نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه

درد کمر هنگام عطسه‌ و سرفه ممکن است نشانه ای از مشکلی باشد که نیاز به توجه دارد. این درد می تواند مبهم، تیز و یا خنجری باشد. و می‌تواند با عطسه یا سرفه‌های مکرر تشدید شود. مهم است که علل بالقوه آن را پیگیری کنید و در صورت ادامه یا بدتر شدن درد به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، زیرا ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به ارزیابی و درمان بیشتر دارد.

بیرون زدگی و یا پارگی دیسک از علل مهمی هستند که با سرفه و عطسه موجب درد ستون فقرات و بخصوص کمر درد می شوند. اما نگران نباشید این مشکلات درمان های موثر و مفیدی دارند.

اگر این مشکل به شدت اذیت‌کننده است یا به مرور زمان بدتر می‌شود، بهتر هست  که به دکتر ستون فقرات مراجعه کنید.

علت درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه

درد در ستون فقرات هنگام عطسه و سرفه معمولاً به دلایل زیر مرتبط می‌شود :

 • ورزش نکردن : افرادی که فعالیت بدنی کافی نداشته باشند، عضلات پشتی ضعیف می‌شوند که می‌تواند درد و ناراحتی هنگام عطسه و سرفه ایجاد کند.
 • فشار عضلانی : وقتی عطسه و سرفه می‌کنید، عضلات پشتی و محیط های مجاور آن فشار و تنش می‌بینند. اگر این عضلات قوی نباشند یا تنش زیادی داشته باشند، ممکن است درد ایجاد کنند.
 • مشکلات مهره‌ها : اگر مهره‌های ستون فقرات مشکلاتی مثل دیسک فشاری یا تغییر شکل داشته باشند، عطسه و سرفه می‌تواند فشار بیشتری روی آنها ایجاد کند و درد را تشدید نماید.
 • التهابات مفصلی : التهاب مفاصل ستون فقرات می‌تواند باعث درد شود و عطسه و سرفه نیز ممکن است این درد را تشدید کند.
 • مشکلات عصبی : در موارد نادر، مشکلات عصبی می‌تواند به درد ستون فقرات هنگام عطسه و سرفه منجر شود.

اگر درد شما مدت طولانی‌تری ادامه دارد، شدید است یا با علائم دیگری همراه بوده (مانند اختلالات حسی یا علائم عصبی)، بهتر است که با پزشک متخصص مشورت کنید تا تشخیص دقیقی از وضعیت خود دریافت نمایید و درمان مناسب را به شما توصیه کنند.

درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه

بیرون زدگی یا فتق دیسک

دیسک کمر یکی از علل درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه می‌تواند باشد. فتق دیسک وقتی رخ می‌دهد که قسمت مرکزی دیسک میانی از محیط خارج شده و فشار به نخاع افزایش یابد. این فشار می‌تواند به تنهایی یا هنگام فعالیت‌هایی مثل عطسه و سرفه، نشستن، یا خم شدن بیشتر شود.بیرون زدگی دیسک کمر

هنگامی که دیسک فتق داشته باشد، ممکن است علائمی مانند درد، تنش عضلانی، اختلالات حسی، یا کاهش قدرت عضلات را تجربه کنید. وقتی عطسه و سرفه می کنید، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می‌شود و این می‌تواند درد را شدت بدهد. همچنین، عطسه و سرفه باعث تنش عضلات پشتی شده که ممکن است درد را تشدید کند.

در صورتی که شما مشکوک به وجود فتق دیسک هستید یا علائم مشابه دارید، بهتر است تا به پزشک مراجعه کنید. آزمون‌ها و تصاویر پزشکی ممکن بوده نیاز به تشخیص دقیق‌تر داشته باشند و پزشک درمان مناسب را توصیه خواهد کرد.

رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی عضله و تاندون دو مسئله جداگانه و مختلف در بدن هستند :

 • کشیدگی عضله : در این مورد، معمولاً یک عضله دچار کششش و آسیب  جزئی می‌شود. علائم شامل درد، تورم  و ممکن است محدودیت در حرکت باشد. علل معمول کشیدگی عضله شامل فشار زیاد بر عضله، کشش ناگهانی، یا فعالیت بیش از حد معمول عضلات هستند.
 • کشیدگی تاندون : در این حالت، یک تاندون  دچار آسیب می‌شود. علائم معمولا شامل درد شدید، تورم، کم شدن قدرت در مفصل و ناتوانی در حرکت معمولی مفصل هستند. علل کشیدگی رباط معمولاً شامل تصادفات و آسیب‌های ورزشی می‌شوند.

برای تشخیص و درمان صحیح، بهتر است که با متخصص کمر مشورت کنید. آنها می‌توانند بررسی کلینیکی انجام دهند، تصاویر تشخیصی مورد نیاز را درخواست کنند و بر اساس تشخیص خود، برنامه درمانی مناسب را تعیین نمایند.

تنگی نخاعی

تنگی کانال نخاعی  یک وضعیت پزشکی جدی است که وقتی کانال نخاعی فشار زیادی تحمل می‌کند، ایجاد می گردد. این وضعیت می‌تواند به علت عوامل مختلفی اتفاق بیافتد، از جمله :

 • فتق دیسک : وقتی دیسک‌های بین مهره‌ها فشار به نخاع وارد می‌کنند، می‌توانند تنگی نخاعی ایجاد نمایند.
 • فرسایش و آرتروز استخوانی : فرسایش استخوانی که به ستون فقرات فشار وارد می‌کنند می‌توانند به تنگی نخاعی منجر شوند.
 • التهاب‌ها و عفونت‌ها : التهاب‌ها و عفونت‌ها در منطقه نخاع نیز می‌توانند به تنگی نخاعی بیانجامد.
 • تومورها : وجود تومورها در منطقه نخاع نیز می‌تواند فشار و تنگی را ایجاد کند.

  علائم تنگی کانال نخاعی کمر
  علائم تنگی کانال نخاعی کمر در راه رفتن بدتر و با نشستن بهتر می شود

علائم تنگی نخاعی ممکن است شامل درد، ضعف عضلات، مشکل  حرکت و علائمی مثل اختلالات مثانه و روده را نیز دربرگیرد. تشخیص با شرح خال و معاینات بالینی و تصاویر پزشکی و مطالعات تخصصی تعیین می‌شود.

در صورتی که شما یا کسی که می‌شناسید مشکوک به تنگی نخاعی هستید، باید  به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا جراح مغز مراجعه کنید. این وضعیت نیاز به تشخیص دقیق و درمان مناسب دارد تا از عوارض جدی جلوگیری شود.

درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه

درمان‌های خانگی درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه

درمان‌ در خانه می‌توانند به کاهش درد ستون فقرات و کمر هنگام عطسه‌ و سرفه کمک کند، اما لازم به ذکر است در صورتی که درد شدید باشد یا مدت زمان طولانی‌تری ادامه داشته باشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از وضعیت خود دریافت نمایید. درمان‌های خانگی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • استراحت : استراحت در مواجهه با درد معمولاً مفید است. در موقعیت‌هایی که درد دارید، تلاش کنید تا استراحت کرده و فشار روی ستون فقرات را کاهش دهید.
 • گرما و سرما : استفاده از دستگاه گرما و سرداز می‌تواند به تسکین درد کمک کند. ممکن است گرما برای شل شدن عضلات مفید باشد و سرما به کاهش التهاب و تورم کمک کند. از این دو به تناوب استفاده کنید.
 • ورزش‌های کم‌ فشار : ورزش‌هایی مانند شنا یا پیاده‌روی می‌توانند به تقویت عضلات پشتی و بهبود وضعیت ستون فقرات کمک کنند.
 • مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی : داروهایی مثل ایبوپروفن  می‌توانند به تسکین درد و التهاب کمک نمایند. با اطلاع از پزشک یا داروساز خود در مورد مصرف این داروها مشورت کنید.
 • تکنیک‌های تنفسی و آرامش : تنفس عمیق و تکنیک‌های آرامشی می‌توانند به کاهش تنش عضلانی و درد کمک کنند.

مهم است که در صورت بروز درد مزمن یا شدید، به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری از وضعیت خود دریافت کرده و درمان مناسب را دریافت نمایید.

در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری درمان های غیر جراحی کمر و سیاتیک انجام می گیرد.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *