شدن موجب ساییدگی و وارد شدن آسیب به فرد می شود. از علائم کمر درد ناگهانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • گرفتگی عضله
  • احساس درد لگن
  • احساس درد بیش تر در صبح
  • احساس سوزن سوزن شدن در کمر

باید خدمتتان عرض کنیم که ممکن است کمر درد به سراغ هر فردی با هر سنی برود عواملی هم چون بالا رفتن سن، اضافه وزن، بیماری های گوناگون، عدم انجام ورزش های منظم و غیره می توانند موجب بروز این مشکل شوند. برای درمان نیز می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید؛ برای این که این مشکل را حل کنید می توانید از کمپرس یخ و حتی گرم استفاده کنید ‌. البته می توانید با استراحت های منظم و کار های دیگری مثل مصرف مسکن، فیزیوتراپی، تزریق دارو های استروئیدی درد ناگهانی کمر خود را کم کنید.

اجزای ستون فقرات

ستون فقرات به 4 منطقه تقسیم شده است : گردن (ستون فقرات گردنی)، ستون فقرات سینه ای، کمر و در انتهای ستون فقرات استخوان خاجی و دنبالچه وجود دارد.
مهره های گردن هفت مهره می باشند. اغلب بزرگسالان 12 مهره در ستون فقرات سینه ای دارند. پنج مهره در قسمت کمر وجود دارد و در زیر آن، استخوان خاجی از پنج مهره ساخته شده است. در فرد بالغ، این پنج استخوان به هم جوش خورده و بصورت یک استخوان می باشد. دنبالچه استخوانهای کوچک در انتهای ستون فقرات است.
ستون فقرات دارای مفاصلی است که در سمت پشت مهره ها قرار دارند. این مفاصل به تسهیل حرکت کمک کرده و برای انعطاف پذیری ستون فقرات بسیار مهم می باشند.

دیسک

در میان مهره ها، دیسک بین مهره ای وجود دارد. دیسک ها هنگام حرکت مانند بالشتک برای ستون فقرات عمل می کنند و باعث جذب شوکهای وارده به ستون فقرات می شوند. هر دیسک از دو قسمت تشکیل شده. یک نوار خارجی سفت که آنولوس فیبروزوس نامیده می شود و یک ماده داخلی ژل مانند به نام نوکلئوس پولپوزوس مامیده می شود در پارگی دیسک بخشی از نوار حاشیه دیسک پاره می شود و در بیرون ریختن دیسک بخش ژله مانند به داخل کانال نخاعی ریخته می شود.
مهره ها و دیسک ها با هم یک کانال بنام کانال نخاعی را برای حفاظت از نخاع و اعصاب نخاعی ایجاد می کنند.اعصاب با خروج از بین سوراخ مهره ها به نقاط مختلف بدن می روند و حس از جمله حس درد و حرکت را تامین می کنند.ستون فقرات

عضلات، لیگامانها، تاندون ها

ستون فقرات علاوه بر استخوانها از عضلات، لیگامانها، تاندون ها و دارای عروق خونی فراوان است. عضلات ستون فقرات در چند با قرارگیری چند لایه مسول حرکات ستون فقرات هستند.
رباط ها، رشته های قابل انعطاف و سفتی از بافتی بنام بافت پیوندی هستند که استخوانها را به هم متصل می کنند. تاندونها، عضلات را به استخوان ها و دیسکها متصل می کنند.
آسیب به هر قسمت ستون فقرات می تواند باعث ایجاد کمردرد شود. تمام کمردردها در اثر بیرون زدگی دیسک نمی باشند. بیرون زدن دیسک نیز همیشه بر روی عصب سیاتیک فشار وارد نمی کند.
کمردرد دردی است که معمولا قسمت پائین ناحیه پشت را دچار درگیر می سازد. اکثر مردم، کمردرد را در مرحله ای از زندگی خود تجربه می کنند. کمردرد اغلب درافراد با سن بیشتر از 35 سال دیده می شود. کمر از ساختمانهایی مرتبط با همدیگر ساخته شده وشامل استخوان ها، مفاصل، عضلات، رباط ها وتاندون ها است.

ستون فقرات

ساختمان حمایتی اصلی در ناحیه کمر، ستون فقرات می باشد، که از 24 استخوان جدا از هم به نام مهره به اضافه استخوان های ساکروم و کوکسیکس تشکیل شده. بین مهره ها، دیسک قرار دارد که باعث جذب شوک ها ی وارده به ستون فقرات می شود. کار دیگر دیسک، کمک به امکان خم شدن ستون فقرات است. نخاع از درون کانال نخاعی عبور می کند. نخاع شامل اعصابی است که از مغز به سایر اعضای بدن امتداد دار
درد کمر ممکن است بصورت تنشی، درد واقعی، یا سفتی در ناحیه پشت احساس شود. این درد اغلب بعنوان درد غیر اختصاصی نامیده می شود وممکن است خودبخود پس از چند روز بهبود یابد. درد کمر ممکن است بصورت انواع حاد و مزمن بستگی به مدت آن تقسیم بندی شود. تقسیم بندی کمردرد برحسب مدت آن :

حاد : کمتر از 6 هفته طول کشیده.
تحت حاد : بمدت6 هفته تا 3 ماه طول کشیده.
مزمن : بیش از 3 ماه طول کشیده.

علت درد کمر

تعیین دقیق علت کمردرد مشکل است بهمین دلیل پزشک باید از دانش و تجربه کافی برای تشخیص دقیق علت کمردرد برخوردار باشد. بیشتر علل کمردرد بعلت رگ به رشدن کمر و کشیدگی بافت هایی مانند عضلات و لیگامانها هست. بیماریهای دیسک کمر از علل شایع کمردرد هستند.

درمان کمردرد

علل کمتر شایع کمردرد

شکستگی در مهره ها وسایر استخوانهای کمر
استئوپوروز یا پوكي استخوان : در اینحالت استخوانها ضعیف وشکننده می شوند واحتمال ایجاد شکستگی در انها بیشتر می شود.
تنگی کانال نخاعی از علل دیگر کمردرد است.
لیزخوردگی مهره ها : در اینحالت مهره از مکان طبیعی خود خارج می شودو بعنوان مثال به سمت جلو می لغزد.
بیماری دژنراتیو دیسک : هنگامی است که دیسک در ناحیه ستون فقرات تحلیل می رود وحالت طبیعی خو را از دست می دهد.
آرتروز(استئوارتریت) : فرسایش مفاصل درناحیه ستون مهره ای
رماتیسم مفصلی(آرتریت روماتوئید) :حالتی التهابی در سیستم ایمنی که باعث التهاب در پوشش غضروفی ونواحی اطرا ف ان مشخص می شود.
سایر علل کمردرد : سرطانها، عفونت ها

تشخیص کمردرد

دکتر ستون فقرات ممکن است یکی از انواع تصویربرداری را برای تشخیص علت کمردرد درخواست کند.
گرافی اشعه ایکس
سی تی اسکن : تصاویر دقیقی با استفاده از اشعه ایکس ورایانه ارائه می دهد
ام آر آی :از مگنت و خواص یونی بدن برای تصویر برداری استفاده می کند وتصاویر دقیقی از ناحیه کمر ارائه میکند.
نوار عصب و عضله : در بررسی اینکه بیمار به جراحی نیاز دارد یا نه ضروری است.
درمان کمردرد : برحسب علت کمردرد وشدت آن درمان صورت می گیرد.

درمان کمر درددرمان غیر جراحی دیسک کمر

فعالیت خود را درحد امکان ادامه دهید
بر خلاف گذشته که استراحت طولانی مدت برای بیماران کمردرد تجویز نمی شود؛ شواهد قوی وجود دارد که ادامه فعالیت میتواند به بهبود کمردرد کمک کند
حداقل بمدت 6 هفته یا تا زمان بهبودی درد، از بلند کرد ن وزنه یا بار سنگین خودداری کنید.

درمان کمر درد برای همیشه

اگر کمر درد بیش تر از چند روز ادامه پیدا کند می تواند هر فردی را از زندگی عادی خود خارج کند. گاهی اوقات حتی یک تمرین منظم می تواند درمان کمر درد برای همیشه باشد. ما در این بخش به تعدادی از ورزش مناسب برای کمر درد اشاره می کنیم.

  • کشش عضلات همسترینگ

برای انجام این تمرین باید به پشت دراز بکشید و با کمک یک کش پای خود را بالا ببرید و آن را به سمت سرتان بکشید و تا زمانی که توان داشتید این کار را انجام دهید و سپس به سراغ پای دیگر بروید. این کار می تواند درد کمر شما را کم تر کند.

  • دراز کشیدن به شکل ستون فقرات پیچی

برای این حرکت نیز باید به پشت دراز بکشید و بازو های خود را به طور عمود قرار دهید و سپس پای راست را بالا بیاورید و با دست چپ پای راست را روی پای چپ ببرید و به سمت چپ بکشید و ۳۰ ثانیه صبر کنید و به آرامی به حالت قبل بازگردید و همین کار را برای پای دیگر تکرار کنید. این گونه می توانید مقدار فشاری که به قسمت پایینی کارتان وارد می شود را کم کنید.

  • نشستن در حالت گاو گربه

دست و پاهایتان را روی زمین بگذارید و مچ دست های خود را روی زمین بگذارید. در هنگام دم به سمت بالا نگاه کنید و به پشت خود قوس دهید و در زمان باز دم پشت خود را بالا ببرید و به ناف خود نگاه کنید. انجام صحیح و منظم این تمرین موجب بالا رفتن انعطاف پذیری گردن ، ستون فقرات و هم چنین شانه ها می شود و کمر درد شما را نیز می تواند برای همیشه درمان کند.

درمان کمردرد

درمان کمر درد در طب فیزیکی

شایان به ذکر است که درمان های زیادی برای کمر درد وجود دارد. در این بخش به طور مفصل تر به درمان کمر درد شدید می پردازیم پس ادامه ی این مطلب را با دقت بخوانید.

دارو های ضد التهاب

یکی از رایج ترین راه های درمان کمر درد مصرف دارو های ضد التهاب است؛ البته باید خدمتتان عرض کنیم که این روش در بیش تر مواقع برای درمان های کوتاه مدت مناسب است و حتما در کنار آن نیز باید از راه های دیگری نیز استفاده کنید. تمرینات پیلاتس و یوگا نیز می توانند مقدار زیادی درد شما را کم کند البته برای درمان قطعی باید به طور منظم و مداوم تمرینات را انجام دهید.

یک راه دیگر برای درمان کمر درد بدون نیاز به جراحی فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی نیز می تواند بخش قابل توجهی از درد های شما را کم کند ؛ فیزیوتراپی بدون احساس درد به شما کمک می کند تا به درمان کمر درد برسید. حرکات فیزیوتراپی نیز با توجه به وضعیت فرد انجام می شود و با توجه به شدت بیماری جلسات فیزیوتراپی برای هر کسی فرق می کند و تنها پزشک می تواند آن را مشخص کند.

درمان خانگی کمر درد

اگر مایل هستید در خانه کمر درد خود را درمان کنید بهتر است استراحت کنید و استرس را از خود دور کنید؛ شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که گاهی خواب نیز می تواند تنش ها و استرس ها را کم کند. نداشتن خواب می تواند موجب افزایش وزن، ضعیف شدن سیستم ایمنی و حتی افسردگی شود ‌. علاوه بر این کمبود استراحت و خواب می تواند سرعت بهبود فرد را کم کند. سرما و یا حتی گرما درمانی نیز می تواند به بهبود شما کمک کند؛ برای گرما درمانی می توانید از پد های التراسوند و مرطوب استفاده کنید و برای سرما درمانی نیز پد سرمایی و یا ماساژ یخ بهترین راه حل است. اگر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید احتمالا پزشک از فلوئورومتان استفاده می کند و آن را روی پوست شما اسپری می کند و بعد از آن نیز یک سری حرکت کششی انجام می دهد.

درمان کمر درد در ۵ دقیقه

لیزر درمانی نیز می تواند درد کمر را تسکین دهد؛ در این روش درمان از یک منبع نور غیر تهاجم استفاده می شود تا منجر به تولید امواج نور شود. لیزر کم توان می تواند روی کارکرد سلول ها تاثیر بگذارد و بافت های آسیب دیده فوری ترمیم شوند. لازم است بدانید که این لیزر ها با طول موج هایی از ۶۲۳ تا ۹۰۴ نانومتر است. علاوه بر این روش های ذکر شده می توانید از ماساژ درمانی و یا طب سوزنی استفاده کنید. ماساژ درمانی می تواند موجب بهتر شدن حرکات فرد می شود. طب سوزنی نیز می تواند نقاط خاصی را تحریک کند و درد را در آن قسمت کم کند برای انجام هر کدام از این روش ها می توانید با یک پزشک حاذق مشورت کنید و در کنار این ها ورزش کنید تا به درمان قطعی کمر درد برسید و به زندگی عادی خود برگردید.

درمانهای طب فیزیکی و توانبخشی در درمان کمردرد

این درمان‌ها در درمان کمردرد موثر هستند و حتی در اکثر موارد کمردردهای شدید، باعث بهبود می‌شوند. درمان‌های طب فیزیکی شامل ورزش درمانی و حرکات اصلاحی، بهبود شکل و قرارگری قامت بدن، مانیپولاسیون، طب سوزنی، تزریقات درمانی، و لیزر درمانی می‌باشند که توسط پزشک طب فیزیکی و توانبخشی پس از معاینه دقیق بیمار توصیه می‌شوند. اکثر افراد دچار کمردرد با روش‌های طب فیزیکی و توانبخشی بهبود می‌یابند. جراحی برای بهبود کمردرد اقدام آخرین است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *