نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

دیسک و آرتروز گردن

بیماری دیسک گردن مجموعه‌ای از بیماری‌های مرتبط با گردن و دیسک مهره‌های ستون فقرات گردنی است. این بیماری معمولاً در اثر وارد شدن فشار طولانی و زیاد و گاه ناگهانی روی مهره‌های گردن بوجود می آید. بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن) با شرح حال و معاینه بیماری و شدت آن را تشخیص می دهد وبرنامه درمانی مناسب را به شما ارائه می نماید.

در هر صورت چنانچه شما هم با علائم دیسک گردن مواجه هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مطلب دلایل بیرون زدگی دیسک گردن و روش‌های درمان را بیان می‌کنیم.

همچنین در صورتی که نیاز به راهنمایی درباره مشکلات مربوط به دیسک یا علائم آن دارید، می‌توانید با شماره تلفن  02188021345 تماس بگیرید و از بهترین متخصص ستون و فقرات مشاوره رایگان دریافت کنید.

گردن درد

گردن درد می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

– وضعیت نامناسب، مانند خمیدگی طولانی مدت یا قرار گرفتن سر به جلو، که می تواند عضلات و رباط های گردن را تحت فشار قرار دهد.
– صدمات، مانند ضربه شلاق ناشی از تصادف رانندگی یا ضربه های ورزشی، که منجر به التهاب و درد می شود.
– شرایط دژنراتیو، مانند آرتروز یا فتق دیسک در ستون فقرات، که با بدتر شدن ستون فقرات و مفاصل به مرور زمان باعث درد گردن می شود.
– استرس و تنش عضلانی، در نتیجه عضلات گردن سفت و دردناک می شود.
– خوابیدن در وضعیت نامناسب یا استفاده از بالش نامناسب که منجر به سفتی و ناراحتی در گردن می شود.
– برخی از شرایط پزشکی، از جمله مننژیت، تورتیکولی

وضعیت بدنی مناسب، حرکات کششی ملایم و تمرینات ورزشی، داروهای مسکن بدون نسخه و استفاده از گرما یا یخ اغلب می توانند درد گردن را تسکین دهند. با این حال، اگر ناراحتی ادامه یابد یا بدتر شود، ضروری است که به دنبال مراقبت های پزشکی برای شناسایی علت زمینه ای و دریافت درمان مناسب باشید.

دیسک گردن

مهره‌های ستون فقرات در قسمت گردن 7 عدد هستند. در بین این مهره‌ها ماده‌ای ژلاتینی به نام دیسک وجود دارد. دیسک فشار  را روی مهره‌ها توزیع کرده و باعث می‌شود حرکت مهره‌ها روی هم به نرمی انجام شود. در واقع می‌توان گفت دیسک نیز نوعی مفصل با ساختار منحصر به فرد برای قرار گیری مهره‌ها روی هم است.

همانطور که اشاره شد بیرون زدگی دیسک گردن دلایل مختلفی دارد. مهمترین دلایل آن وارد شدن فشار طولانی و یا ناگهانی به گردن و یا سائیدگی استخوانی مفاصل به دلیل بالا رفتن سن است.

ساختمان ستون فقرات

حدوداً می توان گفت بعد از 35 سالگی، به تدریج مایع موجود در دیسک گردن شروع به کم شدن و خشک شدن می کند. این ماده ژلاتینی، مقادیر زیادی آب در ترکیبات خود دارد و انعطاف پذیری حرکات گردن را بر عهده دارد. اما وقتی خشک شود، انعطاف حرکت گردن کم می شود و مهره های گردن که در مجاورت هم هستند، سخت تر حرکت میکنند. وقتی دیسک از جای طبیعی خود خارج شود به این وضعیت بیرون زدگی دیسک گردن یا اصطلاحاً دیسک گردن می گویند.

علائم دیسک گردن

دیسک گردن در افراد مختلف بر اساس سن و شرایط جسمی به شکل های مختلفی بروز پیدا می‌کند. در ادامه به اصلی‌ترین و رایج ترین علائمی که بیماران حین مراجعه به پزشک دارند، اشاره می‌کنیم.

دیسک گردن و سرگیجه

همانطور که اشاره شد یکی از وظایف دیسک گردن، توزیع فشار بین مهره‌ها است. با فرسوده شدن مهره‌های گردن و تحلیل رفتن دیسک، آرتروز به وجود می‌آید که منجر به بروز سرگیجه در فرد مبتلا می‌شود.

این وضعیت باعث وارد آمدن فشار به نخاع یا اعصاب نخاعی شده و جریان خون در مغز و گوش داخلی را مسدود می‌کند. از این رو فرد دچار سرگیجه و نا توانی در حفظ تعادل خود خواهد شد.

دیسک گردن و سردرد

معمولاً افرادی که دیسک مهره‌های اول تا سوم آنها دچار بیرون زدگی می‌شود، سردرد را تجربه می‌کنند. از آنجایی‌که درد از نزدیک‌ترین نقطه به عصب سه قلو (تر ژمینال) شروع می‌شود، ممکن است این درد به پشت سر و صورت نیز سرایت کند.

سردرد دیسک گردن

دیسک گردن و درد دست راست

از آنجایی‌که اکثر افراد راست دست هستند و کارهای روزانه مثل ورزش، خرید، رانندگی و … را با دست راست خود انجام می‌دهند، طبیعی است که دست راست بیشتر در معرض استهلاک و آسیب باشد.

احساس درد در دست راست می‌تواند به دلیل پارگی، کشیدگی، ضرب دیدگی یا التهاب تاندون‌ها باشد. همچنین آسیب‌هایی مانند بیرون زدگی دیسک گردن، یخ زدگی شانه، شکستگی، ساییدگی مفاصل شانه باشد.

وجود درد در دست راست بیمار و اینکه آیا این درد به معنی بیرون زدگی دیسک کمر است یا خیر، کاملاً به شرایط بیمار و نوع بیرون زدگی دیسک بستگی دارد. در این شرایط انجام تست ام آر آی میتواند به تشخیص نوع و شدت بیرون زدگی دیسک کمک کند.

دیسک گردن و تاری دید

از علائم بیرون زدگی دیسک گردن، تاری دید یا تار شدن بینایی، سرگیجه و عدم تعادل، سر درد و دوبینی هست. در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است به متخصص گردن مراجعه نمایید.

دیسک گردن و چشم درد

اختلالات عضلانی در گردن و شانه‌ها می‌تواند سردرد یا چشم درد را به دنبال داشته باشد، چراکه جریان خون به چشم محدود می‌شود. چنانچه دیسک گردن با سردرد میگرنی همراه باشد، بیمار چشم درد را نیز تجربه خواهد کرد.

دیسک گردن و بی حسی صورت

یکی از سوالات بیماران و مراجعه کنندگان به کلینیک های ارتوپدی این است که آیا بیرون زدگی دیسک گردن می‌تواند منجر به ایجاد درد و بی حسی در ناحیه صورت شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در برخی موارد بله!

طبق تحقیقات اکثر افرادی که دارای فتق دیسک گردن هستند، در اعضای صورت خود احساس ضعف و بی حسی می کنند. این بیماران علاوه بر بی حسی یا گزگز شدن صورت، از مشکلاتی مانند گردن درد، دست درد و وجود درد یا ضعف در بازوها نیز شکایت دارند.

علت درد و بی حسی صورت در بیماران مبتلا به دیسک گردن چیست؟

شایان ذکر است که بگوییم هر نوع حس در صورت، به اعصاب سه گانه مربوط می‌شود. این اعصاب مربوط به جمجمه هستند که مستقیما از مغز می‌آیند. زمانی که در عملکرد این اعصاب سه گانه، اختلالی بوجود می‌آید، با احساسات و دردهای مختلفی در صورت مواجه می‌شویم. در اغلب موارد این حس چیزی شبیه بی‌حسی یا گزگز است که در یک طرف صورت احساس می‌شود. شایع ترین مواردی که بیماران دیسک گردن، در ناحیه صورت با آن مواجه میشوند، عبارتند از:

  • درد اعصاب سه گانه
  • فلج بل
  • صرع
  • اسکلروزیس چندگانه
  • سندرم جیلیان بار

علت بیرون زدگی دیسک گردنبیرون زدگی دیسک گردن

در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم که بیرون زدگی دیسک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از وارد شدن فشار زیاد و ناگهانی گرفته تا افزایش سن و مسائل ژنتیکی. در این بخش به طور مفصل به هر یک از دلایلی که زمینه ابتلاء به دیسک گردن را فراهم میکند می‌پردازیم. بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن) با شرح حال و معاینه بالینی و با استفاده از روش های تشخیصی علت مشکل شما را مشخص می کند.

ژنیک و عامل وراثت

همانطور که اشاره کردیم، با افزایش سن، دیسک تحلیل رفته و مستعد بیرون زدگی است. در چنین شرایطی فقط یک حرکت نامناسب کافیست تا این اتفاق رخ دهد. اما سوال اینجاست که چرا برخی افراد در سنین پایین دچار این عارضه میشوند و برخی دیگر اصلا آن را تجربه نمی‌کنند؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم ژنتیک و وراثت عامل بسیار مهمی در ابتلاء به دیسک است.

افزایش سن

همانطور که اشاره کردیم، سن نیز در ابتلا به بیماری های دیسک نقش مهمی دارد. معمولاً افراد در سنین 35 تا 60 سالگی با بیرون زدگی دیسک مواجه می‌شوند. افراد کمتر از 35 سال، هنوز دیسک از انعطاف پذیری برخوردار است و بیرون زدگی اتفاق نمی‌افتد. در سنین بالای 60 سال نیز به دلیل محدودیت حرکات ستون فقرات، ابتلا به دیسک امری نادر است.

وارد شدن فشار به گردن

بعد از عواملی مثل وراثت و سن، وارد شدن فشارهای فیزیکی مهمترین عامل در آسیب رسیدن به دیسک و بیرون زدگی آن هستند. بلند کردن یک جسم سنگین،خم شدن‌های طولانی، نشستن طولانی مدت پشت میز نیز می تواند به مهره‌های گردن فشار وارد کند.

انجام ورزش‌های غیر اصولی، بد نشستن و بد خوابیدن و قرار گیری در وضعیت نامناسب می‌تواند منجر به بیرون زدگی دیسک گردن شود. کشیدن سیگار و اضافه وزن نیز در خشک شدن دیسک و فشارهای مفصلی در ناحیه گردن مؤثر هستند.

چرا بیرون زدگی دیسک گردن می تواند خطرناک باشد؟

شاید تصور کنید که دیسک گردن به معنای یک گردن درد ساده است و با چند قرص مُسکن برطرف می‌شود. اما باید بدانید که ستون فقرات که نخاع از داخل آن عبور می‌کند، شامل تعداد زیادی عصب حسی است که وظیفه کنترل حرکت دست ها و قسمت‌های مختلف بدن را بر عهده دارند. همچنین در قسمت گردنیِ نخاع الیاف عصبی وجود دارند که به سمت پایین امتداد یافته و مسئول ایجاد حس و کنترل ادرار و مدفوع در قسمت پایین‌تنه هستند.

به همین دلیل دیسک گردن که درست در مجاورت نخاع و عصب‌های اصلی بدن است، موضوع بسیار مهمی است که در صورت بروز علائم حتما باید پیگیری و توسط پزشک متخصص بررسی شود. چراکه در صورت سهل انگاری و عدم رسیدگی می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به نخاع و اعصاب بدن شود.

روش تشخیص بیرون زدگی دیسک گردنام آر آی دیسک

احساس درد در گردن و یا دردی که از گردن به دست انتشار پیدا کند، می تواند نشانه ابتلاء به دیسک گردن باشد. در صورتی که درد و یا سوزش مداوم در قسمت گردن احساس کردید بهتر است به پزشک مراجعه نموده و پس از معاینه و بررسی به شما راهکار مناسب ارائه دهد. بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن) پس از شرح حال  شما را معاینه می کند و در صورت نیاز انجام روش های تشخیص را تجویز می کند.

یکی از رایج‌ترین تست‌هایی که جراح دیسک کمر در تهران یا جراح مغز و اعصاب پس از معاینه از بیمار می‌خواهند که انجام دهد، تست ام آر آی است. نتیجه این تست، وضعیت دیسک‌ها و شدت و محل بیرون زدگی آن را مشخص می‌کند.

در برخی بیماران نیز لازم است سی تی اسکن انجام شود تا جزئیات وضعیت مفاصل و مهره‌ها به خوبی دیده شود. عکس رادیولوژی نیز می‌تواند اطلاعاتی در مورد قوس گردن و پایداری مهره‌ها روی هم، در اختیار پزشک قرار دهد.

روش دیگری که پزشکان برای بررسی وضعیت عضلات و عصب‌ها انجام می‌دهند، گرفتن نوار عصب و عضله است. در این روش به کمک سوزن‌های ظریفی که وارد عضلات دست و پا می‌شود، میزان عملکرد عصب ها مشخص می‌گردد. همچنین نوار عصب نشان می‌دهد که کدام عصب آسیب دیده است و میزان و شدت فشار وارد شده بر عصب چقدر بوده است.

درمان دیسک گردنبهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن)

شاید برایتان سوال باشد که دیسک گردن را چگونه درمان کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در صورت ابتلا به دیسک گردن، بسته به نوع و شدت آن درمان‌های مختلفی پیش روی شماست. بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن) در این شرایط یکی از روش‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌دهد. جراحی یا درمان غیر جراحی دیسک و آرتروز گردن هر کدام کاربرد های  خاص خود را دارند. اگر بدرستی انتخاب و انجام شوند  بهترین نتیجه بدست خواهد آمد.

1- درمان دارویی دیسک گردن

مثل هر بیماری دیگری، اولین روش درمانی برای بیرون زدگی دیسک گردن، درمام دارویی و استراحت است. به عبارت دیگر تاثیر استراحت در روند بهبودی بیمار مبتلا به دیسک گردن، بسیار بیشتر از چیزی است که تصورش را می‌کنید.

دارو درمانی دیسک

استراحت به معنی عدم وارد کردن فشار به گردن و کم کردن فعالیت‌هایی است که با این عضو در ارتباط هستند. در صورت تشخیص پزشک می‌توانید از گردنبند یا “کولار” به عنوان وسیله کمکی برای استراحت استفاده کنید. این وسیله تا حدودی حرکات گردن را محدود می‌کند و از این طریق به بیمار هشدار می‌دهد که مجاز به حرکات غیر اصولی در ناحیه گردن نیست.

علاوه بر این مصرف داروهای ضد التهاب، ضد درد، شل کننده عضلات و نیز برخی ویتامین ها می‌تواند برای بهبود درد ناحیه گردن و حتی بیرون شدگی دیسک تا حد زیادی کمک کننده باشد. توصیه می‌شود ضمن توجه به علائم هشدار دهنده در مورد دیسک گردن، برای اقدام نسبت به جراحی تا زمان پاسخ درمان دارویی صبر کنید.

2-درمان بدون جراحی دیسک گردن

یه طور کلی درمان های غیر جراحی دیسک گردن عبارتند از: گردنبند طبی ، داروهای مُسکن، ویتامین ها، آب درمانی و طب سوزنی. درمان‌های دیگری مثل جلسات فیزیوتراپی، ورزش درمانی،‌کایروپرکتیک که بر اساس صلاحدید متخصص دیسک گردن یا جراح مغز و اعصاب تجویز می‌شوند نیز می تواند مؤثر باشد.

اما شاید انجام همه آنها به طور هم‌زمان اقدام مناسبی نباشد و متناسب با شرایط فیزیکی بیمار و شدت بیرون زدگی دیسک گردن، ممکن است بتوان از یک یا چند روش برای تکمیل درمان بهره برد.

در واقع هدف از این درمان‌ها کنترل درد و تقویت عضلات گردن است تا بتوانند با حمایت از ستون فقرات، فشار را از روی دیسک بردارند و ترمیم آنها را امکان‌پذیر کنند. هر یک از این درمان‌ها، انواع مختلفی دارند که به کار گیری آنها به شرایط بیمار به طور مستقیم بستگی دارد. به عنوان مثال فیزیوتراپی شامل ماساژ، تحریک الکتریکی عضلات، تحریک منطقه دچار اسپاسم با امواج صوتی، استفاده از میدانهای مغناطیسی (مگنت) و غیره است.

3- جراحی دیسک گردن

شاید برایتان سوال باشد که چه زمانی دیسک گردن باید جراحی شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر پزشک متخصص برای شما روش جراحی را در نظر گرفته، خبر خوب این است که جراحی دیسک گردن، کم دردسرترین و کم‌عارضه‌ترین جراجی در بین جراحی های مغز و اعصاب است. بهترین پزشک <strong>متخصص دیسک گردن در تهران  با علم و تجربه ای که دارد جراحی دیسک و آرتروز گردن را با کم ترین عوارض انجام می دهد .

انجام جراحی

عمل جراحی دیسک گردن به این صورت است که در مجاورت مری و نای، دسترسی به دیسک گردن فراهم می‌شود و پس از برداشتن دیسک آسیب دیده، پروتز جایگزین آن می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای بستری بیمار پس از عمل در حالت عادی یک روز است و درد در ناحیه عمل شده نیز به سرعت از بین می‌رود.

همچنین دردی که از ناحیه گردن به دست‌ها سرایت می‌کرد بلافاصله برطرف می‌شود. البته در صورت شدت بیرون زدگی دیسک گردن و وجود علائمی مانند ضعف و کوچک شدن عضلات، اختلال راه رفتن و اختلال کنترل ادرار و مدفوع، ممکن است کمتر و دیرتر به درمان پاسخ دهند و گاهی حتی به درجاتی باقی بمانند.

جراحی زمانی به کار میرود که درمان‌های دارویی مؤثر نباشند و بیمار همچنان درد داشته باشد. به طور کلی میتوان گفت جراحی در حالتی که فرد بیمار دچار ضعف ناگهانی و شدید در ناحیه دست ها یا پاها، اختلال و بی اختیار در کنترل ادرار و مدفوع داشته باشد، ضرورت میابد. به عبارت دیگر میتوان گفت صبر و تعلل در چنین مواردی می‌تواند منجر به ماندگار شدن این عوارض شود.

4- جراحی‌ بسته یا بدون تهاجم دیسک گردنتزریق ستون فقرات بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن)

در برخی موارد ممکن است به دلیل وخامت شرایط بیمار و شدت بیرون زدگی دیسک، درمان‌های دارویی اثربخش نباشند. از بنابر دلایلی بیهوشی برای بیمار خطرناک باشد، پزشک معالج انجام جراحی را صلاح نمی‌داند. در چنین شرایطی از جراحی های کم تهاجمی یا اصلاحاً بسته استفاده می‌کنند.

درمان غیرتهاجمی به حالتی گفته می‌شود که نیاز به جراحی باز و برش دادن عضو نباشد. از جمله آن‌ها می‌توان به تزریق مواد ضدالتهاب در اطراف ریشه عصبی درگیر (بلوک ریشه یا عصب)، جراحی لیزری، تزریق داخل مفصلی دیسکوژل و اوزون را نام برد. این درمان ها در مواردی که شدت بیرون‌زدگی و درد بیمار در حد انجام جراحی باز نیست به کار می‌روند.

5- دیسک مصنوعی جایگزین پروتزهای قدیمی

در سال های اخیر به لطف توسعه تکنولوژی، شاهد پیشرفت های قابل توجهی در علوم مهندسی پزشکی و طراحی پروتزهای جایگزین دیسک گردن بوده ایم. در قدیم، عمل جراحی دیسک گردن شامل برداشتن دیسک و جایگزین کردن آن با پروتزی بوده است که بین دو مهره قرار می‌گرفت که حرکت بین دو مهره را از بین می‌برد. البته این برای بیمار قابل احساس نبوده و دچار اختلال حرکتی نمی شد.

در روش هایی که به تازگی به کار گرفته میشود، پروتزهایی استفاده میکنند که قابل حرکت بین دو مهره است و به طور دقیق میتوان نام دیسک مصنوعی را برای آن در نظر گرفت.

استفاده از دیسک مصنوعی به دقت و ظرافت بیشتری حین عمل جراحی نیاز دارد و معمولاً برای بیماران زیر 40 سال قابل اجراست. چراکه در این افراد هنوز دیسک انعطاف پذیر است و میتوان امیدوار بود با انجام این عمل، دیسک همچنان انعطاف پذیر باقی بماند.

6- پیاده روی برای دیسک گردن

یکی از ورزش های سبک و تاثیر گذار روی بهبود دیسک گردن، پیاده روی است. این فعالیت اگر به شکل درست انجام شود، بهبود دیسک گردن و کم شدن درد در آن ناحیه را به دنبال خواهد داشت. مهمترین مزیت پیاده روی این است که انجام این ورزش، نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. با یک جفت کفش مناسب پیاده روی، میتوان این ورزش مفید و کم هزینه را انجام داد. این ورزش آنقدر برای سلامتی مفید است که توصیه می شود پس از بهبود دیسک گردن نیز برنامه پیاده روی روزانه را انجام دهید.

برای گردن درد و دیسک گردن به چه دکتری مراجعه کنیم؟شاید برایتان سوال باشد که برای دیسک گردن پیش چه دکتری برم و یا به چه متخصصی باید مراجعه کنم؟ در واقع پاسخ این سوال بسته به عوامل به وجود آورنده گردن درد و دیسک گردن و همچنین شدت و ضعف این درد، متفاوت خواهد بود. اما عموماً بیماران برای درمان دردهای ستون فقرات به متخصص مغز و اعصاب، متخصص ارتوپد، متخصص ستون فقرات، و البته متخصص طب فیزیکی مراجعه می‌کنند.

درمان غیر جراحی دیسک و آرتروز گردن

درمان غیرجراحی دیسک و آرتروز گردن یک نوع درمان ترکیبی است. شامل ترکیبی از روش های مختلف توانبخشی همراه با تزریقات ستون فقرات، اصلاح مفاصل دور و نزدیک و حتی بهبود سلامت عمومی بیمارمی شود . این روش بدلیل ترکیبی و با برنام ریزی بودن بسیار موثر و مفید می باشد. البته بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران  با توجه شدت بیماری و شرایط بیمار بهترین نوع درمان را برای بیمار انتخاب می کند.

در کلینیک توانبخشی و ارتوپدی دکتر نوری درمان غیر جراحی دیسک و آرتروز گردن بصورت تخصصی و فوق تخصصی انجام می گیرد.

ورزش درمانی دیسک و آرتروز گردن

ورزش با رفع کوتاهی عضلات اطراف و تقویت عضلات کمک شایانی به درمان دیسک و آرتروز گردن می کند.

ویدئو ورزش های گردن را می توانید از سایت دکتر نوری مشاهده نموده و انجام دهید.

نقش ورزش در بهبود درد و دیسک گردن اساسی و بنیادین هست با کلیک روی تصویر ورزش های گردن را مشاهده و انجام دهید.ورزش های گردن بهترین پزشک متخصص دیسک گردن در تهران (آرتروز گردن)

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *