پیشنهادی که متخصصین برای بهتر شدن شرایط و کاهش درد در مفاصل دارند، تزریقات داخل مفصلی  در کنار  روند کلی درمانی است. در واقع از این روش در بیشتر مواقع به عنوان یک روش مکمل استفاده می شود. پزشکان در این روش درمانی از محلول های مختلفی مانند کورتون، ازن، هیالورونیک اسید، prp و غیره کمک می گیرند تا  درد بیمار به سرعت کاهش یابد و بازسازی مفصل آسیب دیده صورت گیرد. اما چه زمانی می توان از این روش برای درمان کمک گرفت؟ طبق نظر پزشکان این روش در مراحل غیرشدید آرتروز گزینه بسیار مناسبی است. اما زمانی که فرد با آرتروز شدید مواجه است یا در سنین بسیار بالایی قرار دارد، دیگر استفاده از تزریقات داخل مفصلی به نتیجه نخواهد رسید و شخص باید برای تعویض مفصل زانو اقدام کند.

برای این که به صورت دقیق تر نسبت به این روش  اطلاعات کسب کنید، خوب است در ادامه همراه ما باشید.

 آیا تزریق داخلی مفصل یک درمان قطعی است یا موقتی؟

اکثر کسانی که تصمیم می گیرند این روش را امتحان کنند این سوال را می پرسند که آیا این روش نتیجه قطعی دارد یا نه؟ تزریق داخل مفصلی با توجه به شرایط فرد تاثیرات متفاوتی از خود نشان می دهد. همچنین انتخاب ترکیبات آن بستگی به نظر پزشک دارد. در صورتی که یک ترکیب برای شما هیچ نتیجه ای نداشته باشد، پزشک ترکیبات تزریق داخل مفصلی را تعویض می کند. پس این شرایط شماست که مشخص می‌کند این روش برای  درمان بیماری چه پاسخی داشته باشد.

ممکن است  بیماری شخصی تنها با یکبار تزریق برای همیشه از بین برود و یا فرد دیگری نیاز به چندین مرحله تزریق در فواصل مختلف داشته باشد.

 آیا تزریق داخلی مفصل یک درمان قطعی است یا موقتی؟

گاهی اوقات هدف از تزریق داخل مفصلی تنها کاهش درد موقت و التهاب است تا بیمار  بهتر بتواند تمرینات کششی و تقویتی و  فیزیوتراپی را انجام دهد.
همچنین این نکته را هم بدانید تزریق ماده کورتون در درون مفصل زانو تنها چهار در سال توصیه می شود. در صورتی که پس از دو بار تزریق تاثیری مشاهده نکردید از تزریق بیشتر از 4 بار این محلول در سال خودداری کنید.

آیا تزریق داخل مفصلی دردناک است؟

معمولاً این روش با کمی درد همراه است که میزان درد آن کمی بیشتر از تزریقات عضلانی است. البته متخصصین برای کاهش درد از داروی بی حسی مانند لیدوکائین استفاده می کنند. پس تنها دردی که در روند تزریق داخل مفصلی متحمل می شوید همان درد ابتدایی حاصل از  ورود سوزن است. اگر کمی تحمل کنید بعد از چند ثانیه  هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

بعد از تزریق ناحیه مورد هدف حدود چند ساعت بی حس خواهد بود که علت آن هم استفاده از داروی بی حسی می باشد. اما بعد از چند ساعت درد حاصل از تزریق مشخص می‌شود که این درد ممکن است حدود چند روز طول بکشد. در برخی موارد هم با توجه به نوع بیماری درد حاصل از تزریق حدود چند هفته تا چند ماه مشاهده می شود.
این نکته را هم بدانید اگر این درد همراه با قرمز شدن محل تزریق شده همراه شود، ممکن است به ماده تزریق شده حساسیت داشته باشید که بهترین راه استفاده از کمپرس سرد در ناحیه تزریق به صورت چند مرتبه می باشد. هم چنین برای کاهش درد می‌توانید مسکنی مانند استامینوفن مصرف کنید.
گاهی اوقات پزشک اندام مورد نظر را بعد از تزریق داخل گچ قرار می دهد تا برای مدتی بدون حرکت باشد. این کار برای پیشگیری از آسیب های بیشتر  صورت می گیرد.

کاربرد تزریقات درون مفصلی

تزریقات درون مفصلی برای چند درصد از بیماری ها تاثیر بسیار خوبی دارد که در ادامه برای شما بیان می کنیم

 رفع علائم سیاتیک و هرنی یا بیرون زدگی دیسک:  تزریق کورتون در نواحی ریشه های عصبی نخاع به کاهش التهاب و فشار بسیار کمک می کند و در رفع علائم سیاتیکی و علائم هرنی دیسک بسیار تاثیرگذار است. تزریق داخل ستون فقرات معمولا به دو صورت کنار نخاعی (پارااسپینال) و نخاعی (اپی دورال) انجام می گیرد.

 درمان آرتریت یا آرتروز : کسانی که دچار روماتیسم مفصلی یا استئوآرتریت هستند، بعد از مدتی بیماری شان تشدید پیدا می کند و دچار تخریب  بسیار زیاد مفصل می شوند که در این مواقع با درد بسیار زیادی روبرو خواهند شد. این دسته از افراد برای کاهش دردشان می توانند از تزریق داخل مفصلی کورتون استفاده کنند که هر چند ماه یکبار باید تزریق انجام دهند. آرتروز زانو شایعترین آتروز مفاصل هست.

 تزریق درون غلاف تاندون به منظور درمان تنوسینوویت:  در صورت بروز بیماری تنوسینوویت تزریق کورتون به داخل غلاف تاندون  انجام می شود که این کار به کاهش التهاب و رفع علائم این بیماری بسیار کمک می کند.

 ترکیبات تزریق داخل مفصلی شامل چیست؟

به طور کلی، مواد تزریقات داخل مفصلی شامل موارد زیر هست.

  • دسته اول ژل هیالورونیک اسید معروف به ژل زانو  قرار دارد که ممکن است همراه مواد طبیعی به مفصل مورد نظر تزریق شود. معمولا محلول های هیالورونیک اسید برای تزریق بیمار گزینه بهتری است. چرا که احتمال وقوع عفونت به خاطر تزریق بسیار کاهش پیدا می کند. معمولاً تزریق ژل زانو  برای بیماران سنین بالا انتخاب می شود.
  • اما دسته دوم، محلول prp است که این محلول برای بیماران جوان تر مورد استفاده قرار می گیرد. این محلول مانند محلول هیالورونیک اسید دارای برندهای مختلفی است. ترکیبات تزریق داخل مفصلی شامل چیست؟نحوه انجام  تزریق پی آر پی به گونه ای می باشد که با استفاده از کیت prp حدود ۲۰ سی سی از بیمار خونگیری شده و با استفاده از سانتریفیوژ ، پلاکت خون بیمار را به نحو احسن استخراج می کنند. از آنجا که روش از prp از خون خود بیمار گرفته می‌شود و کاملاً طبیعی است، توسط متخصصین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.البته برای مواقعی که پزشک تصمیم می‌گیرد، حالت لغزندگی مفصل و تخریب شده را برای افراد مسن رفع کند، از حالت فیزیکی هیالورونیک اسید هم استفاده خواهد کرد.
  • مورد دیگری که برای تزریق استفاده می‌شود، کورتون است. محلول تزریقی به نحوی طراحی می شوند که شبیه کورتیزول ها عمل کند. حال کورتیزول چیست؟ این ماده همان هورمونی است که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود که به کاهش التهاب کمک می کند. از این محلول بیشتر برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده که برای درمان آرتروز زانو به صورت مستقیم به مفصل تزریق می شود.
    این محلول به راحتی از سایش و تخریب استخوان ها هنگام حرکت زانو جلوگیری می کند که نتیجه آن کاهش التهاب است.

 تزریق داخل مفصلی چگونه انجام می شود؟

معمولاً این روند درمانی در مطب یا کلینیک انجام می‌گیرد که تنها در چند دقیقه طول می کشد. نحوه قرارگیری مفصل مورد نظر طی روند تزریق توسط پزشک مشخص می شود. برخی از پزشکان در بهترین حالت ممکن برای تزریق از سونوگرافی کمک می گیرند. ابتدا ناحیه مورد نظر کاملاً تمیز و استریل شده و سپس با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می شود تا شخص هنگام وارد شدن سوزن احساس درد نداشته باشد.

در برخی موارد پزشکان برای ورود دارو مقدار کمی از مایع مفصلی را از داخل مفصل خارج می کند که برای این کار از یک سوزن متصل به سرنگ برای ورود به مفصل استفاده خواهد کرد. سپس مایع را به داخل سرنگ کشانده و سوزن را برمی دارند که برای تزریق محلول از همان محل برداشتن مایع استفاده می کنند.
ناحیه تحت درمان بعد از تزریق پانسمان می شود و فرد به راحتی می‌تواند به خانه بازگردد. البته در دوره بهبودی باید از وارد کردن فشار به مفصل مورد نظر برای چند روز خودداری شود.

 آیا تزریق درون مفصلی عوارضی هم به همراه دارد یا نه؟

اگر بخواهیم عوارض حاصل از تزریق درون مفصلی را نام ببریم باید در ابتدا نوع محلولی تزریقی را مشخص کنیم. همانطور که می دانید پزشک برای هر مشکلی تنها محلول مشخصی استفاده می کند.بطورکلی تزریقات داخل مفصلی ایمن و بدون عارضه و یا کم عارضه هستند
در ادامه  عوارض حاصل از محلول های نام برده را مورد بررسی قرار می دهیم:
تزریق اسید هیالورونیک به کاهش درد و ورم بسیار کمک می‌کند. اما خیلی سریع اثر گذار نخواهد بود. مهمترین عوارض حاصل از آن قرمزی و خارش پوست در ناحیه تزریق شده است. همچنین احساس درد بلافاصله بعد از تزریق نیز جز عوارض این تزریق می باشد. البته اثرات اسید هیالورونیک بستگی به نوع ماده و برند مورد استفاده دارد و ممکن است برای هر برند عوارض مختلفی مشاهده شود. پس قبل از هر کاری حتما به انتخاب پزشک دقت کافی داشته باشید.

 تزریق داخل مفصلی چگونه انجام می شود؟
عوارض حاصل از تزریق کورتون هم برای تمام افراد یکسان می باشد. در موارد کمی عوارض حاصل از تزریق کورتون شامل ورم، آسیب به اعصاب و همچنین نازک شدن استخوان های اطراف مفصل می باشد. همچنین دقت داشته باشید که تزریق بیش از حد کورتون (بیش از 4 بار در سال ) انجام نگیرد.

درمان غیر جراحی بیماری های مفاصل و ستون فقرات

تزریقات داخل مفاصل و ستون فقرات تنها بخشی از درمان غیرجراحی بیماری های مفاصل و ستون فقرات  هستند چنانچه این تزریقات همراه با درمان های دیگر انجام گیرد نتیجه بسیار رضایت بخش خواد بود.

درمان غیرجراحی شامل ترکیبی از روش های مختلف توانبخشی همراه با تزریقات داخل و اطراف مفصل زانو و استفاده از ارتز ها یا بریس ها ، اصلاح وزن ، اصلاح مفاصل دور و نزدیک و حتی بهبود سلامت عمومی بیمار هست .این روش بدلیل ترکیبی و با برنامه ریزی بودن بسیار موثر و مفید می باشد.

در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری درمان غیر جراحی بیماری های مفاصل و ستون فقرات بصورت تخصصی و فوق تخصصی انجام می گیرد.

آرتروز زانو، بیرون زدگی دیسک  و سیاتیک به درمان های غیر جراحی پاسخ خوبی می دهند .

 کلام آخر

روش تزریق درون مفصل نتایج موثری به همراه دارد. البته اگر نزد یک متخصص حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید تا شرایط شما را به طور کامل بررسی کند و در صورت مساعد بودن شرایط این روش را  به بهترین صورت ممکن برای شما اجرا کند؛ به طوری که با هیچ مشکل و عوارض خاصی روبرو نشوید.

از این که ما را تا آخر مطلب تزریقات داخل مفصلی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *