نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درمان سیاتیک بعد از زایمان

درمان سیاتیک بعد از زایمان ممکن است به مراقبت‌های خاصی نیاز داشته باشد. این درد معمولا به علت فشار بر روی عصب سیاتیک در اثر تغییرات در بدن و شکل رحم در دوران بارداری و زایمان رخ می‌دهد.

 مراحل درمان سیاتیک پس از زایمان

درمان سیاتیک پس از زایمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استراحت: استراحت به معنای کم کردن فعالیت‌های جسمی و استراحت در تخت یا صندلی راحت می‌تواند به تخفیف درد کمک کند.
 • تمرینات تقویتی: انجام تمرینات تقویتی معضلات عضلانی و اعصابی را تسکین می‌دهد. تمریناتی که به تقویت عضلات پشتی و معده کمک می‌کنند می‌توانند مفید باشند.
 • فیزیوتراپی: جلسات فیزیوتراپی تحت نظر یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد بدن کمک کند.
 • داروها: در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی یا دیگر داروها را تجویز نماید.
 • معالجه توسط پزشک: در موارد شدیدتر که درد به طور مستمر و مزمن باشد، پزشک ممکن است به روش‌های معالجه‌ای دیگر مانند تزریقات استروئید یا حتی جراحی اشاره کند.

به هر حال، مهمترین قدمی که باید بردارید این است که با پزشک خود در مورد وضعیت خود مشورت کنید تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود. همچنین ممکن است متخصصین پس از بررسی وضعیت شما نکات و توصیه‌های خاصی را نیز ارائه دهند.

درمان سیاتیک بعد از زایمان

درد سیاتیک بعد از زایمان به چه علتی رخ می‌ دهد؟

درد سیاتیک پس از زایمان به علت فشار و تحریک عصب سیاتیک که از پشت و پایین کمر شروع شده و تا پایین پا ادامه دارد، رخ می‌دهد. این فشار و تحریک عصب ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیافتد:

 1. تغییرات در بدن در دوران بارداری: در دوران بارداری، بدن زن تغییراتی مثل افزایش وزن و تغییر در مرکز جاذبه خود تجربه می‌کند. این تغییرات ممکن است به فشار بر روی عصب سیاتیک منجر شوند.
 2. فشار اضافی به علت رحم بزرگ: رحم بزرگ بارداری فشار بیشتری بر عصب سیاتیک و دیگر عصب‌ها و بافت‌های اطراف می‌آورد.
 3. وضعیت‌های زایمان: در زمان زایمان، فشار و تنش‌هایی بر روی مناطق نزدیک به عصب سیاتیک ایجاد می‌شود که ممکن است به تحریک آن منجر شوند.
 4. ترشحات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند به ترشحات هورمونیی که تأثیر بر روی عصب سیاتیک دارند، منجر گردد.
 5. تغییرات در فشار: نشستن یا حرکت‌های بدنی نادرست پس از زایمان می‌تواند به افزایش فشار بر روی عصب سیاتیک و ایجاد درد بیانجامد.

درد سیاتیک پس از زایمان معمولاً در مدت زمان کوتاهی پس از زایمان کاهش می‌یابد، اما در برخی موارد ممکن است به مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد. در صورت مواجهه با این مشکل، مشورت با پزشک و تیم درمانی مخصوصاً اگر درد شدید یا مزمن باشد، ضروری است.

ورزش برای سیاتیک در بارداری و نقش آن برای التیام این درد

انجام تمرین‌های مناسب برای سیاتیک در دوران بارداری می‌تواند به تسکین درد و پیشگیری از تشدید آن کمک کند. این تمرین‌ها به تقویت عضلات مهمی که ممکن است فشار بر عصب سیاتیک ایجاد کنند، می‌پردازند. تمرین‌های زیر در این زمینه مفید هستند:

 • انجام تمرینات تقویتی عضلات پشتی: تمرین‌هایی که عضلات پشتی را تقویت می‌کنند می‌توانند به تثبیت نگهدارنده‌های مهم در کمر و کمک به کاهش فشار بر روی عصب سیاتیک کمک کنند. تمریناتی مثل انجام پلانک یا پرس سینه در این زمینه مفید هستند.
 • تمرینات کشش عضلات: تمرینات کشش عضلات فشار و تنش را از عضلات کمر و سیاتیک کم می‌کنند. کشش‌هایی مانند خم کشش ساق پاها و تمرینات کشش عضلات کمر می‌توانند مفید باشند.
 • تمرینات کشش هیپ: تمریناتی که به کشش عضلات هیپ و فشار بر روی محل‌هایی که عصب سیاتیک از آن عبور می‌کند پرداخته، می‌توانند به تخفیف درد و تسکین از تنش عصبی کمک کنند.

در هر صورت، مهمترین نکته این است که قبل از شروع هرگونه تمرین یا برنامه ورزشی، با پزشک یا متخصص بارداری مشورت کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی‌های لازم را برای انتخاب تمرینات مناسب و تنظیم برنامه ورزشی در دوران بارداری بدهد تا سلامت شما و نوزادتان محفوظ بماند. همچنین توجه داشته باشید که اگر در هنگام ورزش یا فعالیت‌های جسمانی به درد شدیدی برخوردید، باید فوراً متوقف شده و به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان سیاتیک بعد از زایمان

مهم ترین فواید ماساژ سیاتیک در بارداری

ماساژ سیاتیک در دوران بارداری می‌تواند مزایا و فواید متعددی داشته باشد، اگر به درستی و توسط متخصصان ماساژ انجام شود. برخی از مهم‌ترین فواید ماساژ سیاتیک در بارداری عبارتند از:

 1. تسکین درد: ماساژ سیاتیک می‌تواند به تسکین درد عصب سیاتیک کمک کند. این ماساژ معمولاً با استفاده از حرکات نرم و فشار مناسب روی مناطق مخصوصی از عضلات کمر و سیاتیک انجام می‌شود که می‌تواند درد را کاهش دهد.
 2. کاهش تنش عضلات: در دوران بارداری، تغییرات در وزن بدن و مرکز جاذبه می‌توانند به تنش عضلات کمر و سیاتیک منجر شوند. ماساژ می‌تواند این تنش را کاهش داده و عضلات را رها کند.
 3. بهبود خواب: برخی زنان باردار ممکن است به علت درد یا عدم راحتی در شبانه‌روز خواب کافی نداشته باشند. ماساژ می‌تواند بهبود خواب و استراحت در شبانه‌روز را تسهیل کند.
 4. ارتقاء گردش خون: ماساژ می‌تواند به بهبود گردش خون در بدن کمک کند، که این به تغذیه بهتر ماهیچه‌ها و بافت‌ها و کاهش التهاب و برجسته شدن علائم سیاتیک کمک می کند.

مهمترین نکته این است که ماساژ سیاتیک در دوران بارداری تنها باید توسط متخصصان ماساژ با تجربه و آگاهی از ایمنی و نیازهای زنان باردار انجام شود. همچنین قبل از شروع ماساژ، مهم بوده با پزشک خود مشورت کرده و از ایشان مجوز انجام این ماساژ را دریافت کنید.

با مشاهده چه علائمی برای درد سیاتیک بعد از زایمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا هر کسی که در دوران بارداری درد سیاتیک را تجربه می‌کند، علائم زیر را تجربه نماید، می‌بایست به پزشک مراجعه کند:

 • درد شدید یا مزمن: اگر درد سیاتیک شما بسیار شدید است یا به مدت طولانی‌تر از چند روز ادامه دارد، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ضعف عضلات: اگر ضعف عضلات پاها یا دیگر علائمی که به تضعیف عصب سیاتیک اشاره دارند، تجربه می‌کنید.
 • تنش عصبی: اگر علائم تنش عصبی مانند سوزش یا سوختگی در پاها احساس می‌کنید.
 • علائم اضافی: اگر علائم دیگری که با درد سیاتیک مرتبط نیستند را تجربه می‌کنید، به عنوان مثال، از دست دادن کنترل ادرار یا مدفوع، به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت تجربه هر یک از این علائم، مراجعه به پزشک مهم است. در کلینیک دکتر نوری  می‌توانند ارزیابی کاملی از وضعیت شما انجام دهند و برنامه درمانی مناسب را تعیین کنند. اگر درد سیاتیک شما در دوران بارداری شدیدتر شود یا عوارض جدی ایجاد نماید، ممکن است نیاز به درمان‌های خاصی داشته باشید.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *