نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درمان خار پاشنه بدون جراحی

خار پاشنه (Plantar Fasciitis) یک مشکل معمول پا است که به علت التهاب پیچیده  بافت زیر پاشنه پا ایجاد می‌شود. برای درمان خار پاشنه بدون جراحی، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

استراحت،  ماساژ  یخ  ، کفش مناسب، کار فشار وزن روی  پاشنه، ورزش‌های کششی و  تقویتی، داروها، فیزیوتراپی، تغییرات در فعالیت‌های روزانه و …

لازم به ذکر است که  درمان خار پاشنه بدون جراحی  نیاز به زمان و صبر برای بهبود کامل دارد و در موارد شدید‌تر، مشاوره پزشکی برای گزینه‌های درمانی پیشرفته‌تر مورد نیاز باشد. همچنین، این توصیه می‌شود که قبل از شروع هر درمان جدید با پزشک مشورت کنید.

عوامل وعلائم خار پاشنه

در ادامه مقاله عوامل و علائم خار پاشنه (Plantar Fasciitis) ذکر شده  :

عوامل موجب ایجاد خار پاشنه:

 1. فشار زیاد بر پاشنه پا: فشار وزنی  بیش از حد به  پاها ، به ویژه در فعالیت‌هایی که فشار زیادی بر پاشنه پا وارد می‌کند، می‌تواند به ایجاد این مشکل منجر شود.
 2. قوس کف پا : افراد با کف پای صاف یا با کف پا با قوس زیاد  ممکن است به خار پاشنه بیشتر دچار شوند.
 3. وزن بیش از حد: اضافه وزن می‌تواند فشار اضافی بر پاشنه پا وارد کرده و به ایجاد التهاب منجر شود.
 4. کفش نامناسب: استفاده از کفش‌های نامناسب  یا کفش‌هایی با طراحی نادرست می‌تواند به مشکلات پاشنه منجر گردد.
 5. تغییرات سنی: با پیشروی سن، بافت‌های پا ممکن است کمتر انعطاف‌پذیر شوند و این به خار پاشنه منجر شود.

درمان خار پاشنه بدون جراحی

علائم خار پاشنه:

 1. درد شدید در پاشنه پا، به ویژه در نزدیکی پاشنه نزدیک به قوس پا.
 2. درد صبح زود: بسیاری از افراد با خار پاشنه در صبح زود بعد از خواب یا بعد از یک مدت استراحت احساس درد می‌کنند.
 3. کاهش  درد با راه رفتن :  در اوائل بیماری و شدت کم آن  درد معمولاً  با راه رفتن بهتر می شود البته با تشدید بیماری با راه رفتن و ایستادن هم درد وجود خواهد داشت
 4. سفتی و تورم پاشنه: منطقه پاشنه پا ممکن است سفت شده و تورم داشته باشد.
 5. درد در طول روز: در برخی از موارد، درد ممکن است در طول روز ادامه داشته باشد و بیشتر شدت آن با تمرین و فعالیت‌های زیاد افزایش یابد.

تشخیص و درمان خار پاشنه نیاز به مشاوره پزشکی تخصصی دارد. اگر شما چنین علائمی را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا تشخیص دقیقی ارائه شود و برنامه درمانی مناسب برای شما تنظیم گردد.

تشخیص خار پاشنه

تشخیص خار پاشنه (Plantar Fasciitis) معمولاً توسط پزشک متخصص بر اساس تاریخچه بالینی شما، بررسی جسمانی  صورت می گیرد  ممکن است به مطالعات تصویری نیز نیاز باشد. این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

 • مصاحبه پزشکی: پزشک ممکن است از شما سوالاتی در مورد علائم و تاریخچه درد پا و فعالیت‌هایتان بپرسد.
 • بررسی جسمانی و معاینه : پزشک ممکن است پاها و پاشنه‌های شما را برای دیدن علائمی چون سفتی، تورم یا تحت فشار بودن معاینه کند.
 • آزمون‌های تشخیصی: پزشک ممکن است از تکنیک‌هایی مانند فشار دادن بر پاشنه پا برای تعیین نقطه درد استفاده کند. این آزمون‌ها ممکن است در تشخیص خار پاشنه کمک کنند.
 • تصویر برداری تشخیصی: در موارد شدید‌تر یا اگر پزشک دلیل دقیق‌تر نیاز داشته باشد، ممکن است به انجام  تصویربرداری تشخیصی مانند اسکن اولتراسونوگرافی (Ultrasound) یا رادیوگرافی (X-ray) باشد  تا از آسیب به استخوان‌ها و بافت‌های پا مطمئن شود.
 • بررسی عوامل: پزشک ممکن است به بررسی عواملی مانند عفونت‌ها یا مشکلات دیگری که ممکن است علائم مشابه با خار پاشنه داشته باشند، بپردازد تا تشخیص صحیح را برای شما ارائه دهد.

با ترکیب این اطلاعات، پزشک قادر خواهد بود تا تشخیص دقیقی در مورد خار پاشنه شما ارائه نماید و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند به بهبود سریع‌تر و موثرتر مشکل کمک کند .

درمان خار پاشنه بدون جراحی

اگر خار پاشنه درمان نشود چه میشود؟

اگر خار پاشنه (Plantar Fasciitis) درمان نشود یا به صورت نادرست درمان شود، ممکن است مشکلات و عوارض بیشتری ایجاد گردد. این عوارض شامل موارد زیر می‌باشند:

 • تشدید علائم: عدم درمان می‌تواند به تشدید درد در پاشنه پا و افزایش مدت زمان درد منجر شود.
 • تغییر در نحوه راه رفتن: برای کاهش درد، برخی افراد ممکن است نحوه راه رفتن خود را تغییر دهند که ممکن است به مشکلات دیگری مانند درد در سایر قسمت‌های بدن و افزایش فشار بر سایر مفاصل منجر شود.
 • تغییرات استخوانی: در موارد شدید‌تر، عدم درمان می‌تواند به تغییرات در استخوان‌ها، از جمله تغییر استخوانی (پوسیدگی) بیانجامد.
 • کاهش فعالیت‌های روزانه: درد شدید می‌تواند به کاهش فعالیت‌های روزانه، حتی کارهای روزمره مثل راه رفتن، منجر شود.
 • مشکلات روحی: در مواردی که خار پاشنه به مدت طولانی و شدید ادامه داشته باشد، ممکن است افراد از نظر روحی تحت تأثیر قرار بگیرند و افسردگی یا استرس تجربه کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض و بهبودی سریع‌تر، مراجعه به پزشک و دریافت درمان مناسب به موقع است. درمان‌های معمول شامل استفاده از کفش مناسب، تمرینات کششی و تقویتی، فیزیوتراپی، داروها و در موارد نادر، جراحی می‌شوند.

درمان خار پاشنه بدون جراحی

درمان خار پاشنه (Plantar Fasciitis) می‌تواند به صورت ترکیبی و در مراحل مختلف انجام شود. در زیر توضیحاتی کلی در مورد مراحل درمان خار پاشنه آمده:

 1. استراحت: اولین گام در درمان خار پاشنه استراحت است. اجتناب از فعالیت‌هایی که به پاها فشار زیادی وارد می‌کنند و استفاده از کفش‌های مناسب از این نظر مهم می‌باشد.
 2. ماساژ یخ‌: قرار دادن بسته‌های یخ در منطقه دردناک به مدت 15-20 دقیقه چند بار در روز می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.
 3. کفش‌های مناسب: استفاده از کفش‌ مناسب برای پشتیبانی از پا و کاهش فشار بر پاشنه ضروری است.
 4. تمرینات تقویتی و کششی : انجام تمرینات تقویتی و کششی  عضلات پا و پاشنه می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند. معمولاً توصیه به تمرینات کشش پاشنه (Plantar Fascia Stretch) و تقویت عضلات پا (مانند تمرینات ایستایی ) می‌شود..
 5. داروها: در موارد شدید‌تر، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تجویز نماید.
 6. فیزیوتراپی و توانبخشی: جلسات فیزیوتراپی و توانبخشی می‌تواند به بهبودی و تقویت عضلات کمک کند.
 7. تزریق‌های کورتیکواستروئید: در موارد شدید، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید به منطقه مورد نظر  انجام دهد.

در موارد نادر اگر درمان‌های مذکور به نتیجه نرسند، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه آخر در نظر گرفته شود.

نکته مهم: قبل از شروع هر درمان جدید باید با پزشک مشورت کنید تا تشخیص دقیقی در مورد وضعیت خود بگیرید و بهترین برنامه درمانی برای شما تعیین گردد. همچنین، تعهد به برنامه درمانی و رعایت راهنمایی‌های پزشکی بسیار مهم است تا بهبودی موثرتری را تجربه کنید.

برای مشاهده ورزش های پا و خارپاشنه به سایت دکتر نوری مراجعه نمایید همچنین می توانید ورزش های دکتر نوری را در گوگل جستجو نمایید.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *