نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی عملی است که بیماران مبتلا به دیسک کمر و افرادی که از درد کمر و گردن خود رنج می‌برند، درصورت نیاز فوری به آن روی می آورند.همانطور که از اسمش مشخص است در این عمل قسمتی از لامینای ستون فقرات توسط جراح خارج می‌شود، حتی ممکن است در مواردی کل لامنیا را خارج کند.زیرا لامینا با فشار به ریشه های عصبی و نخاع باعث کمردرد و احساس ناخوشایند در هنگام دیسک کمر و تنگی نخاع میشود.

عمل های جراحی معمولا بدون عوارض نیستند، و این عمل هم جزو دسته از این موارد می‌تواند باشد.با این تفاوت که عمل لامینکتومی از عوارض بسیار و خطرات بدی پس از عمل برخوردار است، پس بهتر است در صورتی که راه دیگری برای درمان دارید به این عمل روی نیاورید.هرچند در این باره بهتر است با  بهترین متخصص ستون فقرات در تهران خود مشورت کنید، زیرا برای بعضی از افراد این عمل می‌تواند جوابگوی خوبی باشد.

آیا همه افراد مبتلا به کمردرد به این عمل نیاز دارند؟

بسته به نوع درد و شدت آن می‌تواند متفاوت باشد.برای مثال درد کمر می‌تواند اوایل خیلی کم و آزاردهنده باشد، اما مداخله ای در انجام کارهای روزمره شما اینجا نکند و یا می‌تواند خیلی شدید باشد و فرد را از پا در بیاورد، در این صورت نه تنها فرد درد زیادی را تحمل می‌کند بلکه نمی‌تواند کارهای ساده خود را مثل گذشته انجام دهد.

در چنین شرایطی افراد به انواع درمان ها روی می آورند.طریقه آسیب دیدگی کمر می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین روش درمان آن هم نیز متفاوت است.شخصی که از دیسک کمر رنج می‌برد، به علت بلند کردن اجسام سنگین و پاره شدن دیسک کمرش اول مشکل و دردش را برطرف می‌کند.

جراحی لامینکتومی

این درد می‌تواند هماره با احساس ضعف و سستی همراه باشد.ممکن است فرد درد شدیدی را در راستای عصب سیاتیک خود احساس کند که این درد از باسن تا ران توسعه یافته و احساس ناخوشایند و بدی به فرد وارد می‌کند.می‌توان گفت رایج ترین نشانه فتق دیسک سیاتیک است.راه های مختلفی برای درمان درد موجود می‌باشد، پس تا زمانی که می‌توانید با روش های دیگر درد خود را کاهش دهید یا از بین دهید جراحی را برای آخرین راه انتخاب کنید.

از جمله درمان های بدون جراحی می‌توان اشاره داشت: تنظیم وزن، ترک سیگار، مسکن ها و داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلات، فیزیوتراپی و کار درمانی، همچنین شخص با رعایت نکات ایمنی و فشار نیاوردن به کمرش می‌تواند مشکل را تا حدودی بر طرف کند.اما اگر به دنبال روشی قطعی برای درمان هستید و این روش ها نتوانسته پاسخگوی مشکل شما باشد میتوانید جراحی لامینکتومی را امتحان کنید.

شرایط و آمادگی قبل از جراحی

بهترین جراح دیسک کمر در تهران در این باره شخصا صحبت می‌کند و نکات لازم را به شما می‌گوید، او همچنین با انجام آزمایشات لازم و چک کردن وضعیت سابقه پزشکی شما شرایط را برای انجام عمل لامینکتومی آماده می‌سازد.

اما نکاتی هستند که بهتر است به آنها توجه کنید:

 • اگر سابقه بیماری یا آلرژی به چیز خاصی دارید قبل از عمل با او درجریان بگذارید، همچنین از خوردن غذا و نوشیدن آب قبل از عمل خودداری کنید!
 • اگر باردار هستید، یا احتمال بارداری در شما کم نیست با پزشک خود در میان بگذارید.
 • توجه کنید اگر به دلایلی از داروهایی استفاده می‌کنید که باعث لخته شدن خون شما می‌شود قبل از جراحی حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر حفظ آرامش برای شما دشوار است قبل از انجام عمل جراحی در صورتی که احساس راحتی و آرامش ندارید میتوانید از پزشک بخواهید به شما مسکن تزریق کند.
 • قبل از انجام جراحی لامینکتونی ، پزشک جراحی فرمی را به شما می‌دهد و از شما می‌خواهد با دقت آن را بخوانید و امضا کنید، اگر سوالی داشتید میتوانید از او بپرسید.

نکاتی هنگام جراحی لامینکتومی

 • مدت زمان جراحی می‌تواند حدود 2 تا 3 ساعت طول بکشد، اما با توجه به شرایط بیمار می‌تواند کمی تغییر کند.
 • هنگام جراحی محل کاملا ضد عفونی می‌شود، همچنین ممکن است با بی‌هوشی عمومی انجام بپذیرد یا از بی حسی استفاده شود، در بی حسی بیمار بیدار است اما مطلقا از کمر به پایین بی حس است؛ شما می‌توانید در این باره با پزشک مشورت کنید.

جراحی لامینکتومی

 • متخصص کمر درد در تهران با ایجاد برش بر روی محل مورد نظر، و انجام سایر مراحل لامینا را برمی‌دارد و بعد قسمتی از محل دیسک یا در صورت نیاز تمام آن را خارج می‌کند.
 • بعد از کنترل نبض بیمار در صورت مطلوب بودن فشارخون او به بخش های دیگر انتقال می‌باید.
 • بیمار به مدت 2 روز در بیمارستان استراحت می‌کند و در صورت وجود مشکل به پزشک گزارش می‌دهد، همچنین برای تسکین درد خود با تجویز دکتر مسکن صرف می‌کند.
 • باید توجه داشت که روند درمان در افراد مختلف با توجه به سن و شرایط آنها متفاوت است و ممکن است برای بعضیا دیرتر و بعضی دیگر زودتر انجام بیابد.
 • برای تسریع روند درمان بهتر است فیزیوتراپی انجام دهید و عضلات خود را تقویت کنید.
 • در ادامه پس از عمل بیمار معمولا میتواند بعد از مدتی با کمربند راه برود، ولی باید توجه داشته باشد که از انجام کار های سنگین پرهیز کند.
 • همچنین مصرف دخانیات و سیگار در این بازه زمانی برای بیمار خطرناک است و می‌تواند مشکلاتی برای او ایجاد کند.
 • از نوشیدن آب زیاد در این دوره پرهیز نکنید.
 • حدود 80 درصد از بیماران از عمل لامینکتومی رضایت کافی داشته و گفته اند که درد آن ها را کاهش داده است.

عوارض جراحی لامینکتومی

بعد از جراحی لامینکتومی ممکن است که درد بیمار از بین نرود و مشکل آنها عود کند، هرچند مشکل آنان حل شده و دردی که در پاها و بازوهای خود داشته اند نسبت به گذشته کمتر می‌شود.اما هنوز ممکن است کمردرد از بین نرود، به خصوص در طی زمان این کمردرد تشدید شود.همانطور که ذکر کرده بودیم این جراحی عوارضی نیز بدنبال دارد.

خون ریزی، عفونت در محل جراحی و ترشح درد، عوارض استفاده از بیهوشی عمومی از جمله خطرات این جراحی است.همچنین بعضی افراد ممکن است جراحی موفقیت آمیزی نداشته باشند و درد آنها بیشتر شود، در این صورت دوباره این عمل انجام می‌پذیرد.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *