نویسنده: دکتر اسماعیل نوری

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای به دلیل تنوسینوویت غلاف‌های خم کننده انگشتان دست است و به طور معمول در انگشت چهارم و شست دست رخ می‌دهد. تنوسینوویت شامل التهاب تاندون و غلاف تاندون است. این یک بیماری شایع است که می تواند باعث اختلال عملکردی قابل توجهی شود. باریک شدن غلاف قرقره فلکسور همراه با هیپرتروفی و ​​التهاب رابط تاندون/غلاف باعث این وضعیت می شود. بیماران معمولاً از قفل شدن انگشتان در حین خم شدن یا باز شدن شکایت دارند و معمولاً باز شدن مشکل سازتر است. انگشت ماشه ای دردناک است، و معمولاً به صورت یک درد عجیب در کف دست در حین حرکت انگشت است. دکتر دست معمولا این بیماری را با شرح حال و معاینه تشخیص می دهد. درمان انگشت ماشه ای اغلب بدون جراحی است. تریگر فینگر نام لاتین انگشت ماشه ای است.

علائم انگشت ماشه ای چیست؟

شایع ترین علائم تریگر فینگر عبارتند از:

 • هنگامی که انگشتان یا شست خود را حرکت می دهید، احساس ساییدن و گیر کردن می کنید.
 • درد و سفتی هنگام خم کردن انگشتان یا شست به سمت کف دست.
 • درد دست نزدیک پایه انگشتان یا شست. این درد معمولاً زمانی بدتر می شود که چیزی را در دست بگیرید.
 • تورم یا توده حساس در کف دست
 • قفل شدن انگشتان یا شست شما در حالت خمیده. ممکن است لازم باشد از دست دیگر خود برای فشار دادن به آرامی انگشتان خود استفاده کنید تا صاف شوند.

علائم انگشت ماشه ای (به ویژه سفتی و حالت قفل شدن) معمولاً در اول صبح بدتر می شوند. سفتی معمولاً با شروع استفاده از انگشتان و شست کمی بهتر می شود.

علت انگشت ماشه ایانگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای که تریگر فینگر هم نامیده می شود، معمولاً دست غالب را تحت تأثیر قرار می دهد و رایج ترین انگشتان درگیر انگشت شست و انگشت حلقه است. علت انگشت ماشه ای چند عاملی است. برخی از ارتباط با بیماری های همراه خاص در بیماران بزرگسال مبتلا به انگشت ماشه ای وجود دارد، به عنوان مثال، دیابت، آمیلوئیدوز، سندرم تونل کارپال، نقرس، بیماری تیروئید، و آرتریت روماتوئید. نیروهای ضربه ای منجر به هایپرتروفی و ​​باریک شدن تاندون و غلاف آن می شود که منجر به عدم توانایی تاندون می شود که به آرامی درون غلاف خود بلغزد. این منجر به گیر کردن و قفل شدن می شود.

انگشت ماشه ای در کودکان

اگرچه اکثر موارد در این سن ایدیوپاتیک هستند، اما بیشتر با شرایط متابولیک مادرزادی (مانند سندرم هورلر) و شرایط التهابی (مانند آرتریت روماتوئید نوجوانان) همراه است.

انگشت ماشه ای در بروز دو پیک سنی دارد که اولین پیک آن قبل از هشت سالگی و دومین پیک در بیماران 40 و 50 ساله است. به طور کلی، انگشت ماشه ای در بزرگسالان شایع تر است. هنگامی که کودکان انگشت ماشه ای می گیرند، پسران و دختران را به طور مساوی تحت تاثیر قرار می دهد و بیشتر در انگشت شست دیده می شود. در بزرگسالان، انگشت ماشه ای معمولاً دست غالب را درگیر می کند.

ضربه یا تروما

میکروتروما، چه از طریق استفاده مکرر یا نیروهای فشاری، منجر به التهاب و آسیب کمپلکس تاندون-غلاف فلکسور می شود. بیشترین درجه نیرو روی قرقره A1 وارد می شود و از این رو، این چیزی است که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. التهاب، با گذشت زمان، منجر به چسبیدن تاندون در غلاف خود می شود و توسط بیمار به عنوان قفل شده درک می شود. از آنجایی که دستگاه تاندون فلکسور(خم کننده) دارای قدرت بالاتری است، در مقایسه با تاندون اکستانسور(بازکننده)، بیماران به طور کلاسیک در خم کردن انگشتان خود مشکلی ندارند. با این حال، التهاب باعث می‌شود که تاندون فلکسور در غلاف فلکسور در حین باز شدن گرفتار شود و بیماران هنگام تلاش برای باز کردن انگشتان خود متوجه قفل شدن آن‌ها می‌شوند.

تشخیص انگشت ماشه ایانگشت ماشه ای

تشخیص این بیماری بالینی است. با این حال، آسیب شناسی نشان داده است که متاپلازی فیبرو غضروفی در سطح مشترک تاندون-قرقره رخ می دهد و با هیپرتروفی و ​​التهاب همراه است.

بیماران معمولاً با ناراحتی یا محدودیت های عملکردی در انگشت آسیب دیده مراجعه می کنند. افراد ممکن است هنگام خم شدن انگشت آسیب‌دیده متوجه ناراحتی پیشرونده در قسمت کف دست شوند و همچنین ممکن است تورم یا ندول وجود داشته باشد. بیماران اغلب از یک کلیک دردناک شکایت دارند. بیماران همچنین ممکن است با قفل شدن انگشت در حین باز شدن یا ناتوانی در حرکت دادن انگشت از یک موقعیت خمیده ثابت مراجعه کنند. علائم ممکن است به تدریج ایجاد شود یا ممکن است حاد باشد. بیماران ممکن است با سفتی یا ناراحتی مراجعه کنند اگر انگشت ماشه ای دست غالب آنها را درگیر کند و در کار آنها اختلال ایجاد کند.

معاینه فیزیکی ممکن است یک ندول حساس را در چین دیستال کف دست نشان دهد. رقم آسیب دیده ممکن است خمیده و قفل شده باشد. تلاش برای حرکت دادن انگشت ممکن است باعث درد و یا ضربه خوردن شود.

تشخیص های افتراقی

 • سزاموئیدهای غیر طبیعی
 • آکرومگالی
 • کیست گانگلیونی مچ دست
 • گانگلیونی که غلاف تاندون را درگیر می کند
 • عفونت در غلاف تاندون
 • وجود مشکل در مفصل MCP
 • سابلوکساسیون اکستانسور انگشتی مشترک

ارزیابی تشخیصی انگشت ماشه ای

برای ارزیابی این وضعیت می توان سونوگرافی انجام داد. سونوگرافی ممکن است ضخیم شدن قرقره و همچنین التهاب و بی نظمی تاندون فلکسور زیرین را نشان دهد. با این حال، ممکن است به طور قابل اعتماد مشکل را پیش بینی نکند. اولتراسوند را می توان به صورت پویا برای نشان دادن گرفتن و کلیک در حین لغزش تاندون استفاده کرد.

رادیوگرافی ساده برای رد سایر شرایط مانند شکستگی پنهان مفید است. به طور کلی، ام آر آی و سی تی اسکن معمولا مورد نیاز نیست.

درمان انگشت ماشه ایانگشت ماشه ای

رایج ترین درمان های تریگر فینگر عبارتند از:

درمان غیر جراحی انگشت ماشه ای

درمان تریگر فینگر معمولا غیر جراحی است به خصوص اگر بدون عارضه و علائم کوتاه مدت باشد. این شامل مصرف دارو و تزریق استروئید و اسپلینت(آتل) است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) – مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن – درد را تسکین می دهند و تورم را کاهش می دهند.

تزریق استروئید

تزریق کورتون اغلب استراتژی درمانی موفق و خط اول برای بیماران مبتلا به انگشت ماشه ای است. این روش ارزان است، به راحتی انجام می شود و نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است. تزریق استروئید به غلاف تاندون برای اثربخشی آن مهم است. کورتون ممکن است در بسیاری از بیماران مفید باشد، اگرچه عود علائم ممکن است رخ دهد. تزریق کورتون در موارد نادری ممکن است باعث آتروفی، تغییر رنگ پوست، یا حتی عفونت شود.

آتل بندی

این بر اساس مفهومی است که سر خوردن تاندون را محدود می کند. التهاب را می توان کاهش داد. اسپلینت (آتل) مفصل MCP، در 10 تا 15 درجه خم به مدت 6 تا 10 هفته نگه می دارد. با این حال، احتمال کمتری دارد که برای بیمارانی که از علائم شدید یا طولانی مدت رنج می برند سودمند باشد.

جراحی تریگر فینگرانگشت ماشه ای

آزاد کردن باز قرقره A1 استاندارد طلایی برای مدیریت جراحی انگشت ماشه در نظر گرفته می شود.

مواردی که جراحی باید انجام شود :

 • با استفاده از اسپلینت و/یا درمان تزریقی بهبودی حاصل نشود.
 • انگشت ماشه به طور غیر قابل برگشت قفل شود.
 • ماشه انگشت شست در دوران شیرخوارگی: اعتقاد بر این است که در این سن، بدون رهاسازی جراحی، این نوزادان احتمالاً دچار تغییر شکل خمش ثابت مفصل بین فالانژیال (IP) می شوند. از آنجایی که علل تریگر فینگر در کودکان بیشتر از یک قرقره ضخیم A1 متفاوت است، نتایج درمان محافظه کارانه غیرقابل پیش بینی است.

پیش بینی و پیش آگهی انگشت ماشه ای

با درمان، پیش آگهی خوب است. اکثر بیماران به تزریق کورتون پاسخ می دهند. با این حال، حتی با تزریق استروئید، بهبودی کامل می تواند ماه ها طول بکشد. دیابتی ها کمترین پاسخ مطلوب را به کورتیکواستروئیدها دارند و اغلب نیاز به جراحی دارند. جراحی برای رهاسازی تریگر فینگر موفقیت آمیز بوده و برای بیمارانی که در تزریق استروئید ناموفق بوده اند، انتخاب معقولی است. انگشت ماشه ای در کودکان کمتر شایع است، ارزیابی آرتریت روماتویید جوانان (JRA ) را در موارد مکرر در نظر بگیرید.

سخن پایانی

تشخیص انگشت ماشه ای بالینی است. در بیشتر موارد، درمان اولیه غیر جراحی است و ممکن است شامل آتل یا تزریق کورتیکواستروئید باشد. به بیماران باید توجه داشت که پس از تزریق استروئید، درد ممکن است برای چند روز قابل توجه باشد. برای به حداقل رساندن خطر پارگی تاندون پس از تزریق استروئید، بیماران باید تا چند هفته فعالیت شدید انجام ندهند. زمانی که درمان های محافظه کارانه با شکست مواجه می شوند، جراحی توصیه می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *