نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درمان زانو درد

درمان زانو درد شامل یک رویکرد چند وجهی است که به علل زمینه‌ای می‌پردازد، التهاب را کاهش می‌دهد و عملکرد مفصل را بازیابی می‌کند. علت درد زانو می تواند ناشی از شرایط پزشکی مختلفی باشد، از جمله آرتروز زانو ، آسیب های رباط، پارگی منیسک ، تاندونیت و بورسیت. برخی از علائم رایج زانو درد عبارتند از تورم، سفتی، قرمزی و مشکل در حرکت زانو. سلامت زانو بسیار حائز اهمیت است چراکه زانو از مهم‌ترین مفاصل بدن است که درد در این ناحیه بسیار عذاب‌آور و طاقت‌فرسا است.

زانو درد انواع مختلفی دارد و دلایل ایجاد آن نیز متفاوت است. اگر شما هم مدتی در زانوی خود احساس درد و ناراحتی دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا هر آنچه لازم است در ارتباط با زانو درد  و درمان زانو درد بدانید را شرح دهیم.

زانو درد چیست؟

درد در ناحیه زانو یا همان زانو درد را می‌توان از شایع‌ترین مشکلات سیستم اسکلتی و بدنی انسان دانست که بر اثر دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. بر خلاف تصور بسیاری از افراد زانو درد تنها متعلق به سالمندان نیست بلکه زنان و مردان جوانان نیز ممکن است به دلایل گوناگونی با آن دست و پنجه نرم کنند.

در سال‌های اخیر شاهد انواع مختلف زانو درد‌ها در جوانان مخصوصاً خانم‌های جوان بوده‌ایم. لازم است بدانید میزان زانو درد با توجه به علت و میزان درگیری زانو با مشکل، متفاوت است و در تمام افراد یکسان نیست به همین دلیل درمان‌های متفاوتی نیز برای آن وجود دارد. برای درمان و آشنایی با علل مختلف آن، در ادامه همراه ما باشید.

درمان زانو درد

علل شایع زانو درد

زانو درد علل مختلفی دارد که از لحاظ شدت درد و درگیری در افراد مختلف متفاوت است. عواملی از قبیل : وضعیت جسمانی، شغل فرد، سن فرد، فعالیت بدنی و… بر روی میزان درد و نوع زانو درد اثر‌گذار هستند.

از مهم‌ترین دلایل ایجاد آن در  افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • صدمه، فشار و آسیب به زانو
  • آرتروز زانو
  • کمبود ویتأمین‌ها و مواد معدنی بدن
  • افزایش سن
  • آسیب به کشکک زانو
  • آسیب‌دیدگی رباط زانو
  • فعالیت‌های بدنی بسیار شدید و ناگهانی

انواع زانو درد

زانو درد ممکن است به دلایل مختلفی در افراد دیده شود که هر کدام نیز درمان‌های خاص خود را دارند. انواع زانو درد‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد. این سه دسته عبارتند از :

  1. زانو درد‌های عصبی : گاه زانو درد‌هایی که افراد درگیر آن می‌شوند تنها به دلیل ناراحتی‌های اعصاب و درگیری سیستم عصبی فرد باشد. در زانو درد‌های عصبی، زانو آسیب ندیده است و هیچ مشکلی ندارد تنها درد‌هایی که در ناحیه زانو احساس می‌شود به میزان آرامش، آسایش و اعصاب فرد دارد.
  2. زانو درد‌های ناگهانی : زانو درد‌های ناگهانی همان گونه که از نامشان پیداست به صورت ناگهانی و یک دفعه‌ای مهمان بدن شما می‌شود. زانو درد‌های ناگهانی نیز دلایل مختلفی دارد. از جمله : پیاده روی سنگین، ورزش‌های طولانی و سنگین، بالا و پایین رفتن بسیار زیاد از پله‌ها، پیچش زانو و….هنگام زانو درد‌های ناگهانی اگر درد شما مزمن نیست بهتر است استراحت کنید و از فعالیت‌های بدنی شدید امتناع کنید در این صورت در طی چند روز زانو درد شما بهبود خواهد یافت. در صورتی که درد شما بهتر نشد می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.
  3. زانو درد ناشی از آسیب دیدگی : در این نوع ، زانو به دلیل آسیب‌دیدگی و صدمه وارد شده به آن دچار درد شده است. این آسیب‌ها بسیار زیاد هستند که پارگی رباط، دررفتگی کشکک زانو، انحراف استخوان زانو، نرمی غضروف، اضافه وزن، زانو درد پس از زایمان و… را تنها بخشی از آن‌ها دانست. درمان این نوع  بستگی به تشخیص  متخصص زانو و تجویز آن دارد.

زانو درد در بانوان

زانو درد در بانوان بسیار شایع‌تر از مردان است، این امر به دلیل تفاوت در آناتومی بدن زنان با مردان، میزان و نوع هورمون‌های موجود در بدن زنان و… است. زانو‌های زنان از استقامت کمتری نسبت به زانو‌های مردان برخوردار است که سبب شایع‌تر بودن آرتروز زانو در زنان نیز شده است.

زنان به صورت کلی در سن ۵۰ سالگی یائسه می‌شوند که این موضوع ابتلا به آرتروز زانو را زیادتر می‌کند. ترمیم‌پذیری و پایداری غضروف زانو در زنان یائسه بسیار کمتر است.

خانم‌های زیر ۳۰ سال نیز گاه دچار زانو درد می‌شوند این زانو درد ناشی از نرمی غضروف زانو است. در این بیماری غضروف زانو دچار خراشیدگی و التهاب می‌شود که زنان هنگام راه رفتن، احساس سوزش در زانو می‌شوند همچنین هنگام راه رفتن زانو‌ها صدا می‌دهند.

درمان زانو درد

انواع درمان زانو درد

برای زانو درد درمان‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام  متناسب با نوع زانو درد و تشخیص پزشک است. قبل از هر گونه اقدام به درمان ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق و در صورت نیاز با انجام آزمایشات مختلف، نوع و علت زانو درد را تشخیص دهد. با تشخیص درست پزشک می‌تواند درمان دقیق و درست را تجویز کند.

درمان‌ها انواع مختلفی از جمله درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و کاردرمانی، جراحی و تزریق ژل در زانو است. در ادامه هر یک را به اختصار شرح خواهیم داد.درمان‌های دارویی

اگر درد مراحل اولیه باشد و مشکل بسیار جدی نباشد، پزشک دارو تجویز می‌کند که با مصرف یک یا چند دوره دارویی، زانو درد شما درمان می‌شود.

انواع مسکن‌ها برای کاهش و کنترل درد، کورتیکواستروئید‌ها برای کاهش التهاب، دارو‌های ضد ویروس نیزباز جمله پر مصرف‌ترین دارو‌ها برای درمان درد زانو  هستند.

لطفاً دقت داشته باشید که بدون مشورت و تجویز پزشک، هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید حتی دارو‌هایی مانند مسکن‌ها می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند. شما می توانید به کلینیک دکتر نوری مراجعه کنید تا برنامه دارویی و  درمانی مناسبی برای شما تعیین شود.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

کاردرمانی و فیزیوتراپی یکی دیگر از روش‌های درمانی هستند که می‌توانند مؤثر باشند. فیزیوتراپی و کاردرمانی هر دو نوعی ورزش طبی و پزشکی هستند که به بهبود زانو درد کمک می‌کنند.

جراحی زانو

زمانی که آسیب دیدگی زانو بسیار شدید باشد و درمان‌های اولیه مانند دارو و فیزیوتراپی جوابگوی درمان نباشد، باید جراحی کنید. پزشکان سعی می‌کنند قبل از اقدام به جراحی با سایر روش‌های درمانی، زانو درد را درمان کنند اما گاه چاره‌ای جز جراحی نیست.

جراحی زانو نیز انواع مختلفی دارد که شامل : جراحی آرتروسکوپی، جراحی استئوتومی و جراحی تعویض مفصل زانو است.

تزریق زانو

انواع تزریقات داخل زانو شامل :

1. تزریق کورتیکواستروئید : اینها تزریق داروهای ضد التهابی مانند کورتون هستند که به کاهش درد و تورم در مفصل زانو کمک می کنند.

2. پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) : پی آر پی شامل نمونه برداری از خون خود بیمار، جدا کردن پلاکت ها و سپس تزریق PRP به مفصل زانو است. تصور می شود پلاکت ها باعث بهبودی می شوند. تزریق prp یک سرم غنی شده از پلاکت است. پلاکت‌ها برای ترمیم به داخل بدن بیمار تزریق می‌شوند. با تزریق این سرم غنی شده باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده، غضروف زانو، رباط زانو کمک می‌کند.

3. اسید هیالورونیک : ژل زانو یک ماده روان کننده است که به طور طبیعی در مفصل زانو یافت می شود. آنها می توانند به بهبود عملکرد مفاصل و کاهش درد کمک کنند. Euflexxa، Hyalgan، Monovisc، Supartz : همه اینها نام های تجاری اسید هیالورونیک هستند که برای آرتروز زانو استفاده می شوند. ویسکو ساپلمنت به تزریق ژل زانو به مفصل زانو برای تکمیل مایع روان کننده طبیعی و کاهش درد اشاره دارد. اسید هیالورونیک یک ژل طبیعی در زانو است که سبب کاهش فشار بر غضروف می‌شود، زمانی که مقدار طبیعی این ژل کم شود، با تزریق این ژل به زانو نسبت به درمان  اقدام می‌کنند.

4. درمان با سلول بنیادی : این شامل تزریق سلول های بنیادی، که پتانسیل تبدیل شدن به انواع سلول ها را دارند، به مفصل زانو برای بهبود و بازسازی است.

5. پرولوتراپی : این شامل تزریق یک محلول، معمولاً حاوی دکستروز، به مفصل زانو برای تحریک پاسخ درمانی طبیعی بدن است.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *