نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

بهترین متخصص پا درد در تهران

متخصص پا یک پزشک داری تخصص در تشخیص و درمان مشکلات مربوط به پا، مچ پا و ساق پا است که طیف وسیعی از بیماری های پا و مچ پا را تشخیص داده و درمان می‌کند. پا یک ساختار پیچیده از استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌های متعدد است که مسئول حرکات پیچیده راه رفتن و توانایی ایستادن است. از طرفی پا درد یک اختلال ناتوان کننده و خستگی آور است که می تواند به طور قابل توجهی بر فعالیت های روزمره فرد تأثیر بگذارد. علت درد پا می‌تواند شامل مسائل مختلفی مانند التهاب فاسیای کف پا، التهاب تاندون آشیل، بونیون، نوروما و حتی کفش نامناسب یا فعالیت‌های با ضربه زیاد باشد. بهترین متخصص پا درد در تهران می تواند علت را تشخیص داده و درمان لازم را انجام دهد.

ارتوپد

متخصص ارتوپد یک متخصص پزشکی است که بر روی صدمات و بیماری های مؤثر بر سیستم اسکلتی عضلانی شما (استخوان ها، ماهیچه ها، مفاصل و بافت های نرم) تمرکز می کند. ارتوپد طیف وسیعی از مشکلات اسکلتی عضلانی را در افراد در هر سنی درمان می کند و در زمینه هایی مانند اندام فوقانی، پا و مچ پا و ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان ارتوپدی آسیب های ورزشی، آرتریت و پوکی استخوان را نیز تشخیص داده و درمان می کنند.

ساختار و عملکرد پابهترین متخصص پا درد در تهران

ساختار پا ، ساختار پیچیده ای است که از 26 استخوان، 33 مفصل و شبکه ای از تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا حمایت، تعادل و تحرک را فراهم کنند. این ساختارها ضربه جذب و مهار می کنند، وزن بدن را توزیع می‌کنند و دامنه وسیعی از حرکت را در حین فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، دویدن و پریدن امکان‌پذیر می‌کنند. طراحی پیچیده این ساختار بدن گواهی بر سازگاری و عملکرد قابل توجه بدن انسان است.

ساختارهای آناتومیک پا به قسمت های عقبی، میانی و جلویی تقسیم می شود.

  • هفت استخوان تارسال درعقب
  • پنج استخوان متاتارس در وسط
  • 14 استخوان انگشتان در جلو

ماهیچه‌ها و تاندون‌ها عمدتاً مسئول حرکات هماهنگ ساختارهای استخوانی هستند، اما همچنین یک عملکرد ثانویه برای ایجاد ثبات در آناتومی استخوانی و رباطی انجام می‌دهند.

این آناتومی پیچیده همراه با باقیمانده اندام تحتانی به طور موثر وزن بدن را پشتیبانی می کند و حرکت را فراهم می کند. پا به طور خاص به عنوان یک تکیه گاه برای ایستادن، یک ضربه گیر برای ضربه در هنگام راه رفتن و یک اهرم برای به جلو راندن بدن در هنگام قدم زدن عمل می کند.

راه رفتن از چرخه های مکرر مرحله ایستادن زمانی که قدم روی زمین قرار دارد (ضربه ، وضعیت میانی و وضعیت انتهایی) و مرحله نوسان زمانی که یک گام در هوا است، تشکیل شده است. هنگام دویدن، یک مرحله اضافی وجود دارد : فاز شناور زمانی که هر دو پا با زمین تماس ندارند.

علل شایع پا درد

برخی از شایع ترین علل درد پا ، عوارض جزئی یا موقتی هستند که با مراجعه به متخصص ارتوپد می توان آنها را به طور موثر درمان کرد.

علل رایج پا درد شامل :
1. التهاب فاشیای کف پا : التهاب نوار ضخیم بافت (فاشیای پلانتار) که در امتداد پایین پا قرار دارد و اغلب باعث درد پاشنه می شود.

2. بونیون ها : برجستگی های استخوانی که در پایه شست پا ایجاد می شوند و باعث می شوند انگشت پا به سمت داخل زاویه پیدا کند.

3. آرتریت : التهاب و سفتی در مفاصل پا که می تواند باعث درد شود.

4.  مورتون نوروما : ضخیم شدن بافت اطراف عصب، به طور معمول بین انگشتان سوم و چهارم، که منجر به درد و بی حسی می شود.

5. پینه : پوست ضخیم و سفت شده پا که اغلب در اثر اصطکاک یا فشار ایجاد می شود.

6. اونیکوکریپتوز : ناخن فرورفته، جایی که ناخن در پوست اطراف رشد می کند و باعث درد و التهاب می شود.

7. انگشت چکشی : تغییر شکلی که در آن انگشت پا در مفصل میانی خم می شود و باعث می شود نوک انگشت پا به سمت پایین باشد.

8. رگ به رگ شدن مفصل متاتارسوفالانژیال : آسیب به مفصل جایی که انگشت پا به پا می رسد، منجر به درد و تورم می شود.

9. نوروپاتی محیطی : آسیب به اعصاب پا، که اغلب در اثر بیماری هایی مانند دیابت ایجاد می شود و منجر به بی حسی، گزگز یا درد می شود.

10. نقرس : نوعی آرتریت ناشی از تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل، که معمولا شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد.

11. التهاب تاندون آشیل : التهاب تاندون آشیل، تاندون بزرگ در پشت مچ پا، که باعث درد و سفتی می شود.

بهترین متخصص پا درد در تهران

12. خار پاشنه : رشد استخوانی روی پاشنه پا که می تواند باعث درد پاشنه پا شود.

13. متاتارسالژی : درد و التهاب در ناحیه کف پا، که اغلب به دلیل فشار یا استرس بیش از حد روی ناحیه ایجاد می شود.

14. زگیل کف پا : یک عفونت ویروسی که باعث رشد در کف پا می شود.

15. تاول : پاکت های پوستی پر از مایع که اغلب به دلیل اصطکاک یا تحریک ایجاد می شوند.

16. پای ورزشکار : عفونت قارچی پوست، به طور معمول بین انگشتان پا.

17. شکستگی استرسی استخوان : یک ترک کوچک در استخوان که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد یا استرس مکرر ایجاد می شود.

18. شکستگی استخوان : شکستگی در استخوان، که می تواند در پا رخ دهد.

19. پای دیابتی : مشکلات پا که می تواند به دلیل آسیب عصبی و گردش خون ضعیف در افراد دیابتی ایجاد شود.

20. بورسیت : التهاب کیسه های کوچک پر از مایع (بورسا) که مفاصل را بالشتک می کند و اغلب باعث درد و سفتی می شود.

پیچ خوردگی و کشیدگی پا

کشیدگی و رگ به رگ شدن پا صدمات شایعی هستند که می توانند در حین فعالیت های فیزیکی یا تصادفات رخ دهند. رگ به رگ شدن معمولاً شامل کشش یا پارگی رباط ها است که نوارهای قوی بافتی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند، در حالی که کشیدگی شامل کشش یا پارگی ماهیچه ها یا تاندون ها است. این آسیب ها می توانند باعث درد، تورم و محدودیت حرکتی در پای آسیب دیده شوند. تشخیص دقیق و درمان مناسب  توسط دکتر پا برای ارتقاء بهبود و جلوگیری از عوارض بیشتر مهم است.

پیچ خوردگی مچ پابهترین متخصص پا درد در تهران

پیچ خوردگی مچ پا یک آسیب شایع است که زمانی رخ می دهد که رباط های نگهدارنده مچ پا فراتر از حد خود کشیده می شوند و منجر به پارگی می شود. شدت رگ به رگ شدن می تواند بر اساس تعداد رباط های درگیر و میزان پارگی متفاوت باشد. اکثر پیچ خوردگی های مچ پا می توانند با درمان های محافظه کارانه مانند یخ گذاشتن، بالا بردن اندام، بانداژ فشاری و  داروها و تمرینات توانبخشی بهبود پیدا کنند. با این حال، اگر علایم با وجود این درمان‌ها ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، ممکن است ارزیابی بیشتر برای رد رگ به رگ شدن یا شکستگی شدید ضروری باشد.

نادیده گرفتن درمان مناسب می تواند منجر به مشکلات مزمن مچ پا مانند درد، آرتریت و بی ثباتی شود و خطر آسیب های بعدی را افزایش دهد. ثبات مچ پا، حفظ شده توسط رباط ها، برای فعالیت های روزانه بسیار مهم است.

اکثر پیچ خوردگی های مچ پا ناشی از چرخش پا به سمت داخل و تحت فشار قرار دادن رباط های بیرونی مچ پا است. به ندرت، زمانی که پا به سمت بیرون می چرخد، ممکن است پیچ خوردگی رخ دهد و رباط های داخل مچ پا را تحت تاثیر قرار دهد. رگ به رگ شدن می تواند از پارگی های جزئی تا اختلالات کامل در ساختار رباط متغیر باشد. پارگی کامل می تواند منجر به بی ثباتی مچ پا شود و به طور بالقوه باعث آسیب به استخوان ها و غضروف در طول زمان شود.

آسیب پابهترین متخصص پا درد در تهران

ترومای پا و مچ پا شامل آسیب به استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌های نرم (ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها) مچ پا و پا می‌شود. این آسیب‌ها معمولاً ناگهانی هستند و می‌توانند جدی باشند و اغلب ناشی از سقوط یا برخورد در حین فعالیت‌های مختلف مانند ورزش یا تصادفات رانندگی هستند.

در آسیب های پا و مچ پا، استخوان ها و مفاصل ممکن است شکسته شوند و بافت ها کشیده یا پاره شوند. شکستگی استخوان می تواند کامل (شکسته شده به چند قطعه)، ناقص، جابجا شده (کاملا شکسته و نامرتب) یا باز (نفوذ از طریق پوست) باشد.

انواع مختلف ترومای پا و مچ پا عبارتند از :

شکستگی‌های استرسی : شکستگی‌های استخوانی ناشی از استرس مکرر ناشی از فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های شدید، ورزش یا کار فیزیکی است. شکستگی‌های استرسی ناویکولار تارسال یک نوع شایع است که در استخوان ناویکولار تارسوس (استخوان‌های قسمت میانی و پشتی پا) رخ می‌دهد.
شکستگی جونز : شکستگی استخوان در قسمت خارجی پا (متاتارس پنجم).
پیچ خوردگی مچ پا : آسیب به رباط های مچ پا.
شکستگی مچ پا : از جمله شکستگی تالوس و شکستگی درشت نی در نزدیک مچ پا.
شکستگی استخوان پاشنه : شکستگی استخوان پاشنه (کالکانئوس).

تاندون آشیل

آسیب های تاندون آشیل : آسیب به تاندون آشیل که در امتداد پشت مچ پا قرار دارد.
آسیب لیسفرانک : آسیب به مفاصل و/یا رباط های میانی پا.
دررفتگی مفصل : جدا شدن غیر طبیعی در مفصل که می تواند در مچ پا یا پا رخ دهد.

علائم، تشخیص و پیش آگهی
درد و تورم از علائم اولیه ضربه به پا و مچ پا هستند. در برخی موارد، درد می تواند باعث ایجاد شوک در بدن شود. شکستگی های باز منجر به زخم هایی می شود که ممکن است خونریزی کند.

اکثر آسیب‌های ضربه‌ای به پا و مچ پا نیاز به مراقبت فوری پزشکی در اورژانس یا کلینیک مراقبت‌های فوری دارند. یک پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و ممکن است برای ارزیابی آسیب و تعیین برنامه درمانی، عکس اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن را تجویز کند.

ترومای خفیف پا و مچ پا اغلب با درمان سریع و مناسب به طور موثر بهبود می یابد. آسیب های شدید نیز می توانند با یک برنامه توانبخشی شخصی به طور کامل بهبود یابند.

تاندونیت پابهترین متخصص پا درد در تهران

تاندونیت پا (تاندونیت) زمانی است که یک تاندون در پای شما ملتهب یا تحریک می شود. تاندون ها بافت های سختی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند. این وضعیت اغلب به دلیل استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی ایجاد می شود.

انواع مختلفی از تاندونیت پا وجود دارد که هر کدام روی تاندون خاصی در پای شما تاثیر می گذارد :

1. التهاب تاندون آشیل : التهاب تاندونی که ماهیچه ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند. این قوی ترین تاندون بدن شما است و برای فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن ضروری است.

2. تاندونیت اکستانسور : تحریک تاندونی که در امتداد جلو پای شما قرار دارد و استخوان های پای شما را به انگشتان پا متصل می کند.

3. تاندونیت پرونئال : التهاب در تاندون هایی که در امتداد استخوان خارجی مچ پا قرار دارند و برای ثبات به قسمت میانی پا و قوس شما متصل می شوند.

4. تاندونیت تیبیا خلفی : تاندونی را که عضله ساق پا را به استخوان های داخل پای شما پیوند می دهد، تحت تاثیر قرار می دهد و از قوس پای شما پشتیبانی می کند.

معیارهای انتخاب بهترین متخصص پا درد در تهران

بهترین متخصص پا درد در تهرانهنگامی که در پای خود احساس درد می کنید، بهترین متخصص پا می تواند با استفاده از دانش تخصصی خود به شما در تشخیص و درمان آن کمک کند. متخصص پا فقط از مهارت های پزشکی خود برای درمان درد پای شما استفاده نمی کند. بلکه متخصصین به خوبی می دانند که مشکلات پا و مچ پا می تواند تأثیر عمیقی بر زندگی شما داشته باشد. به خصوص زمانی که به دلیل درد پا قادر به راه رفتن نیستید.
متخصص ارتوپد باید درک عمیقی از نحوه کار هر 33 مفصل و 26 استخوان پا، نحوه آسیب دیدگی و نحوه درمان آنها داشته باشد.

با افرادی که می شناسید صحبت کنید

مشکل شما هرچه که باشد، بهترین مکان برای یافتن بهترین دکتر پا صحبت کردن با افرادی است که می شناسید. در صورت امکان، با یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خود در مورد وضعیت خاص خود صحبت کنید. یکی از آنها ممکن است بتواند بهترین متخصص پا درد را توصیه کند.

در مورد بهترین متخصص پا تحقیق کنید

گزینه هایی که خانواده و دوستان شما پیشنهاد می کنند شروع خوبی برای یافتن بهترین ارتوپد است. اما قبل از انتخاب بهترین متخصص پا درد در تهران، باید خودتان در مورد آنها تحقیق کنید. اکثر پزشکان اطلاعات کاملی در مورد عمل و تجربه خود به صورت آنلاین ارائه می دهند. می توانید از این اطلاعات استفاده کنید. همچنین می توانید برای این کار از پزشک خود یا مشاوران او مشاوره دریافت کنید.
تجربه و تخصص پزشک ارتوپد یکی از موارد مهمی است که باید به دقت بررسی کنید.

بهترین متخصص پا درد در تهراننظرات بیماران دکتر را بخوانید

در انتخاب بهترین پزشک پا به نظرات و توضیحات بیماران قبلی توجه کنید. کلینیک هایی که رتبه بندی ضعیفی دارند را از انتخاب خود حذف کنید.

به کلینیک و بیمارستان محل کار پزشک توجه کنید

محل کار بهترین پزشک ارتوپد نقش زیادی در انتخاب شما دارد. زیرا نتیجه کار پزشکان مجرب است که رتبه کلینیک ها و مراکز درمانی تخصصی را بالا می برد. از سوی دیگر مراکز برتر از بهترین متخصصان مجرب و ماهر و بهترین پزشک ارتوپد در تیم خود استفاده می کنند.

در جستجوهای خود از عبارات خاصی استفاده کنید

یکی از معیارهای یافتن بهترین پزشک پا درد در تهران حضور آنلاین پزشک است. زیرا این بدان معناست که پزشک فعال است. علاوه بر این، جستجوهای خود را بر اساس معیارهای خاص خود اصلاح کنید. به عنوان مثال، زمانی که مشکل شما مربوط به پا است، به جای بهترین پزشک ارتوپد، از عباراتی مانند «بهترین متخصص پا درد در تهران» یا «بهترین پزشک درد پا» استفاده کنید. با این کار می توانید انتخاب خود را از بین تمام پزشکان ارتوپد به مجموعه بهترین پزشک پا محدود کنید و نتیجه بهتری بگیرید. اگر موفق شوید بهترین متخصص پا درد در تهران بیابید و انتخاب کنید بهترین نتیجه از درمان را خواهید گرفت.

کلینیک دکتر نوری توانبخشی و ارتوپدی

توانبخشی ارتوپدی نوعی درمان است که هدف آن کمک به بهبودی افراد از مشکلات اسکلتی عضلانی ناشی از تروما، بیماری یا جراحی است. این نوع توانبخشی بر اصلاح محدودیت‌های عضلات، استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف به منظور کاهش درد و بازیابی عملکرد تمرکز دارد.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *