نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

تنوسینوویت دکورون

تنوسینوویت دکورون (Tenosynovitis of De Quervain) یک نوع التهاب مفصل و بافت های نرم در اطراف انگشتان شست شامل مچ و انگشتان شست است. این التهاب معمولاً ناشی از تحرک مکرر و یا فشار بر بافت های نرم در منطقه مچ و انگشتان شست می باشد. علائم این بیماری عبارتند از:

 1.  درد و تورم در منطقه مچ و انگشتان شست
 2.  درد و تحرک محدود در منطقه مچ و انگشتان شست
 3.  احساس درد و سختی در حرکت دادن انگشتان شست و مچ
 4.  درد و تورم در منطقه دست به ویژه در منطقه مچ و انگشتان شست پایین تر از انگشتان

در صورتی که شما علائمی از تنوسینوویت دکورون تجربه می کنید، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کرده تا تشخیص صحیحی دریافت نمایید و درمان مناسبی برای شما تجویز شود.

علت ایجاد بیماری تنوسینوویت دکورون

بیماری تنوسینوویت دکورون معمولاً ناشی از تحرک مکرر و یا فشار بر بافت های نرم در منطقه مچ و انگشتان شست است. علل و عواملی که می‌توانند باعث ایجاد این بیماری شوند عبارتند از:

 1.  تکرار کارها با حرکات تکراری و یا فشار بر منطقه مچ و انگشتان شست، مانند استفاده بلند مدت از موبایل، کار با کیبورد و ماوس، استفاده از ابزارهای دستی و غیره.
 2. انجام فعالیت‌های ورزشی یا سبک زندگی فعال که نیازمند حرکات تکراری و فشار بر بافت‌های نرم در منطقه مچ و انگشتان شست است، مانند تنیس، بدمینتون، ورزش‌های وزنه‌برداری و غیره.
 3.  ترمیم ناصحیح شکستگی در منطقه مچ و انگشتان شست، که ممکن است باعث تغییر در ساختار آنها شده و به عوامل التهابی و آسیب‌های جانبی منجر شود.
 4.  عوامل هورمونی، مانند بارداری و شیردهی که ممکن است باعث تغییرات در بافت‌های نرم منطقه مچ و انگشتان شست شده و به تنوسینوویت دکورون منجر گردد.
 5. برخی اختلالات مزمن، مانند روماتوئید آرتریت و آرتریت‌های دیگر، که می‌توانند باعث التهاب و تغییرات در بافت‌های نرم منطقه مچ و انگشتان شست شده و به تنوسینوویت دکورون منجر شوند.

شناختن علل و عوامل خطر تنوسینوویت دکورون می‌تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

تنوسینوویت دکورون

عوامل خطر در ایجاد تنوسینوویت دکورون

تنوسینوویت دکورون معمولاً به علل و عوامل مختلفی برگرفته از فعالیت‌های روزمره و شغلی افراد برگشته و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. برخی از عوامل خطر که می‌توانند باعث ایجاد تنوسینوویت دکورون شوند عبارتند از:

 1.  تکرار کارها با حرکات تکراری: انجام فعالیت‌های روزمره و شغلی که حرکات تکراری برای مچ و انگشتان شست را نیازمند کند.
 2.  فشار طولانی مدت: فعالیت‌هایی که نیازمند فشار طولانی مدت بر مچ و انگشتان شست هستند، مانند استفاده از ابزارهای دستی ثقیل، باربری و غیره.
 3.  ورزش‌ها و فعالیت‌های ورزشی: انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های ورزشی که نیازمند حرکات تکراری و فشار بر مچ و انگشتان شست است.
 4.  شرایط شغلی: انجام فعالیت‌های شغلی که نیازمند استفاده از دست‌ها و مچ برای مدت طولانی است، مانند کارهای کاربردی، کارهای بسته‌بندی، کارهای کارگاهی و غیره.

تنوسینوویت دکورون چه عوارضی به دنبال دارد

تنوسینوویت دکورون، در صورت عدم درمان موفق، ممکن است عوارض جدی و دردناکی را به دنبال داشته باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 1.  کاهش توانایی استفاده از دست و ضعف عضلانی: در صورت عدم درمان، این بیماری ممکن است باعث کاهش توانایی استفاده از دست و ضعف عضلانی شود.
 2.  اختلال در حرکت دست و مچ: این بیماری ممکن بوده باعث اختلال در حرکت دست و مچ شود و کار با دست را برای بیمار سخت تر کند.
 3.  درد شدید: تنوسینوویت دکورون ممکن است باعث درد شدید و نامطلوب در منطقه مچ و انگشتان شست گردد که می‌تواند باعث محدود شدن فعالیت‌های روزمره شود.
 4.  تورم و التهاب: در برخی موارد، تنوسینوویت دکورون ممکن بوده منجر به تورم و التهاب در منطقه مچ و انگشتان شست گردد.
 5.  اختلالات خواب: درد شدید و عدم توانایی در استفاده از دست و مچ ممکن است باعث اختلالات خواب شود.
 6.  افتادن اشیاء: به دلیل ضعف عضلات و کاهش توانایی در استفاده از دست و مچ، بیمار ممکن است در نگهداشتن اشیاء مشکل داشته باشد.

در صورت بروز هر یک از این علائم، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان را زودتر شروع کنید.

تنوسینوویت دکورون

تنوسینوویت دکورون چگونه تشخیص داده می‌شود

تشخیص تنوسینوویت دکورون براساس علائم بالینی و تاریخچه پزشکی بیمار قابل تشخیص است. پزشک در ابتدا با بررسی علائم و نشانه‌های بیمار، احتمال ابتلا به این بیماری را بررسی می‌کند.

همچنین، برای تشخیص تنوسینوویت دکورون، پزشک ممکن است از روش‌های تصویربرداری مانند ایکوگرافی و آزمایش‌های تشخیصی دیگر مانند آزمایش خون استفاده کند. در صورتی که پزشک شک دارد، ممکن بود نیاز به مشاوره با یک متخصص اعصاب و روان داشته باشد.

با توجه به اینکه بسیاری از علائم این بیماری، شبیه به علائم بیماری‌های دیگری مانند سندرم تونل کارپال تندرستی است، لذا برای تشخیص صحیح، پزشک باید با دقت و با استفاده از تست‌ها و آزمایش‌های تشخیصی مورد نیاز، علت دقیق علائم را بررسی نماید.

تنوسینوویت دکورون چه درمانی دارد

تنوسینوویت دکورون یک بیماری التهابی است که علاوه بر مدیریت علائم بیماری، نیاز به درمان زمانی که علائم بیماری شدید و مزاجی باشد، دارد. درمان تنوسینوویت دکورون عمدتاً شامل استفاده از داروها و تدابیر غیردارویی است. در صورت تشخیص این بیماری ، پزشک می‌تواند توصیه‌های زیر را برای درمان بیمار ارائه کند:

 • ضد التهاب ها: استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک برای کاهش التهاب و درد در محل تنوسینوویت دکورون می‌تواند مفید باشد.
 • فیزیوتراپی: تمرینات فیزیوتراپی به منظور تقویت عضلات دور مفصل دکورون، افزایش استقامت و انعطاف پذیری مفصل و کاهش علائم درد می‌تواند موثر واقع شود. این تمرینات باید توسط یک متخصص فیزیوتراپی طراحی و نظارت شوند.
 • استفاده از برخی از وسایل کمکی: استفاده از برخی از وسایل کمکی مانند باندهای پشتی، برگه‌های پشتی، یا برخی از وسایل کمکی دیگر می‌تواند به کاهش بار مفصلی و کاهش درد کمک کند.
 • کنترل فعالیت‌های روزمره: تغییر در روش‌های انجام فعالیت‌های روزمره می‌تواند به کاهش بار مفصلی و بهبود علائم کمک کرده. این شامل استراحت کافی، استفاده از مبلمان مناسب، و تغییر در روش‌های برخی از فعالیت‌های روزمره می‌شود.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *