نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درد زانو در آرتروز زانو

آرتروز چیست؟ آرتروز زانو چیست؟ درمان آرتروز زانو چیست؟ سوالات زیادی در مورد آرتروز زانو پرسیده می شود که پاسخ صحیح به آنها بدلیل اهمیت آن در کار و زندگی و سرنوشت و سلامت تک تک افراد جامعه اهمیت بسیاری دارد. یکی از سوالات مهم و رایج این هست که درمان غیرجراحی آرتروز زانو برای کدام بیماران آرتروز زانو مناسب و موثر هست؟ و از طرف دیگر درمان جراحی آرتروز زانو مناسب کدام بیماران هست؟ در ادامه  این نوشته به این پرسش ها پاسخ داده خواهد شد.

درمان غیرجراحی و یا جراحی آرتروز زانو مسئله چالش برانگیزی برای متخصص زانو  و بیماران هست ولی بطور کلی بیماران با آرتروز زانوی خفیف تا متوسط از درمان بدون جراحی آرتروز زانو نتیجه بهتری می گیرند و بیماران با آرتروز متوسط تا شدید زانو از جراحی آرتروز زانو نتیجه بهتری می گیرند البته در انتخاب بیمار برای جراحی زانو ویژگی های بیمار همچون سن، وزن  و بیماری های دیگر او  بیشتر مد نظر قرار می گیرند. در نهایت دکتر زانو با شرح حال و معاینه و ارزیابی های تشخیصی درمان مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

آرتروز چیست؟

استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که معمولاً دست‌ها، زانوها، لگن و ستون فقرات را درگیر می‌کند. این بیماری زمانی رخ می دهد که غضروف محافظ انتهای استخوان ها به مرور زمان فرسوده شود و منجر به درد، سفتی و تورم در مفاصل آسیب دیده شود.

آرتروز زانو یک بیماری مفصلی است که اغلب  افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، معمولا به استئوآرتریت زانو، ساییدگی زانو  هم می گویند، این بیماری تمام افراد نژاد ها و دو جنس ( زن و مرد ) را درگیر می کند.

اغلب بیماران چهل ساله و بالاتر هستند که یکی از علل اصلی ناتوانی در این سنین آرتروز زانو است.

می شود گفت درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما با شیوه درمانی درست می توان تا حد زیادی علائم بیماری را کنترل  و پیشرفت بیماری کاهش پیدا کند.

استئوآرتریت معمولا مفاصلی مانند انگشتان دست، ستون فقرات و مفاصل تحمل کننده وزن مثل زانو را مبتلا می کند. در این میان زانو شایعترین مفصلی هست که درگیر می شود.

زانودرمان غیرجراحی آرتروز زانو

مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و برای فعالیت هایی مانند راه رفتن، دویدن، پریدن و ایستادن بسیار مهم است. این مفصل پیچیده‌ای است که از استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف تشکیل شده است که همه با هم کار می‌کنند تا ثبات و انعطاف‌پذیری را فراهم کنند. مفصل زانو امکان انجام حرکاتی مانند خم شدن، باز شدن و چرخش را فراهم می‌کند و آن را برای وظایف و فعالیت‌های روزمره ضروری می‌کند. با این حال، همچنین مستعد آسیب و شرایطی مانند آرتروز است. مراقبت از زانو از طریق ورزش، قرارگیری مناسب و استراتژی های پیشگیری از آسیب مهم و حیاتی هست.

ساختار مفصل زانو :
غضروف مفصلی : انتهای استخوان ران، درشت نی و کشکک را برای کاهش اصطکاک و جذب ضربه می پوشاند.
مینیسک : دو تکه غضروف C و O شکل که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و به تثبیت مفصل زانو کمک می کنند.
رباط ها : ایجاد ثبات و نگه داشتن استخوان های مفصل زانو از جمله رباط صلیبی جلویی (ACL)، رباط صلیبی پشتی (PCL)، رباط جانبی داخلی (MCL) و رباط جانبی جانبی (LCL).
غشای سینوویال : کپسول مفصل را می پوشاند و مایع سینوویال ترشح می کند که مفصل را روان کرده و اصطکاک را کاهش می دهد.
بورس : کیسه های پر از مایع که به کاهش اصطکاک بین تاندون ها و استخوان ها کمک می کند.
تاندون کشکک : کشکک را به استخوان درشت نی متصل می کند و به بازشدن زانو کمک می کند.
عضلات چهار سر ران : گروهی متشکل از چهار ماهیچه در جلوی ران که با هم کار می کنند تا زانو را صاف کنند.
عضلات همسترینگ : گروهی از عضلات پشت ران که به خم شدن زانو کمک می کنند.

آرتروز زانو چیست؟درجه بندی شدت آرتروز زانو ، درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو یک بیماری شایع است که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد، سفتی و تورم در زانو می شود. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، می تواند منجر به کاهش تحرک و چالش در انجام فعالیت های روزانه شود.

بیماری استئوآرتریت جز شایع ترین آرتریت ها هست که موجب ساییدگی و به مرور از بین رفتن غضروف مفصل و ماده مفصلی می شود، علل آن متعدد هست اما افزایش سن، وزن بالا و فعالیت زیاد که زانو را درگیر می کند از عوامل اصلی هستند.
در آرتروز زانو مقدار طبیعی اسید هیالورونیک(hyaluronic acid) موجود در زانو ها کاهش یافته و به همین علت مفصل بعد از مدتی شروع به تخریب می کند که موجب درد در هنگام فعالیت های روزانه و در برخی از موارد احساس درد در نشستن نیز حس می شود.

علت آرتروز زانو

 • عوامل ژنتیکی
 • چاقی و اضافه وزن
 • سن
 • آسیب های ورزشی
 • فشارهای مکرر به زانو
 • ابتلا به برخی بیماری های متابولیکی

علایم اصلی آرتروز زانودرد زانو در آرتروز زانو

 • درد در ناحیه مفصل زانو
 • سفتی مفصل زانو و کاهش خم و راست شدن زانو
 • تورم یا آب آوردن زانو
 • صدای تق تق مفصل
 • کیست پشت مفصل زانو، کیست بیکر
 • درد زیر زانو بخصوص قسمت داخل
 • ساییدگی بیشتر با حرکت مفصل
 • دردناک بودن ناحیه مفصل زانو در پایان روز

پیشگیری از آرتروز زانوورزش زانو

 • هر روز ورزش کنید
 • وسایل سنگین حمل نکنید
 • فعالیت های طولانی که نیاز به حرکت مفصلی دارند را اصلاح کنید
 • از حرکت مکرر مفصل خودداری کنید.
 • اگر اضافه وزن  دارید یا چاق هستید وزن خود را کاهش دهید، که می تواند درد را کاهش دهد و پیشرفت بیماری را کنترل کند
 • از وسایل کمکی استفاده کنید که به شما در انجام فعالیت های روزانه کمک می کنند
 • محل های نشستن خود  را تنظیم کنید مثلا ارتفاع صندلی، مبل  و یا صندلی توالت
 • پرهیز از استعمال دخانیات

درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو یک بیماری شایع است که می تواند باعث درد، سفتی و کاهش تحرک در مفصل زانو شود. درمان استئوآرتریت زانو معمولاً شامل ترکیبی از رویکردهای محافظه کارانه و جراحی است که بستگی به شدت بیماری و نیازهای فرد دارد.

یکی از اهداف اولیه درمان، مدیریت علائم و کند کردن پیشرفت بیماری است. این ممکن است شامل تغییراتی در شیوه زندگی باشد، مانند حفظ وزن سالم، درگیر شدن در تمرینات کم ضرر، و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر.

داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

در موارد پیشرفته تر، دکتر زانو ممکن است درمان غیرجراحی آرتروز زانو مانند تزریق داخل مفصلی، موادی مانند کورتیکواستروئیدها یا اسید هیالورونیک را برای کاهش التهاب و بهبود روانکاری مفاصل توصیه کند. فیزیوتراپی همچنین می تواند مفید باشد، زیرا می تواند به بهبود دامنه حرکتی، تقویت عضلات اطراف زانو و کاهش استرس روی مفصل کمک کند.

جراحی

اگر درمان های محافظه کارانه موثر نباشد، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

گزینه های رایج جراحی برای استئوآرتریت زانو شامل :

 • دبریدمان آرتروسکوپیک
 • استئوتومی
 • تعویض کامل زانو

انتخاب روش جراحی به میزان و محل آسیب مفصل و همچنین سن، سطح فعالیت و سلامت کلی فرد بستگی دارد.

درمان درمان غیرجراحی آرتروز زانو

هدف از درمان بدون جراحی آرتروز زانو کاهش درد و بهبود عملکرد است. ورزش می تواند قدرت عضلانی شما را بهبود بخشد، درد و سفتی مفاصل را کاهش دهد و احتمال ناتوانی ناشی از آرتروز زانو را کاهش  دهد.

درمان‌های دارویی شامل مسکن‌ های خوراکی مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی هستند که تورم و درد را کاهش می دهند ولی درمان قطعی نیستند.

درمان دارویی آرتروز زانو

درمان های دارویی شامل داروهای ضد التهاب، داروهای غضروف ساز، داروهای تقویت کننده به ترمیم بافت و در نهایت درمان آرتروز زانو کمک می کنند.

این داروها اصولا داروهای بی خطری هستند اگر درست مصرف شوند.

اصلاح شرایط زندگی

استفاده از توالت فرنگی، پرهیز از نشستن و ایستادن به مدت طولانی، پوشیدن کفش های طبی و مناسب، استفاده از کفی کفش طبی یا کفش های طبی به مفصل مچ و زانو فشار وارد نشود.

حرکات اصلاحی زانو

پزشک معالج ورزش هایی را به شما آموزش می دهد تا طی روز انجام دهید، حرکات ورزشی زانو کاملا موثر بوده و به روند اثر بخشی در طول درمان کمک می کند.

ورزش های زانو با روش های مختلف

معمولا ورزشی که باعث نشود زانو به صورت متوالی خم و راست شوند در درمان آرتروز زانو موثر بوده وعلائم را  بهبود می بخشد.

طب سوزنی زانو

برای درمان آرتروز زانو از طب سوزنی هم استفاده می شود. با استفاده از این روش قسمت های مختلف زانو جهت گردش انرژی و افزایش سرعت بهبودی تحریک می شود. معمولاً اکثر مشکلات زانو بدون هیچ عارضه‌ای خاصی با استفاده از روش طب سوزنی قابل درمان است. در واقع طب سوزنی به عنوان یک روش موثر جهت به کارگیری سیستم سلامتی بدن شناخته شده است و بسیاری از افراد برای حفظ سلامتی خود از آن به عنوان یک روش پیشگیرانه هم استفاده می کنند.

لیزر درمانی راه حلی موثر و بدون درد برای تسکین زانو درد

این روزها از روش لیزر تراپی به عنوان یک روش ایمن برای کاهش درد زانو بسیار استفاده می شود که هیچ درد و ناراحتی به همراه ندارد. معمولا اکثر بیماران با انجام چند جلسه لیزر درمانی با کاهش درد زانو مواجه می شوند.

لیزر درمانی علاوه بر کاهش درد به تقویت عضله های اطراف مفصل زانو می پردازد و موجب افزایش دامنه حرکتی زانو می‌شود. البته اگر این روش در کنار روش های دیگر درمانی مانند تحریک الکتریکی از مگنت تراپی استفاده شود.

 فیزیوتراپی و توانبخشی جهت بهبود علائم آرتروز زانو

برای کاهش علائم بیماری مانند درد، سفتی مفصل  بیمار باید حدود چند جلسه فیزیوتراپی و توانبخشی انجام دهد و در صورتی که با تاثیرات مثبت آن مواجه شد، دیگر نیازی به جراحی ندارد. همچنین افرادی که تعویض مفصل انجام داده‌اند، موظف به انجام فیزیوتراپی هستند تا دوره‌ بهبودی سریع‌تر طی و با اثرات مثبت تعویض مفصل مشاهده شوند.

مزایای که  فیزیوتراپی و توانبخشی به همراه دارد، شامل موارد زیر می باشد :

 • کاهش درد و التهاب زانو
 • راحت تر شدن حرکت مفصل زانو
 • قرارگیری درست استخوان و بهبود عملکرد آن
 • تقویت عضلات پایین تنه
 • تقویت عضلات زانو
 • عادی شدن طول عضله
 • بهبودی تحریک‌پذیری و وضعیت تعادل
 • راحتی انجام فعالیت های روزانه مانند راه رفتن

ازون تراپی(ozone therapy)

برای درمان غیرجراحی آرتروز زانو این یک روش نو در علم پزشکی است. تزریق ازون به زانو در بهبود خونرسانی به ناحیه تزریق و تسکین درد کمک شایانی می کند، اکثریت بیماران از اوزون درمانی درمان راضی بوده اند.

گاز اوزون خاصیت ترمی م کنندگی دارد، در مشکلات دیگری مثل دیسک کمر و منیسک زانو مورد استفاده است و درمانی کاملا بی خطر شمرده می شود. تزریق ازن به زانو

درمان آرتروز زانو با تزریق ژل

هیالورونیک اسید (hyaluronic acid) در تمامی مفاصل به صورت طبیعی وجود دارد، این ماده مثل یک روان کننده عمل میکند و باعث عملکرد بهتر مفاصل و بدون درد و مشکل حرکت کردن تمامی بدن می شود.

تزریق ژل به زانو به روش داخل مفصلی است که اسید  هیالورونیک  مستقیما به داخل فضای مفصلی زانو تزریق می شود، انجام آن فقط چند دقیقه هست و معمولا نیازی به آمادگی خاصی ندارد. تزریق ژل به زانو

تزریق پی آر پی ( PRP ) به زانوتزریق پی آر پی به زانو

پلاکت یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی دیگر از درمان های بدون جراحی نسبتا رایج برای آرتروز زانو است. در این روش با نمونه گیری از خون بیمار، پلاکت از سایر اجزای خون فرد جدا شده و به داخل زانوی بیمار تزریق می شود. این تزریق در ناحیه آسیب دیده، موجب ترمیم  بافتهای آسیب دیده و کاهش درد می شود.

نحوه تهیه پی آر پی از خون بیمار

 درمان غیر جراحی آرتروز زانو 

 درمان بدون جراحی آرتروز زانو شامل ترکیبی از روش های مختلف توانبخشی همراه با تزریقات داخل و اطراف مفصل زانو و استفاده از ارتز ها یا بریس ها، اصلاح وزن، اصلاح مفاصل دور و نزدیک و حتی بهبود سلامت عمومی بیمار هست. این روش بدلیل ترکیبی و با برنامه ریزی بودن بسیار موثر و مفید می باشد.

در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری درمان غیر جراحی بیمارهای زانو و آرتروز زانو بصورت تخصصی و فوق تخصصی انجام می گیرد.

ورزش درمانی آرتروز زانو

حرکات ورزشی زانو با رفع کوتاهی عضلات اطراف زانو و تقویت عضلات کمک شایانی به درمان آرتروز زانو می کند.

ویدئو ورزش های زانو را می توانید از سایت دکتر نوری مشاهده نموده و انجام دهید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *