نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن کمر یک آسیب شایع است که معمولا به دلیل حرکات ناگهانی، بلند کردن اجسام سنگین یا وضعیت نامناسب طولانی مدت رخ می دهد. درد معمولاً در ناحیه تحتانی کمر احساس می‌شود و می‌تواند از یک درد مبهم تا یک احساس تیز و خنجری متغیر باشد. همچنین ممکن است ناحیه آسیب در لمس حساس باشد و تحرک کمتری داشته باشد. در اکثر موارد درمان سریع رگ به رگ شدن کمر با کمی استراحت و استفاده از گرما و سرما و مسکن امکان پذیر است.

رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر یکی از دلایل رایج کمر درد است. هر فردی کم یا زیاد ممکن است دچار کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود این مشکل بسیار دردناک است و حرکت طبیعی بدن را مختل می کند. امکان بروز همزمان درد باسن و درد لگن هم وجود دارد.

رگ به رگ شدن کمر

کشدگی کمر معمولاً با استراحت و تغییر فعالیت بهبود می یابد. اگر بعد از چندین هفته مراقبت، درد و علائم شما ادامه پیدا کرد یا مانع انجام فعالیت های روزانه شما گردید حتماً به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید.

دکتر ستون فقرات با تشخیص بالینی و معاینات فیزیکی و انجام تصویربرداری و رادیولوژی علت را تشخیص می دهد و متناسب با آن طرح درمانی مناسب را برای کاهش درد و درمان بیماری تجویز می کند. ما در این مقاله در مورد علائم و درمان رگ به رگ شدن کمر صحبت خواهیم کرد تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سوالات متداول رگ به رگ شدن کمر

سوالاتی که همیشه بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن کمر می پرسند این هست که چرا من این جوری شدم؟ علت این مشکل چی هست؟ آیا من دیسک کمر دارم؟ درمان رگ به رگ شدن کمر چیست؟ آیا این مشکل با درمان غیرجراحی بهتر می شود؟

در ادامه این نوشته به پاسخ این سوالات می پردازیم. امانگران نباشید، چون واقعیت این هست که اغلب مبتلایان به رگ به رگ شدن کمر،  دیسک کمر و سیاتیک و کمردرد با درمان غیرجراحی بهبود می یابند.درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

 

علائم رگ به رگ شدن کمر

نشانه های رگ به رگ شدن یا کشیدگی قسمت تحتانی کمر:

 • التهاب و تورم در محل آسیب دیده
 • از دست دادن نیرو و توانایی در ماهیچه های کمر
 • مشکلات راه رفتن، خم شدن به جلو یا طرفین و صاف ایستادن
 • اسپاسم و گرفتگی عضلانی
 • درد باسن

نشانه های رگ به رگ شدن در ناحیه بالایی کمر:

 • درد قسمت میانی کمر که باعث محدودیت در حرکت گردن می شود.
 • سفتی عضلانی در قسمت بالای کمر
 • کاهش محدوده حرکت در قسمت میانه ژ گردن و شانه
 • درد قسمت بالای کمر در هنگام نفس کشیدن عمیق و سرفه

تشخیص رگ به رگ شدن کمردرمان سریع رگ به رگ شدن کمر

هنگامی که شما به علت ایجاد درد در ناحیه کمر خود به بهترین متخصص کمر درد مراجعه می کنید، پزشک در اولین مرحله اقدامات تشخیصی را انجام می دهد، تا بتواند علت عارضه ایجاد شده را تشخیص دهد و متناسب با تشخیصی که به آن رسیده است که طرح درمان درمانی مناسب اجرا کند. بسیاری از افراد هنگام درد در کمر خود ترجیح می دهند استراحت کننده تا درد از بین برود؛ در مرحله اول استراحت کردن و کاهش فعالیت های شدید و روش خوبی برای کاهش درد رگ به رگ شدن کمر می باشد. اما اگر بعد از حدود یک تا دو هفته درد برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که شما هنگام صدمه صدای تق تق را شنیدید، متوجه شدید که ناحیه آسیب دیده بی حس شده یا تغییر رنگ داده و دارای تب هستید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. در رگ به رگ شدن کمر در موارد نادر ممکن است بیمار قادر به کنترل ادرار یا مدفوع خود نباشد، توانایی ایستادن را از دست بدهد، درد شدیدی را در ناحیه کمر خود احساس کند. از روش های تشخیصی زیر برای رگ به رگ شدن کمر می توان استفاده نمود.

تصویر برداری اشعه ایکس یا گرافی

یک روش تشخیصی است که در آن از استخوان ها تصاویر دقیق و قابل مشاهده‌ای فراهم می‌شود.

سی تی اسکن

تصویربرداری است که با استفاده از اشعه ایکس و یک کامپیوتر که از جزئیات کامل بدن تصاویری را تهیه می‌کند. این تصاویر جزئیات استخوان ها و عضلات چربی و اندام های بدن را به خوبی نشان می دهد.

ام آر آی MRI

از مهم ترین روش ها برای تشخیص در طب فیزیکی می باشد این روش با استفاده از امواج الکترو مغناطیس و یک کامپیوتر تصاویر بسیار دقیقی از اندام ها و ساختارهای درون بدن فراهم می آورد.

نوار عصب و عضله

نووار عصب و عضله عملکرد عضلات و اعصاب را ارزیابی می کند.

درمان رگ به رگ شدنِ کمردرمان سریع رگ به رگ شدن کمر

چند گزینه برای درمان سریع رگ به رگ شدن کمر درخانه و تسکین درد وجود دارد:

استراحت و اجتناب از فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند: بسیار مهم است که از هر فعالیتی که ناراحتی کمر شما را تشدید می‌کند، پرهیز کنید. این باعث می شود که ناحیه آسیب دیده بهبود یابد. در این مدت کمر و ستون فقرات را به آرامی کشش دهید و از تمرینات پرتحرک دوری کنید.

استفاده از یخ و گرما: قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه آسیب به مدت 15 تا 20 دقیقه چندین بار در روز به کاهش التهاب و درد کمک می کند. پس از چند روز، می توانید برای بهبود جریان خون و تسهیل روند بهبودی، به استفاده از گرما روی آورید.

از داروهای بدون نسخه استفاده کنید: داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. استامینوفن همچنین می تواند برای مدیریت ناراحتی استفاده شود.

ورزش ملایمدرمان سریع رگ به رگ شدن کمر

انجام حرکات کششی و ورزش ملایم: پس از کاهش درد اولیه، انجام برخی تمرینات کششی سبک و کم ضربه را برای حفظ انعطاف پذیری و قدرت در ناحیه کمر خود شروع کنید. از حرکاتی که باعث درد شدید می شود خودداری کنید.

فیزیوتراپی را در نظر بگیرید: یک فیزیوتراپ می تواند شما را از طریق یک برنامه توانبخشی راهنمایی کند تا به بازیابی قدرت، انعطاف پذیری و الگوهای حرکتی مناسب در ناحیه کمر کمک کند.

با خودمراقبتی مناسب و طی زمان برای بهبودی، اکثر رگ به رگ شدن های کمر در عرض چند هفته بهبود می یابند.

رگ به رگ شدن کمر به علت های مختلفی ایجاد می شود و متناسب با علت های ایجاد شده روش های درمانی پیشنهاد می شود. انواع روش های درمانی برای درمان رگ به رگ شدن کمر وجود دارد؛ هدف اصلی درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلانی در کمر، کاهش دادن به درد است. از روش‌های درمانی شامل استراحت بر روی تخت، درمان به وسیله کمپرس یخ، گرما درمانی، داروهای کاهش دهنده درد و بالاخره جراحی در در موارد شدید است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

استراحت کردندرمان سریع رگ به رگ شدن کمر 

برای درمان رگ به رگ شدن کمر در اولین گام استراحت است که باعث کاهش اسپاسم عضلات می شود. بلافاصله پس از آسیب فعالیت های خود را متوقف کنید و بر روی تخت دراز بکشید، این کار به کاهش علائم اسپاسم در کمر کمک می کند.

سرما درمانی و گرما برای درمان رگ به رگ شدن کمر

درمان به وسیله کمپرس سرد یا سرما درمانی شامل استفاده از بسته یخ است این درمان برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول پس از آسیب توصیه می‌شود و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام میشود و بی حسی و کرختی در محل در ناحیه آسیب دیده ایجاد میکند. هنگام استفاده از کمپرس سرد حتماً یک حوله ی نازک بین کیسه یخ و پوست خود قرار دهید تا به پوست شما آسیب وارد نشود.

گرما درمانی باعث کاهش تورم و درد میشود استفاده از گرما درمانی باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از آسیب آغاز شود؛ استفاده از گرما درمانی شامل بسته های آب گرم و دوش آب گرم میباشد که به آرامش ماهیچه ها و کاهش درد شدید کمک می کند.

دارو برای درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

برای کاهش درد رگ به رگ شدن کشیدگی کمر استفاده از داروهایی مختلفی استفاده میشود؛ داروهایی مانند داروهای ضد درد همچون استامیوفن، داروهای ضد التهابی و داروهای غیر استروئیدی و متوکاربامول برای کاهش درد کمر تجویز میشود.

در طب فیزیکی برای درمان رگ به رگ شدن کمر در اولین ملاقات پزشک طب فیزیکی وضعیت شما را ارزیابی می‌کند و با توجه به علت آسیب، برنامه درمانی را طرح ریزی می نماید. استفاده از روش هایی همچون درمان دستی ، تحریک الکتریکی, ماساژ ، اُلتراسوند که برای گرم کردن در بافت نرم بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

حرکات ورزشی برای درمان رگ به رگ شدن کمر

تقویت عضلانی و انواع تمرینات کششی برای درمان رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد‌. ورزش کمر نقش اساسی در درمان و پیشگیری از کمر درد دارد.

 • کشش زانو به سمت سینه

در حالی که در روی سطحی صاف دراز کشیده‌اید انگشتان پای خود را به سمت بالا قرار دهید. به آرامی زانوی چپ دست خود را خم کنید و پای خود را به سمت سینه خود نزدیک کنید و بکشید. دست های خود را در اطراف زانو قرار دهید و زانوی خود را به سمت سینه بکشید. ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس این عمل را با پای دیگر خود تکرار کنید.درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

 • کشش دو زانو به سمت قفسه سینه

بر روی تشک یوگا دراز بکشید دو زانوی خود را خم کنید. کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید سپس به آرامی دوزانی خود را بالا بیاورید و به سمت سینه خود خم کنید. با دو دست خود، دو زانو و نگه داشته و به سمت قفسه سینه بکشید. به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید سپس دوباره تکرار کنید. درمان رگ به رگ شدنِ کمر

 • حالت گربه گاو

در این حرکت با زانو زدن با چهار دست و پا، راه حرکت بازو زدن با چهار دست و پا آغاز کنید. دست ها در راستای شانه قرار دهید و زانوها در راستای باسن باشد. در حالی که به طور عمیق بازدم انجام میدهید ستون فقرات خود را با آرامی به شکل قوس در آورید. همانطور که شما این کار را انجام میدهید مرکز بدن خود را به سمت پشت بکشید این حرکت را حدود ده بار انجام دهید. درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

جراحی رگ به رگ شدن کمر

عمل جراحی در موارد بسیار نادری که رگ به رگ شدن کمر به روش‌های دیگر پاسخ ندهد و همراه با دیسک کمر باشد ممکن هست انجام شود.

سخن پایانی

رگ به رگ شدن کمر یک آسیب شایع است که زمانی رخ می دهد که رباط ها و عضلات حمایت کننده از ستون فقرات کشیده شوند ویا آسیب ببنند. معمولاً در نتیجه حرکت ناگهانی یا بیش از حد رخ می دهد. ناحیه آسیب دیده ممکن است دردناک، متورم و سفت باشد و فرد ممکن است کاهش تحرک و مشکل در انجام فعالیت های روزمره را تجربه کند. در بیشتر موارد، کشیدگی کمر در عرض چند هفته بهبود می یابد. در صورت تداوم یا بدتر شدن درد یا وجود علائم درگیری عصبی، مراجعه به دکتر ستون فقرات ضروری است.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *